Sardynia: informacje praktyczne

Cagliari Sardynia blog podróżniczy
Urocza stolica wyspy, Cagliari pozostaje autentyczna mimo napływu turystów.

Sardynia zawładnie Waszym sercem i Waszym umysłem. Jestem tego pewien. Będąc ich częścią, znacznie różni się od Włoch kontynentalnych. Urzeka przede wszystkim autentycznością. Autentycznością ludzi, krajobrazów, historii i zwyczajów. Zwiedzając wyspę poczuć się można prawdziwym odkrywcą. Wszak ciągle łatwo znaleźć tu bezludne plaże, każda choć przez chwilę może stać się naszym prywatnym rajem na ziemi. Odcięte od cywilizacji wioski zamieszkane przez dziarskich stulatków pobudzają do refleksji nad życiowymi priorytetami. W końcu bezkresne szczyty gór Gennargentu zapraszają na przynajmniej kilka dni trekkingu. Nie mówiąc o nieoczywistej i ciągle niezbadanej cywilizacji nuragijskiej…

Jak najtaniej dolecieć

Z Polski na Sardynię najtaniej dostać się samolotem. Wszystkie opcje kombinowane, dojazd do Włoch kontynentalnych, a potem podróż promem wychodzą zdecydowanie drożej. Na moment pisania artykułu, bezpośrednich opcji dolotu na Sardynię z Polski mamy trzy:

  • Kraków – Cagliari , Ryanair
  • Katowice – Alghero, Wizzair
  • Warszawa – Alghero, Wizzair

Możliwe jest też próbowanie dolotu lotem łączonym, z przesiadką w Brukseli lub w Mediolanie. Chcąc wyszukać najtańszy lot warto skorzystać z moim zdaniem najlepszej wyszukiwarki tanich lotów, jaką jest Azair. Ile kosztuje lot na Sardynię? Kupując bilet z wyprzedzeniem, za lot w jedną stronę zapłacimy około 100-120 PLN. Niewiele więcej niż ekspres z Krakowa do Gdańska 🙂 Rozsądnie planując też powrót, koszty przelotów nie powinny przekroczyć 300-350 PLN.

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wybór lotniska docelowego na samej Sarydnii ma mniejsze znaczenie. W praktyce wycieczka na Sardynię to najczęściej kilkudniowy wypad, podczas którego nie przemieszczamy się na dalekie odległości. Warto więc już na początku dobrze przemyśleć: północ czy południe wyspy? Cagliari, czyli południowa Sardynia, czy Alghero, północna Sardynia? W tym wpisie postaram się Wam pomóc dobrą decyzję.

Cagliari Sardynia
Spokojny wieczór w Cagliari.

Sardynia: liczba turystów

Mówienie o Sardynii, że to ciągle nieodkryta perła, staje się powoli pewnym nadużyciem. To prawda, popularnością Sardynia na pewno ustępuje chorwackim wyspom oraz sąsiedniej Sycylii. Tym niemniej według danych Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Polska znajduje się na 11. miejscu pośród krajów, których obywatele odwiedzają Sardynię. Przeważają właśnie wyjazdy w popularnej formule city-break. Przeciętna długość pobytu polskiego turysty na Sardynii wynosi około 5 dni. A Wy na jak długo wybieracie się na wyspę?

Jeśli spojrzymy na liczby bezwzględne okazuje się, że liczba zagranicznych turystów odwiedzających Sardynię pozostaje wciąż przyjemnie niska. Najmniej zaludnionymi regionami są położone w środkowej części wyspy Ogliastra i Oristano, a także położone w górach Gennargentu Nuoro. Daje nam to pewne wyobrażenie, gdzie najłatwiej na Sardynii uciec „tłumom”.

RegionPrzyjazdySpędzone dniŚrednia długość pobytu
Sassari240 6791 050 3844,36
Nuoro86 563446 3925,16
Cagliari246 3421 114 1574,52
Oristano65 393227 4053,48
Olbia-Tempio454 7532 451 6305,39
Ogliastra79 584447 7225,63
Medio Campidano12 41131 5502,54
Carbonia-Iglesias22 99969 2963,01
Sardegna1 208 7245 838 5364,83

Źródło: opracowanie własne na podstawie http://www.sardegnastatistiche.it/argomenti/turismo/

Średni pobyt na wyspie wynosi 4,8 dnia, co potwierdza tezę o raczej krótkim, by nie powiedzieć ekspresowym, sposobie poznawania wyspy przez zagranicznych turystów. Chcąc odkryć nieskażoną turystyką Sardynię należy się mimo wszystko pospieszyć. Od 2013 roku zaobserwować można wyraźny wzrost liczby odwiedzających tą piękną wyspę.

