Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Staw Stróżek Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Położony w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym staw Stróżek zamieszkały jest przez rodzinę łabędzi.

Lasy Kozłowieckie położone są niecałą godzinę drogi od Lublina. Wygodny dojazd, przystępne parkingi i ciekawa sieć szlaków rowerowo-pieszych to, przynajmniej na mapie, idealna recepta na udany weekendowy wypad. Jak jest w rzeczywistości? Jakie atrakcje kryje utworzony pomiędzy Lublinem a Lubartowem Kozłowiecki Park Krajobrazowy? Najlepiej przekonać się o tym na własne oczy. Wszystkich tych, którzy z jakichś względów nie lubią jechać w nieznane, zapraszam do lektury.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy – parkingi

Do parku dostać się można przynajmniej na trzy sposoby. Pierwszy, najbardziej oczywisty, to skorzystanie z drogi krajowej 19 łączącej Lublin z Lubartowem. Śledząc przebieg trasy na mapie zauważyć można, że kierowcy jadący z Lublina na północ muszą nieco nadłożyć drogi. Asfalt nie przecina Lasów Kozłowieckich, lecz omija je niewielkim łukiem. W tym właśnie miejscu, gdy na zachód od szosy wyrastają kolejne sosny i dęby, należy skręcić z drogi 19 i wjechać w las. Wąska asfaltowa uliczka doprowadzi nas na parking leśny „Kopanina”, będący początkiem ścieżki edukacyjnej o tej samej nazwie.

Parking Kopanina
Parking „Kopanina”.

Sposób drugi wymaga dużo większego wysiłku i przede wszystkim znajomości terenu. Miejscowość Dąbrówka położona jest w samym centrum Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i będzie rzecz jasna świetnym punktem wypadowym dla piechurów i rowerzystów. Jedynym mankamentem jest oznakowanie drogi w okolicy Dąbrówki, a właściwie jego brak. Skręcając w Dąbrówce na Stary Tartak kierowca wpada w pułapkę – na drodze kończy się asfalt, koła grzęzną w coraz głębszym piasku, by w końcu dotrzeć do znaku zakazującego ruchu pojazdom nienależącym do służb leśnych. Jedynym racjonalnym wyjściem jest pozostawienie samochodu na niewielkim parkingu leśnym w Dąbrówce mniej więcej TUTAJ.

Ostatnim godnym polecenia miejscem na pozostawienie samochodu, jakie proponuje Kozłowiecki Park Krajobrazowy jest parking leśny Stary Tartak. Mniejszy od parkingu Kopanina (zmieści się tu maksymalnie kilkanaście aut), ale nawet lepiej zadbany parking Stary Tartak zapewnia turystom toaletę, wiaty odpoczynkowe, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Więcej takich miejsc w naszych lasach!

Start Tartak Lasy Kozłowieckie
Okolice Starego Tartaku w Lasach Kozłowieckich.

Kopanina

Parking Kopanina daje początek ścieżkom biegowym i rowerowym prowadzącym w głąb lasu. Przed wyruszeniem w drogę zobaczcie MAPĘ parku z rozrysowanymi trasami. Kopanina to najlepsze miejsce na poznanie się z Lasami Kozłowieckimi i ich specyfiką. Trasy rowerowe i biegowe są asfaltowane (poza końcowym odcinkiem „Kozie Góry” – Kopanina). Podejście takie ma swoich gorących zwolenników, jak i zaciekłych krytyków. Starając się pozostać poza epicentrum sporu odnotuję: poruszanie się po asfalcie rowerem, na rolkach czy z dziecięcym wózkiem jest dużo prostsze niż po ścieżkach leśnych. Asfaltowa droga to jedyna możliwość dla rodzin z dziećmi, zapalonych rolkarzy czy miłośników szosówek na zrobienie dłuższej trasy z dala od ryku silników i zapachu spalin.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy szlaki
Nie ma większej frajdy niż zejście z utartego szlaku!

Minusy? Oczywiście ingerencja w przyrodę i upodobnienie lasu do miejskiego parku. Szczęśliwie nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymając mapę w ręku zejść z asfaltu w jedną z licznych przecinek i kontynuować trasę piaszczystą leśną ścieżką.

Trasa Kopanina – Rezerwat Przyrody „Kozie Góry” jest dobrze oznaczona i zagospodarowana. Po drodze turysta mija kilkukrotnie miejsca postojowe i tablice informacyjne. Trzeba jednak przyznać, że wycieczka z czasem robi się dość monotonna – idealnie prosta nitka asfaltu z każdą minutą obniża koncentrację i wyklucza satysfakcję z pokonywania ewentualnych przeszkód. To, co doceni rowerzysta i rolkarz, niekoniecznie spodoba się piechurowi.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Proste i niewymagające asfaltowe ścieżki z czasem zaczynają się dłużyć.

Dąbrówka – Stary Tartak

Najpiękniejszy odcinek szlaku w Lasach Kozłowieckich pokonać można zaczynając tak w Dąbrówce jak i w Starym Tartaku : wiemy już, że w obu miejscowościach zorganizowano parking dla samochodów. Pomimo trudności z dojazdem warto rozpocząć spacer w Dąbrówce, a Stary Tartak uczynić ukoronowaniem trudów wycieczki.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Wyruszając z leśnego parkingu w Dąbrówce turysta przejdzie zaledwie kilkaset metrów szeroką piaszczystą drogą i osiągnie skrzyżowanie dróg. Po lewej stronie asfaltowa ścieżka przecina las prowadząc w kierunku Starego Tartaku. Ruch samochodowy jest tu zabroniony. Kontynuując wędrówkę na wprost po kilku kilometrach zostaniemy wyprowadzeni z lasu osiągając wieś Nasutów. Kierunek w prawo doprowadzi turystę w przepiękny i mało znany rejon stawu Stróżek – idealne miejsce na piknik.

