Azory informacje praktyczne

azory informacje praktyczne
Azory

Azory stają się powoli trendy. Artykuły na temat tych położonych pomiędzy Europą a Ameryką wysp pojawiają się w czasopismach podróżniczych i rankingach najciekawszych turystycznych kierunków na najbliższe lata. Dobrze to i źle zarazem. Z jednej strony przyznaję – Azory są prawdziwą perłą na skomercjalizowanej turystycznej mapie Europy. Dzika przyroda, niewielu turystów, gościnni mieszkańcy, nieprzetarte szlaki, wyjątkowe atrakcje sprawią, że jedna wizyta na Azorach okaże się niewystarczająca. Zechcecie tu wrócić. Z drugiej strony, popularność nie pomoże zachować autentycznego charakteru tych zielonych wysp…

Pisząc ten przewodnik apeluję – zwiedzajmy Azory odpowiedzialnie: szanujmy dziką przyrodę, uważajmy na śmieci. Wybierajmy sprawdzonych i wiarygodnych przewodników, którzy nie są nastawieni na nadmierną eksploatację środowiska. Potraktujmy Azory jak jeden wielki park narodowy, w którym obowiązują specjalne zasady zachowania.

Przewodnik z cyklu „informacje praktyczne” poświęcam wyspie Sao Miguel, na której spędziłem najwięcej czasu podczas swojego pobytu na Azorach.

Jak najtaniej dolecieć na Sao Miguel

Informacje praktyczne zaczynam od kwestii podstawowej: przelotów. Podróż samolotem jest właściwie jedyną możliwością dotarcia na wyspy. Jak widać na mapie poniżej, nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Azory.

Azory informacje praktyczne
Mapa połączeń lotniczych z Azorów. Źródło: https://www.visitazores.com/en/getting-here

Na Azory polecicie następującymi liniami:

 • Azores Airlines (z USA, Kanady, Portugalii i Wielkiej Brytanii)
 • Ryanair (z Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii)
 • AirEuropa (z Hiszpanii)
 • TAP (z Portugalii)
 • Primera Air (z Danii)
 • TUI (biuro podróży, z kilku europejskich krajów)

Dla podróżnego z Polski konieczne staje się poszukanie sensownej przesiadki. Najtańsza będzie najprawdopodobniej kombinacja lotów z Polski do Lizbony i z Lizbony na Azory. Loty Lizbona – Azory znajdziemy za ok. 25 EUR Ryanair, 50 EUR Azores Airlines, 100 EUR TAP. Czasem (rzadko) bardziej opłaca się polecieć przez Londyn. Ceny Ryanair na trasie Londyn – Azory to około 50 EUR. Wszystko zależy od tego, gdzie łatwiej Wam dolecieć z Polski.

Jak szukać lotów? Dla linii niskokosztowych polecam stronę Azair. Dla pozostałych połączeń niezawodny jest Skyscanner. Jeśli nie czujecie się pewnie w korzystaniu z tych wyszukiwarek, polecam mój wpis, w którym omówiłem dokładnie ich działanie i zamieściłem kilka przydatnych trików: Jak tanio podróżować? 

Miradouro de Santa Iria
Wyspa Sao Miguel widziana z Miradouro de Santa Iria

Hubem przesiadkowym na Azorach jest wyspa Sao Miguel. To tam przylatuje zdecydowana większość (choć nie wszyscy) przewoźników z Europy. Czy można polecieć na inną wyspę na Azorach? Jak najbardziej!

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.

Dalsza podróż pomiędzy wyspami

I teraz najlepsza informacja. Linie SATA Air Acores oferują darmowy przelot na kolejną wyspę na Azorach dla wszystkich podróżnych, którzy przylecą na Azory z kontynentalnej Portugalii! Logika działania, na ile ją rozumiem, jest taka, żeby promować i ułatwiać dotarcie na wszystkie wyspy na Azorach. Jeśli więc chcecie odwiedzić przykładowo wyspę Flores, to wystarczy Wam dolecieć z Portugalii kontynentalnej na dowolną wyspę na Azorach, a potem złożyć wniosek o darmową dalszą podróż z SATA Air Acores. Szczegóły TUTAJ.

Poniżej znajdziecie mapkę połączeń miedzy wyspami, które obsługuje Air Acores.

darmowe loty azory
Połączenia między wyspami można „upolować” za darmo w SATA Air Acores! Źródło: https://encaminhamentos.sata.pt/en

Na koniec jeszcze jedna informacja: Azory są ciekawym punktem przesiadkowym na Wyspy Zielonego Przylądka. Bilety w jedną stronę znaleźć można już za 100 EUR.