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.
Sardynia liczba turystów
Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Sardynię w latach 2010 – 2015. Opracowanie własne na podstawie danych http://www.sardegnastatistiche.it/argomenti/turismo/

Język sardyński

Jak przed każdym wyjazdem, tak i przed wycieczką na Sardynię warto nauczyć się choć kilku słów w lokalnym języku. I tutaj niespodzianka – „lokalnym” językiem na Sardynii jest raczej język sardyński, niż język włoski! Oczywiście po włosku dogadamy się bez żadnego problemu – mieszkańcy Sardynii są dwujęzyczni. Co więcej, rodzimy język sardyński z pokolenia na pokolenia traci na popularności. Według badań włoskiego odpowiednika GUSu ponad 52% Sardyńczyków mówi w domu po włosku, 29% miesza sardyński i włoski, 17% mówi wyłącznie po sardyńsku.

Na Sardynii spotkałem się też z innym ciekawym podziałem – otóż użycie języka zależało od sfery życia. Sardyńczycy używają raczej języka włoskiego żeby rozmawiać o biznesach i nauce, a raczej języka sardyńskiego gdy muszą przeklnąć lub zażartować. Ten podział pokazuje, że język sardyński jest „głębiej” zakorzeniony w umyśle Sardyńczyków, jest im bardziej naturalny. Sardyńczycy mówią po sardyńsku zwłaszcza, gdy w grę wchodzą emocje. Gdy kontrolę przejmuje rozum, pojawia się język włoski.

Na koniec ciekawostka. Język sardyński to najbliższy do dziś używanego krewny łaciny. Wcale nie włoski, nie francuski czy hiszpański. To język sardyński jest najbardziej zbliżony do klasycznej łaciny. Mówicie po łacinie? To pewnie dogadacie się na wyspie łatwiej niż ze znajomością angielskiego 😉

język sardyński
Język sardyński ze wszystkich używanych do dziś języków uważany jest za najbliższy łacinie.
Zdjęcie: Wikipedia

Kiedy jechać? Pogoda na Sardynii

Sardynię cechuje umiarkowany klimat śródziemnomorski. Upały znane z pobliskiej Sycylii tutaj są rzadkością (co wcale nie oznacza, że na Sardynii nie da się poleżeć na plaży) !

Opady

Na Sardynii w kontekście opadów wyróżnić można dwie pory roku. Pierwsza, wyraźnie deszczowa, trwa od października aż do kwietnia, a więc całą jesień, zimę i wiosnę. Lato na wyspie jest z kolei ekstremalnie suche, w lipcu i sierpniu deszcz stanowi dużą niespodziankę i wydarzenie.

Plażowiczom i wszystkim szukającym bezchmurnego nieba wypada polecić miesiące wakacyjne jako te najlepsze na odwiedzenie wyspy. Logika ta znajduje odzwierciedlenie w statystykach przyjazdów. Sardynia odwiedzana jest przez gości szczególnie chętnie między majem a wrześniem a więc wtedy, gdy ilość opadów jest najniższa.

Turyści Sardynia blog podróżniczy
Ilość turystów jest odwrotnie proporcjonalna do ilości opadów.

Sezon deszczowy na Sardynii także ma swój urok. Wyspa nawet zimą pozostaje ciepła (jak na polskie standardy). W marcu rozpoczyna się tu na całego wiosna, temperatura na wybrzeżu może przekraczać 20°C. Marzec to chyba najlepszy miesiąc na spokojne zwiedzanie wyspy. Ilość turystów jest minimalna, ceny w hotelach niższe, restauracje przyjemnie puste. Będąc jednym z nielicznych klientów można liczyć na specjalną obsługę.

Na górskich szlakach w marcu nie spotkamy żywej duszy. Można tu całymi dniami włóczyć się z plecakiem po górach, wdychać świeże wiosenne powietrze, obserwować budzącą się do życia przyrodę. Mam przekonywać Was dalej?

Góry Gennargentu
Wiosna w górach Gennargentu.