Staw Stróżek
Staw Stróżek widziany z okolicy śluzy.

Staw Stróżek to dwa zbiorniki wodne oddzielone od siebie śluzą – mostkiem. Zamieszkałe przez rodzinę łabędzi jezioro jest szczelnie otoczone gęstymi drzewami i szuwarami, więc niewielki mostek stanowi jedyny sensowny punkt obserwacyjny. Nietrudno teraz zrozumieć motywację rowerzystów, rolkarzy, rozbawionej dzieciarni i starszych dżentelmenów ramię w ramię wpatrzonych w ciemnoniebieską taflę wody.

Nacieszywszy zmysły obserwacją dzikiej przyrody turysta zanotuje w pamięci intensywną zieleń drzew odbijających się w tafli jeziora, jaskrawą biel łabędzich piór kontrastującą z nieprzejrzystymi, wręcz sinymi wodami stawu, szum wyschniętych na wiór szuwarów przesłaniających widok wraz z podmuchami wiatru i donośny śpiew drobnego trzciniaka kołyszącego się na łodydze trzciny. Można ruszać dalej.

wiosna Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Wszystkie kolory wiosny.

Stary Tartak

Dalsza droga prowadzi początkowo po własnych śladach, w kierunku znanego już wszystkim leśnego skrzyżowania. Minąwszy skrzyżowanie droga zaczyna delikatnie wić się wśród drzew. 2-kilometrowy spacer nie stanowi żadnego wyzwania dla wprawnych piechurów. Jedyną przeszkodą mogą być wszędobylskie i uparte insekty, wyjątkowo zaciekle atakujące każdy odkryty kawałek ciała. Kozłowiecki Park Krajobrazowy zdaje się być zamieszkały przez miliony muszek, much, mrówek, komarów i żuczków.

Stary Tartak funkcjonuje obecnie jako kwatera myśliwska, Położony nad rzeką Mininą, otoczony półdzikimi stawami rybnymi i gęstymi lasami będzie idealnym miejscem wypadowym dla fotografów przyrody.

Stary Tartak
Okolice Starego Tartaku – stawy, dzika przyroda i przepiękne trasy rowerowe.

Pałac i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Na turystów zmierzających w stronę Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego czeka jedna, całkiem przyjemna pułapka. Oto okolica parku sprzyja dokonywaniu niespodziewanych obserwacji – we wsiach Dąbrówka,  Nowodwór i Kamionka do dziś zachowała się oryginalna drewniana zabudowa. Niejeden raz kierowca zmuszony będzie do zwolnienia lub całkowitego zatrzymania auta, by w spokoju docenić piękno starych drewnianych chat.

Pałac Zamoyskich Kozłówka
Pałac Zamoyskich zaskakuje rozmachem.

Dużo bardziej znanym zabytkiem zlokalizowanym w otulinie parku jest późnobarokowy zespół pałacowo – parkowy w Kozłówce. Zbudowany w XVIII wieku pałac Zamoyskich i przyległe do niego wozownia, stajnie i teatralnia otoczone są rozległym parkiem. Istnieje możliwość zwiedzania obiektu funkcjonującego obecnie jako Muzeum Zamoyskich. Wnętrza pałacowe zachowane zostały z niespotykanym w Polsce i rzadkim w Europie stopniem autentyzmu.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce
Na dziedzińcu.

Pozostaje tylko zastanowić się gdzie – czy nad brzegiem Stawu Stróżek, czy w szlacheckich komnatach, turysta odzyska wewnętrzny spokój i poczuje się bardziej na miejscu.


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MiszaSerwis KomputerowyMichałAnonimMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Serwis Komputerowy
Gość

Super artykuł. Za 30 minut jedziemy się odprężyć 🙂

Michał
Gość
Michał

Dziękuję za rzetelny artykuł ☺️ w czwartek ruszam z kolegą w trasę rowerową spod Warszawy do Lublina. Na pewno zjedziemy, bo nabrałem smaka na te widoczki.
PS: zapraszam do mazowieckiego parku krajobrazowego, również wiele ciekawych miejsc można obejrzeć, lub nacieszyć się ciszą i świeżym powietrzem.

Anonim
Gość
Anonim

Mamy tu mnóstwo przepięknych miejsc:) Mieszkam przy samym Lesie:)
Pozdrawiam!

Magda
Gość
Magda

Jeśli będziesz ponownie w tych okolicach koniecznie przyjedź na Roztocze, nie jest monotonnie ani dla piechura , ani dla rowerzysty , a do tego potrafi zaskoczyć miejscowych 🙂

Natalkaa22
Gość

Przepiękny krajobraz i znakomite zdjęcia aż nabrałam ochoty pojechać i zwiedzić ten park krajobrazowy.

whfros
Gość

Piękne lasy, piękne jeziora, można odetchnąć czystym powietrzem, również gorąco polecam.

Laura
Gość

Przepiękny jest ten park krajobrazowy. Czym jak czym, ale akurat tym Polska może się pochwalić.