Ciekawe miejsca w Polsce: ranking 2018

4. Więcbork

Dwa ostatnie ciekawe miejsca w Polsce na 2018 położone są stosunkowo niedaleko siebie. Zaczynamy od Więcborka, będącego siedzibą Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, położonego w historycznej krainie o wiele mówiącej nazwie: Krajna. Wędrując bocznymi drogami Krajny nie należy nastawiać się na kolekcjonowanie atrakcji. Krajna to teren wymagający skupienia, uważności i wyciszenia. To doskonały wybór dla wszystkich chcących choć na chwilę uciec od cywilizacji. Krajeński Park Krajobrazowy nauczyć może dostrzegania piękna w codzienności, uroku w pozornej brzydocie, czytania przyrody.

blog podróżniczy
Przepiękna polska jesień.

Nie oznacza to bynajmniej, że okolice Więcborka są rejonem nudnym. Obierając sobie miasto za bazę wypadową, koniecznie trzeba wybrać się na spacer niebieskim szlakiem w stronę Runowa Krajeńskiego.W Runowie położone są ruiny zamku Cystersów Koronowskich z Byszewa z XIV wieku, stanowiące jedną z wizytówek parku. Otaczające Runowo lasy kryją zresztą więcej architektonicznych niespodzianek. Jedną z nich jest Pałac Myśliwski, letnia rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego.

Ruiny zamku w Runowie
Ruiny zamku w Runowie widziane z przeciwnego brzegu stawu.

Krajeński Park Narodowy był również sceną tragicznych w skutkach nawałnic, jakie przetoczyły się przez Polskę latem 2017 roku. Hektary powalonych drzew w okolicach miejscowości Komierowo robią piorunujące wrażenie. Potęga wichury łamiącej drzewa jak zapałki może być przyczynkiem do dyskusji o skutkach postępujących zmian klimatycznych. Czy jesteśmy narażeni na podobne kataklizmy z latach następnych? Jak się do nich przygotować?

Na koniec eksploracji parku warto rozejrzeć się po parku przylegającym do przepięknego i ciągle restaurowanego pałacu w Komierowie. Być może w nieodległej przyszłości będzie możliwość zatrzymania się tu na obiad lub na nocleg?

Komierowo pałac
Remontowany po ostatnich wichurach pałac latem 2018 powinien być gotowy na przyjęcie gości.

Więcej o Więcborku i Krajeńskim Parku Krajobrazowym poczytacie TUTAJ.

5. Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta to projekt budowy 165 kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych na obszarze powiatu chojnickiego. Ścieżki rowerowe oznakowane są czterema kolorami i pozwalają na zaplanowanie malowniczych pętli wokół Parku Narodowego Bory Tucholskie. Ścieżki rowerowe zbudowane są z polbruku, asfaltu, a w lasach z szutru. Rozwiązanie takie sprawia, że trasa rowerowa nie nudzi się, zarówno krajobraz, jak i nawierzchnia zmienia się regularnie.

ścieżka rowerowa Kaszubska Marszruta
Kaszubska Marszruta

W mojej ocenie to jedna z najciekawszych, o ile nie najciekawsza, pętla rowerowa w Polsce. Przemierzając Bory Tucholskie mijamy liczne tablice informacyjne i wiaty postojowe objaśniające historię oglądanych miejsc. W miejscowości miejscowości Chociński Młyn do dziś zachowały się przepiękne kaszubskie chaty i zabytkowy młyn na rzece Chocina. Małe Swornegacie kryją ewenement w skali kraju – most zwodzony rozpięty między jeziorami Charzykowskim i Długie. Miejscowością jedyną w swoim rodzaju są Brusy.

Pojezierze blog podróżniczy
Gdzieś na Pojezierzu.

Silną stroną Borów Tucholskich jest oczywiście przyroda. Ciche jeziora połączone siecią kanałów i strumieni osadzone w leśnej głuszy tworzą unikatowy krajobraz, w którym zagubić się można na wiele dni. Kaszubska Marszruta będzie otwierać listę „ciekawe miejsca w Polsce dla rowerzystów” przez kilka dobrych lat.

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.
Kaszubska Marszruta
Kaszubska Marszruta. Fragment trasy prowadzący brzozowym zagajnikiem.

Ciekawe miejsca w Polsce

Na zakończenie przypomnę, że w poprzednim roku przygotowałem podobne zestawienie. Ranking najciekawszych zakątków w Polsce na rok 2017 przeczytać możecie TUTAJ. Skupiłem się wówczas na perełkach położonych na terenach przygranicznych. Jest równie ciekawie, zachęcam do przejrzenia także tamtego zestawienia!

