Polska

Poznaj swój kraj :)

Najtrudniej pisać o własnym kraju. Żyję tu od urodzenia i od urodzenia patrzę na te same ulice, słyszę te same nazwy, poznaję wspólne wzorce społeczne. Ktoś w szkole nauczył mnie geografii Polski, wymienił najważniejsze zabytki, wspomniał o historii, a rodzina i znajomi na przestrzeni lat skutecznie utrwalali wiedzę.

Polski biegun zimna – Suwałki. Stolica – Warszawa. Najwyższa góra – Rysy. Z głową pełną schematów, reguł i definicji wszystko wydaje się znajome, oczywiste, odarte z magii, pozbawione tajemniczości. Obrazy oglądane wielokrotnie zlewają się w jedno, tracą szczegóły i barwy.

Tymczasem sekcja „Polska” jest moją ulubioną na blogu. Ten kraj nieustannie mnie zaskakuje. Wierzę, że odkrycie tego, co niezwykłe tam, gdzie patrzą wszyscy, wcale nie jest niemożliwe. Warunek? Skupienie się na mikroświecie, oderwanie od krępującej perspektywy i ciągłych porównań. Pozwól Polsce się oczarować!

Polska okiem Miszy

Solina Bieszczady

Solina: atrakcje w okolicy jeziora.

Solina. Położone w Bieszczadach sztuczne jezioro zalewowe jak magnes przyciąga tysiące Polaków. Wszyscy wiemy: nad Soliną można wypożyczyć łódkę, kajak, popływać, poopalać się, zjeść…

Ciekawe miejsca w Polsce na 2019 rok

Ciekawe miejsca w Polsce: ranking 2019

Tegoroczne zestawienie ma pewną myśl przewodnią. Zamiast wskazywać pojedyncze miasta czy zabytki, proponuję spacery tematyczne – po szlakach parku narodowego, szukając Bojków w Bieszczadach czy odkrywając historię miasta-dzielnicy, które kiedyś rywalizowało z Gdańskiem. Zapraszam!

Smolnik cerkiew

Śladami Bojków w Bieszczadach

Do zakończenia II wojny światowej Bojkowie zamieszkiwali obszar odpowiadający polskim Bieszczadom, Łemkowie żyli w Beskidzie Niskim. O ile Łemkowie, jedna z czterech uznanych w Polsce mniejszości narodowych, coraz skuteczniej dbają o pamięć i tradycję, o tyle o Bojkach prawie zapomniano. Dlaczego tak się stało? Kim byli Bojkowie? Odpowiedzi na to pytanie poszukam w Bieszczadach.

Nowy Port - polski Bronx

Nowy Port – polski Bronx

W tym roku postanowiłem zobaczyć Gdańsk dokładnie tak, jak sam miałem na to ochotę. Ominąć fontannę Neptuna, Długi Targ i poznać Gdańsk alternatywnie, zamieszkując w chyba najbardziej „morskiej”, ale też zapomnianej z dzielnic Gdańska – w Nowym Porcie.

Staw Stróżek Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Kozłowiecki Park Krajobrazowy : jakie atrakcje czekają na turystę w tym zakątku Polski? Park okazuje się być wymarzonym miejscem na odpoczynek po pracy, dla rowerzystów, rolkarzy, piechurów…

Najpiękniejsze widokowo miejsca w Beskidzie Wyspowym

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Wyspowym to niekoniecznie tylko szczyty gór. Czasem to także wyjątkowa panorama widziana z górskiego zbocza, urokliwa dolina lub szczególnie atrakcyjny fragment leśnego szlaku. Zapraszam wraz ze mną do odkrycia tego, co w Beskidzie Wyspowym najpiękniejsze.

murale bydgoszcz

Bydgoszcz alternatywnie : szlakiem street art

Po dawnych problemach w Bydgoszczy nie ma na szczęście śladu. Miasto sporo inwestuje w infrastrukturę, także tę turystyczną. Powstało kilka udanych tras zwiedzania miasta, z których najbardziej przypadła mi do gustu trasa „alternatywna” – szlakiem bydgoskich murali. Zapraszam do spaceru!

Ciekawe miejsca w Polsce

Ciekawe miejsca w Polsce: ranking 2018

Kolejny rok mija! Jak co roku, także tym razem podsumowuję ostatnie wyjazdy i staram się wybrać z nich to, co najciekawsze. W ten sposób powstaje lista moich rekomendacji na rok następny: tym razem są to ciekawe miejsca w Polsce na 2018r.

Złoty Stok blog podróżniczy

Złoty Stok

Wydawać się może, że miejscem najbardziej oczywistym do rozpoczęcia spaceru po mieście jest jego centrum. Główny plac, nierzadko rynek, a czasem zwykłe skrzyżowanie najważniejszych ulic pełni w mieście rolę punktu odniesienia. To tu rozpoczyna się, i czasem kończy, historia miasta…

Krajna silna urokiem bocznych dróg

Jaką postawę wobec tak niekorzystnych warunków klimatycznych powinien w takim razie przyjąć zapalony podróżnik? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej poszukać samodzielnie. Ścieżki Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w deszczowy dzień wydają się tworzyć idealne środowisko do tego typu dociekań.

szlak piastowski rowerem

Szlak piastowski (rowerem z Krakowa nad morze cz.2)

Po wczorajszych emocjach związanych z eksplorowaniem półdzikich jaskiń nad Wartą czas trochę odpocząć. Dzień trzeci wycieczki rowerem z Krakowa nad morze prowadzić będzie przez Wysoczyznę Kaliską, bocznymi drogami, przez polską prowincję. Zwiększona czujność zaowocuje odkryciem niejednej perełki…

Ścieżka rowerowa z Krakowa nad morze

Rowerem z Krakowa nad morze, cz.1

W Polsce ścieżek rowerowych jest wciąż niewiele. Jak poradzić ma sobie rowerzysta chcący dojechać rowerem z Krakowa nad morze? Podejmując wyzwanie przejechania rowerem z Krakowa do Gdańska postanowiłem wytyczyć własny szlak. Zapraszam do wspólnej wycieczki!

