Myśli

zbiór zapisków różnych
turystyka masowa blog podróżniczy

Koniec turystyki?

Ruch antyturystyczny w Barcelonie, Wenecji czy Dubrowniku rośnie w siłę. Czy model turystyki masowej XX wieku wyczerpuje się? Jak przeciwdziałać banalizacji turystyki?

Turyści zagraniczni w Polsce

Jak obcokrajowcy zwiedzają Polskę?

Wokół wizyt obcokrajowców w Polsce narosło wiele mitów. Jedni utożsamiają zagranicznych turystów ze starszymi Niemcami odwiedzającymi kurorty na brzegu Morza Bałtyckiego. Inni widzą w…

blog podróżniczy

Licznik życia

Przełączenie trybu licznika było dopiero pierwszym etapem zmian, jakie spowodowała jego awaria. Po zmianie trybu śledzenia rowerowych przejażdżek zacząłem się zastanawiać nad ustawieniem licznika w innych aspektach mojego życia.

Wzajemna zrozumiałość języków

Wzajemna zrozumiałość języków istnieje w ramach każdej grupy języków. Słowacki i czeski, hiszpański i portugalski są do siebie bardzo podobne. Jak bardzo – można to … policzyć! I można też z tego skorzystać – planując naukę kolejnych języków.

blog podróżniczy

Zadeptywacze świata

W dobie tanich lotów i szybkich podróży ilość odwiedzonych krajów, pstrokata kolekcja pieczątek w paszporcie przestaje imponować. Przemieszczenie się poza Europę to wydatek rzędu 100 Euro i kwestia 3 godzin. Skąd zatem ta moda na „podróżowanie”?

Młody podróżnik

Jak zaczyna się podróżowanie?

W jaki sposób rodzi się pasja do podróżowania? Czy podróżnika można rozpoznać już w dziecku? Jak to się stało, że sam zacząłem pisać blog podróżniczy?

Wyspy Chatham

Antypody Polski: Wyspy Chatham to koniec świata

Każdemu z nas marzy się pewnie wyjazd „na koniec świata”, najdalej jak to możliwe. Z drugiej strony mało kto zdaje sobie sprawę, co kryje się pod tym pojęciem. A w zależności od miejsca, w którym mieszkamy, koniec świata znajdziemy zupełnie gdzie indziej… Sprawdź razem ze mną, gdzie znajduje się polski koniec świata (i dlaczego są to Wyspy Chatham 🙂 )

Blog podróżniczy

Piosenka – wytrych

Wystarczy kilka pierwszych taktów i jestem 1300 kilometrów dalej, jadąc autobusem w stronę zachodzącego nad Morzem Czarnym słońca. Niemal po jednej nutce przenoszę się…