Beskid Niski

mała ojczyzna Łemków

Beskid Niski to pasmo górskie, które dla turysty stanowi wyjątkowo łakomy kąsek. Przepiękne pejzaże, malownicze góry, spokojne wsie stanowią scenerię, w której porozrzucane są prawdziwe perły architektury – drewniane łemkowskie cerkwie i kościoły.

To kraina autentyczna, urzekająca wyjątkowymi krajobrazami, fascynująca nieoczywistą historią, zaskakująca bogactwem architektonicznym lokalnych cerkwi. To mała ojczyzna Łemków, mikroświat pogranicza, mieszanka religii, kultur i historii. Miejsce magiczne, które polecić można wszystkim odrzucającym spłaszczony i ujednolicony obraz Polski pokazywany w telewizji.

Beskid Niski okiem Miszy

Cerkiew św. Paraskewy Nowica

Beskid Niski jak sto lat temu: Nowica

Postęp przyniósł globalizację, przyniósł też ujednolicenie gustów i preferencji. Coraz więcej miast i wsi wygląda jak wyciętych z tego samego szablonu. Na tym tle Nowica w Beskidzie Niskim wygląda trochę jak skamielina, jak owad zamknięty w zastygłym bursztynie.

Najciekawsze szlaki rowerowe w Beskidzie Niskim – cz.2 „Pogranicze”

Opis szlaków podzieliłem na kilka tematycznych części. Przejechanie każdej z tras pozwoli poznać to, co w Beskidzie Niskim najciekawsze i najpiękniejsze. Szlaki rowerowe w Beskidzie Niskim prowadzą przez góry, bezdroża, drogi asfaltowe, drogi polne, przecinają strumienie, granice, lasy, łąki… Dziś czas na część drugą, „Pogranicze”. Poprowadzi nas ona od szkolnego schroniska w Myscowej, polnymi drogami, aż do granicy ze Słowacją. Największym atutem trasy będzie jej dziki charakter.

Cerkiew Beskid Niski blod podróżniczy

Najpiękniejsze cerkwie i kościoły Beskidu Niskiego

Beskid Niski to pasmo górskie, które dla turysty stanowi wyjątkowo łakomy kąsek. Przepiękne krajobrazy, malownicze góry, spokojne wsie są scenerią, w której porozrzucane są prawdziwe perły architektury – drewniane łemkowskie cerkwie i kościoły. Niemal każda wieś szczycie się jedną, a czasem dwoma cerkwiami o kilkusetletniej historii.

Świerzowa Ruska cerkwisko blog turystyczny

Świerzowa Ruska

Są takie zdarzenia, które chciałoby się z pamięci za wszelką cenę wymazać. Rzeczy przykre, bolesne, wstydliwe, ukryte gdzieś w zakamarkach mózgu. O trudnych sprawach…

Symboliczne drzwi Nieznajowa

Nieznajowa: łemkowska wieś – widmo

Nieznajowa to położona w Beskidzie Niskim wieś – widmo. Nieistniejąca dziś łemkowska osada położona jest w niedostępnej, malowniczej dolinie potoku Zawoja. Pusta dziś i cicha, porośnięta wysoką trawą i młodymi drzewami dolina skrywa fundamenty domów, murowane piwnice, zaniedbany cmentarz, szczątki cerkwi…