Cerkiew św. Paraskewy Nowica

Beskid Niski jak sto lat temu: Nowica

Postęp przyniósł globalizację, przyniósł też ujednolicenie gustów i preferencji. Coraz więcej miast i wsi wygląda jak wyciętych z tego samego szablonu. Na tym tle Nowica w Beskidzie Niskim wygląda trochę jak skamielina, jak owad zamknięty w zastygłym bursztynie.

Najciekawsze szlaki rowerowe w Beskidzie Niskim – cz.2 „Pogranicze”

Opis szlaków podzieliłem na kilka tematycznych części. Przejechanie każdej z tras pozwoli poznać to, co w Beskidzie Niskim najciekawsze i najpiękniejsze. Szlaki rowerowe w Beskidzie Niskim prowadzą przez góry, bezdroża, drogi asfaltowe, drogi polne, przecinają strumienie, granice, lasy, łąki… Dziś czas na część drugą, „Pogranicze”. Poprowadzi nas ona od szkolnego schroniska w Myscowej, polnymi drogami, aż do granicy ze Słowacją. Największym atutem trasy będzie jej dziki charakter.

Cerkiew Beskid Niski blod podróżniczy

Najpiękniejsze cerkwie i kościoły Beskidu Niskiego

Beskid Niski to pasmo górskie, które dla turysty stanowi wyjątkowo łakomy kąsek. Przepiękne krajobrazy, malownicze góry, spokojne wsie są scenerią, w której porozrzucane są prawdziwe perły architektury – drewniane łemkowskie cerkwie i kościoły. Niemal każda wieś szczycie się jedną, a czasem dwoma cerkwiami o kilkusetletniej historii.

Świerzowa Ruska cerkwisko blog turystyczny

Świerzowa Ruska

Są takie zdarzenia, które chciałoby się z pamięci za wszelką cenę wymazać. Rzeczy przykre, bolesne, wstydliwe, ukryte gdzieś w zakamarkach mózgu. O trudnych sprawach…

Symboliczne drzwi Nieznajowa

Nieznajowa: łemkowska wieś – widmo

Nieznajowa to położona w Beskidzie Niskim wieś – widmo. Nieistniejąca dziś łemkowska osada położona jest w niedostępnej, malowniczej dolinie potoku Zawoja. Pusta dziś i cicha, porośnięta wysoką trawą i młodymi drzewami dolina skrywa fundamenty domów, murowane piwnice, zaniedbany cmentarz, szczątki cerkwi…

Park Mużakowski nowy zamek

Łuk Mużakowa i jego tajemnice

Niesamowite kolorowe jeziorka w rejonie dawnej działalności górniczej, wpisany na listę UNESCO zabytkowy Park Mużakowski, krzykliwe stragany bułgarskich cyganów na granicy i dostojny zamek w Bad Muskau. W okolicach Łęknicy nie będziecie się nudzić!

Cerkiew w Zubaczach.

Święte cerkwie Przełomu Bugu

Koterka, Grabarka i Zubacze – trzy święte cerkwie polskiego prawosławia. Schowane w okolicznych lasach, słynące cudami, a ciągle tak mało znane… Zapraszam do wspólnej wędrówki po Polsce Egzotycznej, ścieżką polskiego prawosławia.

Na stokach Sałasza.

Pasmo Łososińskie: Sałasz i Jaworz

Wschodnie rejony Beskidu Wyspowego, graniczące z Jeziorem Rożnowskim, są słabiej poznane i mniej popularne od centralnych beskidzkich szczytów. Są dni, gdy na szlaku nie spotkamy tu ani jednego turysty. Tymczasem Pasmo Łosisińskie i jego szczyty: Sałasz i Jaworz z krajobrazem Beskidu Wyspowego mają niewiele wspólnego… ale od początku.

Oznakowanie szlaków turystycznych.

Oznakowanie szlaków turystycznych

W tym artykule omówię oznakowanie pieszych, rowerowych, konnych i narciarskich szlaków turystycznych. Jak odróżniać je od siebie, jak czytać znaki turystyczne? Czy kolor szlaku ma znaczenie?

Koterka Tokary

Zagubiona cerkiew na uroczysku: Koterka

Cerkiew p.w. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” położona jest w leśnym uroczysku Koterka. Zadziwiające usytuowanie, z dala od osad ludzkich rodzi wiele pytań. Nawet bez specjalnej wiedzy wyczuwamy niezwykłość tego miejsca.

Bacówka Luboń Wielki

Luboń Wielki. W Beskidach bywa stromo.

Luboń Wielki to góra popularna wśród turystów. I stroma! Przygotuj się do wyprawy tak, aby w pełni nacieszyć się malowniczymi szlakami, piękną panoramą i pocztówkowym schroniskiem na szczycie.

blog podróżniczy

Dolina Świsłoczy

Granica polsko-białoruska ma długość 416 kilometrów. Na tak długim odcinku znajduje się tylko 7 drogowych przejść granicznych. Średnio co 60 kilometrów Białoruś otwiera się…