Temperatura

O ile wysokość opadów jest w miarę stała dla całego obszaru wyspy, o tyle temperatura potrafi się mocno wahać pomiędzy regionami Sardynii. Tereny położone nad morzem charakteryzują się gorącymi, wręcz upalnymi latami, ciepłymi wiosnami i jesieniami oraz łagodnymi zimami. Na wybrzeżu (a więc i w stolicy wyspy – Cagliari) temperatury latem przekraczają 30 stopni, zimą nie spadają poniżej zera. Dość powiedzieć, że średnia temperatura na wybrzeżu w styczniu to 10°C.

Zupełnie inaczej rzecz ma się w centralnej, a więc górzystej części Sardynii. Tutaj zimą pada śnieg, a temperatury spadają poniżej zera. Drogi stają się zimą trudno przejezdne, dotarcie do miasteczek położonych wyżej w górach jest problematyczne i może zająć dużo czasu. Latem w górach także jest chłodniej. Temperatury oscylują wokół 20°C, czyniąc tą porę roku wprost wymarzoną na trekking.

Jak widzicie, temperatura pomiędzy wybrzeżem a centralną częścią wyspy często waha się nawet o 10 stopni! Osobiście doświadczyłem podobnych wahań temperatur. Odwiedzając Sardynię w marcu w Cagliari chodziłem w krótkim rękawku i szortach uśmiechając się do słońca. Gdy wyjechałem do Nuoro w środkowej części wyspy, z plecaka musiałem wyciągnąć polar, rękawiczki, czapkę i kurtkę puchową. Weźcie to pod uwagę pakując plecak na wycieczkę!

Sardynia góry
Okolice szczytu Bruncu Spina wczesną wiosną ciągle pokryte są płatami śniegu.

Dobre (i lekkie) puchówki obejrzycie w TYM ZESTAWIENIU. Marmot i TNF to solidne marki. Przy wyborze kurtki zwróćcie uwagę na jej wagę. Wybierając czapkę, najlepiej nieprzewiewną, koniecznie sprawdźcie ofertę polskiej firmy KWARK. Jeśli chodzi o rękawiczki także polecam firmę KWARK, TUTAJ.

Na drugiej stronie przeczytacie co warto zobaczyć na Sardynii, poznacie najciekawsze atrakcje, dowiecie się gdzie najlepiej pojechać, żeby odkryć ciekawe miejsca. Omówimy transport na Sardynii. A wiecie czym są błękitne wyspy? Zachęcam! 🙂Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tagi - słowa kluczowe
, ,

17
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
9 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Patryk ZielińskiMiszaToys4BoysJustynaMonika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patryk Zieliński
Gość

Świetny artykuł i zdjęcia, mam nadzieję, że kiedyś uda się tam polecieć jeszcze 🙂

Toys4Boys
Gość

Super wpis, mnóstwo ciekawych informacji 🙂

Justyna
Gość
Justyna

Dzięki za wszelkie informacje o Sardynii .:) Jedziemy tam za 2 tygodnie. Rozważam , czy w tym okresie jest szansa chodzenie po górach , tych szlakach co wymieniliście na blogu ?

Monika
Gość
Monika

Wybraliśmy Cagliari i okolice na najbliższe ferie zimowe (luty 2019). Spędzimy tam 10 dni, hotel w tym okresie niedrogi. Podzielę się wrażeniami po powrocie 🙂

Rafal
Gość
Rafal

Lecimy 12 sierpnia 2018 czy ktoś coś wie o jakiś noclegach bez pośredników ?
Rafał

Piotr
Gość
Piotr

Cześć,

Wybieramy się na Sardynię w sierpniu – bilety lotnicze już kupione – lecz nadal nie mamy noclegu intersuje nas północ/wschód . Jakieś propozcyję ?? Mam podobnie jak p. Robert – ceny odstraszją – – specjanych wymagań nie mamy 😉 i tak cały dzień spędzamy poza miejscem noclegowym 🙂

Robert
Gość

Interesujące informacje, ale nadal nie wiem czy na północ, czy na południe?. Wybieram się na Sardynię w tym roku, ale ceny noclegów powstrzymują mnie przed ich rezerwacją …

Barbara
Gość

Odwiedziliśmy Sartynię rok temu.Cudowne miejsce, które polecam. Jednakże trzeba przygotować się na kilka rzeczy, na które Polak może nie byc przygotowany”
Włosi nie mówią czesto w żadnym innym języku niż włoski
sjesta i to bardzo długa
bardzo wysoka temperatura na wybrzeżu ( polecam planować wyjazd wiosną jest przyjemniej oraz taniej).