Wiza, paszport, waluta, język

 • Azory to wyspy administracyjnie należące do Portugalii, a zatem będące częścią Unii Europejskiej.
 • Strefa czasowa Azorów to UTC +0. Obserwowana jest zmiana czasu na letni i zimowy. W Polsce strefa czasowa to UTC+2. Przylatująć na Azory przestawiamy zegarki o 2 godziny do tyłu. Jeśli u nas jest godzina 23:00, to na Azorach jest dopiero 21:00. Gwarantuję, że przez pierwsze dni na wyspach wieczorem szybko pójdziecie spać i wstaniecie wcześnie rano 🙂
 • Aby wjechać na Azory niepotrzebny jest paszport. Wyspy należą do strefy Schengen, można się tu dostać na podstawie ważnego dowodu osobistego.
 • Waluta Azorów to EURO
 • A mówi się po portugalsku. Większość mieszkańców nie ma problemów z podstawową konwersacją w języku angielskim.

Azory: liczba turystów

Wspomniałem już, że Azory stają się coraz bardziej popularne wśród turystów, nie tylko tych przyjeżdżających z Europy. Od 2014 zauważyć można bardzo wyraźny wzrost liczby odwiedzających wyspę Sao Miguel. Ta sama zależność występuje dla pozostałych wysp. W 2018 roku według prognoz liczba turystów podwoi się w porównaniu z rokiem 2014! Chcecie zobaczyć autentyczne Azory? Warto się pospieszyć…

Liczba turystów na Azorach
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SREA – Serviço Regional de Estatística dos Açores.

Z moich rozmów z lokalnymi mieszkańcami wynika, że pięć nacji zdecydowanie przewodzi w rankingach odwiedzających Azory. Nie są to wcale Polacy, których na Azory przybywa niewielu. Polacy ujęci są w kategorii „Inne kraje” w portugalskich statystykach. Obecnie Azory odwiedza największa ilość zwiedzających z:

 • Portugalii (kontynentalnej)
 • USA
 • Hiszpanii
 • Niemiec
 • Kanady

Znów wykres poglądowy:

Turyści na Azorach
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SREA – Serviço Regional de Estatística dos Açores.

Jak widzicie, na ulicach w dzielnicach turystycznych usłyszymy przede wszystkim język portugalski. Portugalczycy stanowią największą grupę odwiedzających Azory. Drugie miejsce zajmuje język niemiecki, potem angielski i hiszpański. Zwróćcie uwagę, że liczba turystów z zagranicy (nie-Portugalczyków) na Azorach jest niewielka: niecałe 20 tysięcy turystów z Niemiec rocznie, zaledwie 8 tysięcy Hiszpanów, 4 tysiące Francuzów to prawie nic przy 120 tysiącom Portugalczyków. Polaków przyjeżdża mniej niż 1000 rocznie.

Kiedy jechać? Pogoda i klimat na Azorach

Kiedy jechać na Azory? Pytanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Zacznijmy od zauważenia, że pogoda na Azorach jest stosunkowo stabilna przez cały rok, przynajmniej jeśli chodzi o temperatury. Zimą średnia temperatura na Azorach wynosi około 16-17°C, latem niewiele więcej, bo 24-25°C. To, czym najbardziej różnią się od siebie pory roku, to nasłonecznienie i ilość opadów.

W tym miejscu muszę od razu skomentować stwierdzenie, które pojawia się notorycznie w każdym przewodniku po Azorach: na Azorach dużo pada. Prawda to i nieprawda. Owszem, klimat Azorów i ich położenie na Oceanie Atlantyckim powoduje, że wyspy stanowią naturalną przeszkodę dla chmur. Chmury zbierają się nad Azorami i często zdarzają się tu przelotne deszcze.

No właśnie, przelotne deszcze. Sytuacja, w której na Azorach pada cały dzień jest rzadka. Praktycznie każdego dnia zdarzają się okresy słoneczne i przelotne burze. Oznacza to, że nawet podczas teoretycznie deszczowej zimy mamy szanse na przynajmniej kilka słonecznych godzin, które możemy przeznaczyć na piękny spacer. A co w czasie deszczowym? Nisko wiszące chmury, wszechobecna wilgotna mgła, niekończąca się mżawka, ani śladu słońca… czy można wyobrazić sobie lepszą pogodę na relaksującą, gorącą kąpiel? Zobaczcie mój wpis gorące źródła na Azorach.

Zimą (październik-marzec) ilość opadów jest najwyższa, a słońca jest najmniej. Pada trzykrotnie częściej niż latem, a ilość słonecznych godzin na miesiąc waha się w okolicach 100. Mało to czy dużo? Dla porównania, ilość godzin słonecznych w Krakowie w styczniu to zaledwie 40… Zimą na Azorach turystów jest zdecydowanie mniej niż w sezonie. Szlaki wycieczkowe są puste. Fani kąpieli w gorących źródłach, zapaleni wędrowcy i wszyscy unikający upałów wybiorą zimę jako najlepszy czas na wycieczkę na Azory. Miejcie na uwadze, że zimą notorycznie zdarzają się opóźnienia i odwołania lotów ze względów na mgłę i sztormową pogodę na Azorach.

baseny termalne azory
Kąpiel w basenach termalnych najbardziej docenimy w niepogodę.

