Najpiękniejsze widokowo miejsca w Beskidzie Wyspowym

Panorama z Mogielicy, najwyższego szczytu w Beskidzie Wyspowym.

Beskid Wyspowy to pasmo górskie, które darzę szczególnym sentymentem. W tych niewysokich górach o niepowtarzalnym charakterze od lat spędzam kolejne wolne weekendy szukając spokoju, dzikiej przyrody, ustronnych szlaków i przepięknych widoków. Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Wyspowym to niekoniecznie tylko szczyty gór. Czasem to także wyjątkowa panorama widziana z górskiego zbocza, urokliwa dolina lub szczególnie atrakcyjny fragment leśnego szlaku. Zapraszam wraz ze mną do odkrycia tego, co w Beskidzie Wyspowym najpiękniejsze.

1.Widok ze zbocza Ćwilina na Lubogoszcz i Mszanę Dolną

Zaczynam od góry, która w mojej świadomości zajmuje miejsce szczególne. Ćwilin to moim zdaniem najpiękniejsza widokowo góra w całym Beskidzie Wyspowym. Przepiękne panoramy uchwycić można nie tylko z samego szczytu. Szczególnie atrakcyjny jest północno-zachodni fragment żółtego szlaku sprowadzający ze szczytu w stronę Mszany Dolnej. W tym miejscu las jest przerzedzony, drzewa połamane w wyniku potężnego osunięcia się ziemi.

Zachodni stok Ćwilina
Na zachodnim stoku Ćwilina.

Widok na Lubogoszcz i położoną u jego stóp Mszanę Dolną jest jednym z najbardziej spektakularnych w Beskidzie Wyspowym. Chcąc uchwycić tą panoramę warto się pospieszyć – las zaczyna na powrót przejmować teren, młode świerki już za kilka lat skutecznie zasłonią widok turystom. Spoglądając nieco bardziej w kierunku południowym, wprawne oko z łatwością dostrzeże charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry schowaną za majestatycznym garbem Lubonia Wielkiego.

Beskid Wyspowy Ćwilin panorama
Luboń Wielki i Babia Góra widziane z Ćwilina.

Więcej o Ćwilinie poczytacie TUTAJ.

2.Luboń Wielki z przełęczy Glisne

Zgodnie z obietnicą odwracam kolejność – tym razem polecana panorama rozpościera się nie ze szczytu w kierunku dolin, a z przełęczy w górę, na szczyt właśnie. Luboń Wielki to góra z charakterem, na której szczycie z daleka dostrzec można zarys schroniska – wieży. Mimo wielu zalet, Luboń nie oferuje turyście szczególnie spektakularnej panoramy ze szczytu. Spora część widoku zasłonięta jest przez drzewa.

Nie oznacza to jednak, że okolice Lubonia są nieatrakcyjne widokowo. Wręcz przeciwnie, Luboń Wielki świetnie wychodzi jako tło, widziany z daleka (na przykład z Ćwilina) jak i z bliska (z przełęczy Glisne).

Lubon Wielki z Glisnego
Luboń Wielki z Glisnego.

Sama przełęcz Glisne to miejsce ciche, odosobnione, urokliwe, sprzyjające wyciszeniu i pogodnym rozważaniom o otaczającym świecie. W kierunku Lubonia pójdziemy z Glisnego szlakiem czerwonym.

O Luboniu pisałem więcej TUTAJ.

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.

3.Widok na i z wieży widokowej pod Jaworzem

Góra Jaworz położona jest w Paśmie Łososińskim, a zatem trochę na uboczu i poza centrum zainteresowania turystów przemierzających Beskid Wyspowy. Tymczasem ze szczytu i z wschodniego zbocza Jaworza uchwycić można jedną z najpiękniejszych i najbardziej nieoczywistych panoram w tych górach. Podążamy niebieskim szlakiem ze szczytu na wschód, w kierunku Jeziora Rożnowskiego. Po wyjściu z lasu przed turystą otwiera się sporych rozmiarów polana, na skraju której postawiono 20 metrową drewnianą wieżę widokową.