Ciekawe miejsca w Polsce – przewodniki

Ciekawe miejsca w Polsce znaleźć można także na pograniczu, z przewodnikiem „Polska Egzotyczna” Grzegorza Rąkowskiego (wschód) oraz przewodnikiem „Zachodnie Kresy Rzeczpospolitej” Bogusława Różyckiego wydawnictwa Rewasz.

  • „Polska Egzotyczna” kosztuje już 29,90 PLN i możecie ją kupić TUTAJ, warto!
  • „Zachodnie Kresy Rzeczpospolitej” jest nawet tańszy, 23,90 PLN i dostępny TUTAJ.
  • A TUTAJ zapoznać się możecie z całą ofertą Rewasza. Zachęcam do lektury tego moim zdaniem najlepszego wydawnictwa na polskim rynku.

Na koniec jeszcze raz mapka dla utrwalenia: Ciekawe miejsca w Polsce na 2018 rok.

Ciekawe miejsca w Polsce
Ciekawe miejsca w Polsce na 2018 rok.


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

18
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
MareczekmonikaMiszaPatraKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mareczek
Gość
Mareczek

Polecam też Zajazd Biskupin. To bardzo spokojne miejsce, z ładną okolicą, w porządku noclegiem i pobliski muzeum oraz restauracją 🙂

monika
Gość
monika

Ja lubię jezdzić nad polskie morze. Rok temu znalazłam tam fajny hotel domki w drzewach i na plaży i już tam byłam 3 razy. Super miejsce. Serdecznie je polecam dla par, osób z dziecki i z psami. Miła obsługa i dużo proponuja atrakcji i udogodnień. Rano śniadanie w wiklinowych koszach juz czeka pod drzwiami. A atrakcje: plac zabaw, zjazd na… Czytaj więcej »

Patra
Gość
Patra

Witam serdecznie! Czy mogę prosić o polecenie miejscowości górskiej po lewej stronie Polski – na tygodniowy wyjazd zimowy? Najchętniej pojechałabym do Zakopanego, ale teraz prawdopodobnie w „ekipie” będą dzieci, więc niestety za daleko. Zakopane urzekło mnie swoim klimatem i „pompą”: sporo wyciągów, mnóstwo knajp (ze świetnym jedzeniem, np. Casa Mia czy Marzanna…, Krupówki tętniące życiem do rana 🙂 oto mój… Czytaj więcej »

Karolina
Gość

Mieszkam niedaleko Częstochowy a tak mało znam Jurę Krakowsko- Częstochowską. Aż wstyd. Gdy pogoda się poprawi wybiorę się na wycieczkę rowerową. Miasto Chocz – słyszę po raz pierwszy. Ciekawa sprawa.

Justina
Gość
Justina

Misza. Powiedz proszę – poleć – jakąś fajną miejscówkę na nocleg w pobliżu Kaszubska Marszruta.
Chętnie się tam wybiorę z rodziną…ale lubię też zatrzymać się w miejscach sprawdzonych..
Będę wdzięczna za info. Pozdrawiam serdecznie – a miejscówy super!

Renatka
Gość

Nie obiecuję wszystkich zwiedzić, ale chociaż spróbuję! 😀

Kata.34
Gość

Złoty Stok też nas zainteresował właśnie przy planowaniu trasy podróży i warto było się zatrzymać na popołudnie. Uwielbiam odwiedzać takie niespieszne miasta, chociaż sama nie mogłabym chyba w takim mieszkać. Dla moich małych chłopaków było tam trochę za nudno, a na kopalnię jeszcze są za młodzi. Może za parę lat, przy innej okazji 😉 Pozdrawiam!

neptuno.pl
Gość

Bardzo dobre recenzja i muszę przyznać że bardzo spodobał mi się blog 🙂

Ilona
Gość

Uwielbiam ruiny 😉 W cieplejsze dni robimy sobie trasę po Warmii i Mazurach i szukamy takich miejsc zapomnianych przez wszystkich. Z Twoich propozycji koniecznie zapisuję sobie Runowo, aby odwiedzić, gdy będziemy gdzieś w pobliżu. Pozdrawiam serdecznie!

Edyta Tkacz
Gość

Pewnie to już kiedyś mówiłam i się powtarzam, ale powtórzę, że bardzo podoba mi się Twoja umiejętność do wyszukiwania nowych, oryginalnych, niepoznanych miejsc. W czasie, gdy wszyscy powtarzają to samo i mielą w kółko te same atrakcje, znajdujesz coś innego.
Wszystkiego Najlepszego na nowy rok. Niech blog się rozwija!