Latem (czerwiec – sierpień) pada zdecydowanie mniej a ilość słonecznych godzin wzrasta dwukrotnie, osiągając porównywalny poziom do polskiego lata. Latem pogoda na Azorach przypomina słoneczną, późną polską wiosnę – jest pogodnie, ale nie gorąco. Turystów na wyspie przybywa, hotele stają się zatłoczone, ruch uliczny wzrasta. W upalne dni kąpiel w gorących źródłach nie jest już tak atrakcyjna, rozważyć za to można kąpiel w chłodnych (ale nie zimnych) wodach Oceanu Atlantyckiego. Lato wybiorą miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu – spacerowicze, surferzy, fani sportów ekstremalnych.

Wiosna (kwiecień – maj) to chyba najciekawszy czas na odwiedzenie Azorów. Dlaczego? Ze względu na wieloryby 🙂 Wiosną na wyspie jest ciągle spokojnie – turyści nie zdążyli jeszcze się zjechać. Pogoda staje się coraz bardziej przyjemna: słońce świeci mocniej i częściej niż zimą, pada rzadziej i krócej. Wiosną w okolicach Azorów odbywa się też najbardziej spektakularne widowisko na wyspach: migracja wielorybów. Miłośnicy przyrody powinni rozważyć przełom kwietnia i maja jako najlepszy czas na odwiedzenie Azorów.

Obserwacja wielorybów (whale watching)

Wieloryby to zwierzęta migrujące, traktujące Azory jako swego rodzaju”stację paliw” podczas podróży na północ, w kierunku Arktyki. Zatrzymują się one w okolicy wysp, żeby uzupełnić zapasy tłuszczu i energii na dalszą drogę. Znając szlak migracyjny tych pięknych zwierząt można z dużą dozą prawdopodobieństwa wytypować czas i miejsce, w którym wypłyną na powierzchnię by zaczerpnąć tlenu. Najedzone wieloryby wcale nie mają ochoty głęboko nurkować – mogą całymi minutami, a nawet godzinami przebywać na powierzchni wody spokojnie dojadając wyciągniętą z głębin kałamarnicę.

Najlepszym czasem na obserwację wielorybów jest późna wiosna, kiedy to zaobserwować możemy kaszaloty, płetwala błękitnego, płetwala zwyczajnego i niemal wszystkie gatunki delfinów.

wieloryby Azory
Z tabeli wynika, że najlepszym miesiącem do obserwacji wielorybów i delfinów na Azorach jest maj. Źródło: AzoresWhales/Futurismo

Na kolejnych stronach przeczytacie co warto zobaczyć na Azorach, poznacie najciekawsze atrakcje, napiszę ile kosztuje życie na Azorach. Omówimy transport na Sao Miguel. A wiedzieliście, że na Azorach położona jest jedyna w Europie plantacja herbaty? Gdzie dokładnie? Zapraszam na drugą stronę ! 🙂Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tagi - słowa kluczowe
, ,

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MiszaAlaDominikaKatarzyna SuwalskaEdyta Tkacz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ala
Gość
Ala

Na jednym z popularnych portali widzę dom do wynajęcia dla np. 5 osób w stolicy Terceiry oceniony bardzo wysoko za ok.40zł od osoby. W Ponta Delgada ok. 70zł. Na lipiec.

Katarzyna Suwalska
Gość

Mam jedynie nadzieję, że te piękne miejsca mimo wszystko nie zostaną tak szybko skomercjalizowane – do tego jednak dąży też świat i nie wiem czy rzeczywiście da się coś na to poradzić…

Edyta Tkacz
Gość

Tak sobie myślę, że Polaków na Azorach będzie coraz więcej. Sporo osób poznało już Wyspy Kanaryjskie i teraz rozgląda się, gdzie by tu dalej. W „okolicy” jest Madera, Azory i Cabo Verde. Na szczęście dla Azorów klimat raczej nie sprzyja, by urządzić tam całoroczne centrum all inclusive. Pewnie będą raczej wyprawy backpakersów. 🙂

Dominika
Gość

Z tego co się orientuję to na Azory dość ciężko się dostać, trzeba się przesiadać w Lizbonie. Póki nie będzie możliwości bezpośredniego dotarcia na wyspę to sytuacja raczej nie ulegnie zmianie. Ja z racji mojej pasji i zajęcia jakie wykonuję (skipper) popłynęłam tam w rejs. Cudowne miejsce.