Beskid Wyspowy

małe jest piękne

Odkryj ze mną jeden z najbardziej niesamowitych zakątków Polski. Położone zaledwie godzinę drogi od Krakowa góry przez większą część roku pozostają ciche i spokojne. Tu nawet w letnie weekendy przemierzając szlak możesz nie spotkać ani jednej osoby. Trzeba tylko wiedzieć, jaką trasę wybrać…

Niezapomniane poranki na Luboniu, kiedy szczyty gór niczym wyspy wystają ponad poziom mgły zalegającej w dolinach. Panorama Tatr widziana z platformy widokowej na Mogielicy. Skalisty Szczebel z dziesiątkami strumieni przecinających szlak. Przypominający wielkie pole namiotowe łysy Ćwilin, surowa Śnieżnica, mistyczny Jasień… niemal każda góra w Beskidzie Wyspowym ma swój charakter.

Poczytaj, sprawdź i przekonaj się sam.

Góry Beskidu Wyspowego

Najpiękniejsze widokowo miejsca w Beskidzie Wyspowym

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Wyspowym to niekoniecznie tylko szczyty gór. Czasem to także wyjątkowa panorama widziana z górskiego zbocza, urokliwa dolina lub szczególnie atrakcyjny fragment leśnego szlaku. Zapraszam wraz ze mną do odkrycia tego, co w Beskidzie Wyspowym najpiękniejsze.

Ciecień blog podróżniczy

Ciecień i Grodzisko z Wiśniowej

Ciecień do Beskidu Wyspowego po prostu nie pasuje. Układ warstw geologicznych w okolicach Wiśniowej sprawia, że Ciecień w niczym nie przypomina „wyspy”. Leżący na uboczu i nie pasujący do reszty gór Ciecień zdaje się być zapomniany przez piechurów i oddany w zarząd paralotniarzom. Dla poszukujących bezludnych szlaków samotników to sytuacja wręcz wymarzona.

Ćwilin blog podróżniczy

Ćwilin zimą. Z Jurkowa do Mszany przez góry.

Trasa z Jurkowa przez Ćwilin do Mszany Dolnej jest moją ulubioną w Beskidzie Wyspowym. Przepiękna widokowo, urozmaicona krajobrazowo, dostępna autobusem z Krakowa. Jak postaram się Wam udowodnić, Beskid Wyspowy może zachwycać także zimą!

Schroniska Beskid Wyspowy

Schroniska Beskidu Wyspowego

Beskid Wyspowy to rejon wyjątkowo ubogi w miejsca noclegowe. Ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy. Dość powiedzieć, że schroniska PTTK w Beskidzie Wyspowym są tylko dwa. Pozytywy? Każdy z wymienionych obiektów noclegowych ma swoją niepowtarzalną specyfikę.

Na stokach Sałasza.

Pasmo Łososińskie: Sałasz i Jaworz

Wschodnie rejony Beskidu Wyspowego, graniczące z Jeziorem Rożnowskim, są słabiej poznane i mniej popularne od centralnych beskidzkich szczytów. Są dni, gdy na szlaku nie spotkamy tu ani jednego turysty. Tymczasem Pasmo Łosisińskie i jego szczyty: Sałasz i Jaworz z krajobrazem Beskidu Wyspowego mają niewiele wspólnego… ale od początku.

Bacówka Luboń Wielki

Luboń Wielki. W Beskidach bywa stromo.

Luboń Wielki to góra popularna wśród turystów. I stroma! Przygotuj się do wyprawy tak, aby w pełni nacieszyć się malowniczymi szlakami, piękną panoramą i pocztówkowym schroniskiem na szczycie.

Kasinka Mała

Beskid Wyspowy: Szczebel

Szczebel to Beskid Wyspowy w pigułce: łączy surowość z ukrytym pięknem. Ta brama do Beskidu Wyspowego ukaże nam to, co w Beskidzie najpiękniejsze: niemal dziewicze, kręte ścieżki prowadzące gęstym lasem, liczne strumienie żłobiące doliny, słoneczne polany, piękne panoramy ze szczytu, skalisty grzbiet, jaskinie, dzikie zwierzęta…