Jaworz wieża widokowa
Na wschodnim stoku Jaworza postawiono 20 metrową wieżę widokową.

Już sama wysmukła sylwetka wieży pięknie odcina się na tle niższych szczytów Pasma Łososińskiego. Obok wieży zorganizowano miejsce na biwak – zdecydowanie warto zatrzymać się tu choćby na chwilę. Po krótkim odpoczynku i złapaniu oddechu koniecznie trzeba wspiąć się na szczyt wieży widokowej. Dostrzeżemy stamtąd przecinającą zielone pola polną drogę schodzącą w stronę beskidzkiej Babiej Góry. Przy dobrej pogodzie bystry obserwator z pewnością dostrzeże przebłyski słońca odbijające się w szerokiej tafli rozlewającego się między górami Jeziora Rożnowskiego.

Jeśli pogoda jest znakomita, to za położonym w Kotlinie Sądeckiej jeziorem i Nowym Sączem wypatrzeć można szczyty Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, a nawet Pieniny.

Babia Góra w Beskidzie Wyspowym
Babia Góra w Beskidzie Wyspowym.

Pasmo Łososińskie opisałem w osobnym wpisie TUTAJ.

4.Panorama z wieży widokowej na Mogielicy

Wieża pod Jaworzem to niejedyna platforma widokowa ustawiona w Beskidzie Wyspowym. Dużo bardziej znaną i popularną jest ta wybudowana na szczycie Mogielicy, najwyższego szczytu całego pasma. Wysoka na 22 metry wieża pozwala uchwycić panoramę 360° na Beskid Wyspowy, położone dalej Beskid Sądecki i Gorce, a za nimi Pieniny i Tatry. Patrząc na zachód wypatrzymy góry Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Miłośnicy map, rozpoznawania z daleka sylwetek gór i kierunków będą tu mieli prawdziwą ucztę dla oczu.

Panorama z Mogielicy, najwyższego szczytu w Beskidzie Wyspowym.

Szczególnie atrakcyjnym czasem na odwiedzenie Mogielicy jest wczesna wiosna lub środek jesieni – góry pokrywa wtedy śnieg i szron, na tle którego rewelacyjnie kontrastuje ciemna zieleń świerkowych igieł. Zdarzyć się można, że tylko północne stoki będą oszronione, podczas gdy zbocza południowe odsłaniać będą rdzawe przebłyski bezlistnych konarów i przypłowiały brąz zeschłych traw.

Panorama Mogielica Beskid Wyspowy
Feeria barw w pozornie wymarłych wczesną wiosną górach.

5.Kasinka Mała z Małego Szczebla

Jeszcze do niedawna Szczebel był opisywany jako zupełnie nieatrakcyjny widokowo, porośnięty drzewami szczyt. Sytuacja zmieniła się całkiem niedawno. Wierzchołek Szczebla zagospodarowano, postawiono wiatę i miejsce na biwak. Obecnie Szczebel przyciąga dziesiątki turystów, w sezonie na szczycie może być gwarno i tłoczno.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że masyw Szczebla tworzą aż cztery wierzchołki. Są to Mały Szczebel (Mały Strzebel) (772 m), Czechówka (721 m), Szczebel (Strzebel, 977 m)  i Mała Góra (883 m). Najatrakcyjniejszy widokowo wcale nie jest najwyższy i najbardziej tłoczny Szczebel. Najpiękniejsze panoramy uchwycimy z Małego Szczebla. Jego skalista grań tylko częściowo przysłonięta jest ziemią. Wystające skały nadają górze dziki, pierwotny wygląd. Ci bardziej odważni mogą spróbować wspiąć się na skałki, aby objąć wzrokiem przepiękną panoramę Doliny Kasinianki.

Kasinka Mała
Kasinka Mała z wysokości skalistego czubka Małego Szczebla.

W okolicy szczytu wyznaczono miejsce startu paralotniarzy, stąd także można podziwiać otaczające Kasinkę Małą Góry. Położona w Dolinie Kasinianki Kasinka Mała otoczona jest przez Lubogoszcz, Lubomir i Kiczorę. Nieco dalej majaczy szczyt Śnieżnicy. Na Mały Szczebel dojdziemy czarnym szlakiem z Lubnia.

