Jeszcze podróżowanie nie zginęło?
Status projektu, ocena kwartalna, kolejne spotkanie i dziesiątki maili. Zatopiony w takich myślach, daleki od podróżniczych uniesień, wracałem po przerwie obiadowej do krakowskiego biura….
Status projektu, ocena kwartalna, kolejne spotkanie i dziesiątki maili. Zatopiony w takich myślach, daleki od podróżniczych uniesień, wracałem po przerwie obiadowej do krakowskiego biura….
W tym wpisie postaram się Wam przekazać moją filozofie podróżowania. Osobiście uważam, że zarówno zamykając się w luksusowym hotelu, jak i chorobliwie oszczędzając na każdym kroku tracimy to, co w podróżowaniu jest dla mnie najważniejsze: jego autentyzm i doświadczenie lokalnej rzeczywistości. To jak rozsądnie oszczędzać w podróży?
Czego oczekuję biorąc do ręki książkę podróżniczą? Powiem wprost i nieco przewrotnie – cel podróży wcale nie jest dla mnie najważniejszy. Ba, sama podróż w rozumieniu dat, chronologii, listy odwiedzonych miast i poznanych zabytków jest dla mnie tematem drugoplanowym, tłem dla udanej opowieści rozgrywającej się zupełnie gdzieś indziej. Gdzie? W głowie autora.
Zrobiło się zimno. W krótkie i ciemne grudniowe dni to prawdziwa przyjemność zasiąść w ciepłym pokoju przy gorącej herbacie i spokojnie patrzeć na zimową…
Ruch antyturystyczny w Barcelonie, Wenecji czy Dubrowniku rośnie w siłę. Czy model turystyki masowej XX wieku wyczerpuje się? Jak przeciwdziałać banalizacji turystyki?
Wokół wizyt obcokrajowców w Polsce narosło wiele mitów. Jedni utożsamiają zagranicznych turystów ze starszymi Niemcami odwiedzającymi kurorty na brzegu Morza Bałtyckiego. Inni widzą w…
Przełączenie trybu licznika było dopiero pierwszym etapem zmian, jakie spowodowała jego awaria. Po zmianie trybu śledzenia rowerowych przejażdżek zacząłem się zastanawiać nad ustawieniem licznika w innych aspektach mojego życia.
Wzajemna zrozumiałość języków istnieje w ramach każdej grupy języków. Słowacki i czeski, hiszpański i portugalski są do siebie bardzo podobne. Jak bardzo – można to … policzyć! I można też z tego skorzystać – planując naukę kolejnych języków.
W dobie tanich lotów i szybkich podróży ilość odwiedzonych krajów, pstrokata kolekcja pieczątek w paszporcie przestaje imponować. Przemieszczenie się poza Europę to wydatek rzędu 100 Euro i kwestia 3 godzin. Skąd zatem ta moda na „podróżowanie”?
W jaki sposób rodzi się pasja do podróżowania? Czy podróżnika można rozpoznać już w dziecku? Jak to się stało, że sam zacząłem pisać blog podróżniczy?
Nie daje mi to spokoju – czy blog podróżniczy może zastąpić papierowe przewodniki? Skąd bierze się popularność blogów turystycznych w polskiej blogosferze? Czym wygrywają z książkami?
Każdemu z nas marzy się pewnie wyjazd „na koniec świata”, najdalej jak to możliwe. Z drugiej strony mało kto zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tym pojęciem. A w zależności od miejsca, w którym mieszkamy, koniec świata znajdziemy zupełnie gdzie indziej… Sprawdź razem ze mną, gdzie znajduje się polski koniec świata (i dlaczego są to Wyspy Chatham 🙂 )
Czy wytyczenie szlaku turystycznego przez daną miejscowość odbija się na jej funkcjonowaniu? Jeśli tak, czy wpływ ten jest korzystny, czy wręcz przeciwnie? A kto w ogóle wytycza szlaki turystyczne?
Wystarczy kilka pierwszych taktów i jestem 1300 kilometrów dalej, jadąc autobusem w stronę zachodzącego nad Morzem Czarnym słońca. Niemal po jednej nutce przenoszę się…
Gdyby tak można było pracować po 6 godzin dziennie… A właściwie to dlaczego nie? Kto i kiedy zdecydował, że dziś pracujemy i jesteśmy wynagradzani…