Panorama Mały Szczebel
Panorama widziana ze szczytu Małego Szczebla.

6.Potoki na zboczu Szczebla

Wizualnie najpiękniejsze miejsca to oczywiście nie tylko rozległe panoramy i majestatyczne szczyty. Pięknem gór zachwycić się można już po pierwszych kilkuset metrach od wejścia na szlak. Poprzecinane górskimi strumieniami, tętniące soczystą wiosenną zielenią leśne szlaki przenoszą turystę do zupełnie odmiennej niż miejska rzeczywistości.

Szczebel potok
Liczne strumienie spływające zboczami Szczebla urozmaicają wędrówkę, a dzikim zwierzętom zapewniają dostępność wody.

Trzeba uczciwie przyznać, że w Beskidzie Wyspowym z dostępnością wody na górskich szlakach nie jest najlepiej. Poza kilkoma źródełkami wody jest niewiele, strumienie pojawiają się okresowo po większych opadach. Tym przyjemniejszą odmianę znaleźć można na północnym stoku Szczebla. Szlak czarny prowadzi przez wyjątkowo przyjemny odcinek lasu, poprzecinany licznymi polanami, strumieniami i zagajnikami.

szczebel beskid wyspowy
Na zboczach Szczebla.

Aby tu dotrzeć nie trzeba się wiele namęczyć – w las wchodzimy po zaledwie kilku minutach od początku szlaku odbijającego od ruchliwej asfaltowej szosy. Dokładnie trasę opisałem TUTAJ.

7.Panorama z Ćwilina na Tatry

Zestawienie zamyka góra, która już pojawiła się w zestawieniu, dokładnie na jego początku. Góra, dla której warto wracać wielokrotnie w Beskid Wyspowy. Ćwilin. Jego wierzchołek i opadająca w kierunku południowym Polana Michurowa są wolne od drzew. To wyjątkowo sprzyjający zbieg okoliczności. Przecież właśnie patrząc na południe dostrzec można jak ziemia wypiętrza się coraz wyraźniej tworząc kolejne pasma górskie. Beskid Wyspowy przechodzi w Gorce, te w Pieniny i jeszcze dalej Tatry.

Panorama z Ćwilina
Najbardziej znane szczyty widoczne z Ćwilina.

Stworzone ludzką ręką zabudowania z wysokości przypominają domki z kart, mikroskopijnej wielkości samochody przemierzają cieniutkie wstęgi szos. Odgłosy wsi są przytłumione i giną w silniejszych podmuchach wiatru.

Patrząc na ten teatr z wysokości uświadamiamy sobie, jak słaby i mały wobec natury jest człowiek. To niepokojąca, ale potrzebna lekcja pokory, która ostatecznie wprowadza zdrowy dystans i perspektywę do codziennych problemów. Czy nie po to właśnie uparcie wracamy w góry?

Ćwilin na szczycie blog podróżniczy
Teatr natury.

Najpiękniejsze w Beskidzie Wyspowym

Kolejne góry Beskidu Wyspowego poznaję z przewodnikiem „Beskid Wyspowy” wydawnictwa Rewasz. Dariusz Gacek opisuje w nim izolowane górskie „wyspy” tak często pomijane przez turystów i zapomniane przez przewodniki. Ciężko nie zgodzić się z nim, że właśnie w Beskidzie Wyspowym można jeszcze znaleźć autentyzm, spokój, puste szlaki, dziką przyrodę i życzliwych ludzi. To niepozorne pasmo górskie kryje liczne jaskinie, jeziorka, strome podejścia, wspaniałe panoramy, tajemnicze i rozległe leśne łąki… Przewodnik kupicie już za 29 PLN na przykład TUTAJ.

A tu zapoznać się możecie z całą ofertą wydawnictwa Rewasz: KLIK. Zachęcam do lektury tego moim zdaniem najlepszego wydawnictwa na polskim rynku.Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MiszaStanley Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanley
Gość

Po prostu genialne widoki. Jednak nasz kraj potrafi cały czas zaskakiwać swoim krajobrazem.