Sycylia

to kontynent, nie wyspa!

Sycylia to kontynent, nie wyspa! Miejscowi powtarzali mi tą prawdę jak mantrę. Pierwszego dnia pobytu tylko się na te słowa uśmiechałem, ostatniego dnia byłem skłonny w nie uwierzyć. Sycylia to wyspa zadziwiająco różnorodna, nieoczywista, niepokojąco piękna.

Tutaj śnieg na Etnie zalega do końca kwietnia, w wysokich górach powietrze jest surowe i chłodne, przyroda przypomina bardziej północnoeuropejskie krajobrazy. W tym samym czasie nadmorskie miasta wibrują rozgrzanym powietrzem i szaleńczym rytmem ruchu ulicznego. Palermo i  Katania, dwie najważniejsze metropolie na wyspie usiłują uwieść odwiedzającego swym szaleńczym urokiem.

Wystarczy jednak wyjechać z miasta, by o godzinę drogi znaleźć spokojne, historyczne miasta: Syrakuzy i Taorminę na wschodzie, rybackie Cefalu na północy. Komu znudzi się na plaży, może zaryzykować wspinaczkę w oparach siarki i zdobyć najwyższy wulkan Europy, wybuchową Etnę.

Wycieczka wgłąb wyspy to prawdziwa przygoda. Spokojne, położone wysoko w górach miasteczka Sycylijskie niczym nie ustępują urodą Taorminie czy Cefalu, a różnią się od nich znikomą liczbą turystów i unikalnym, autentycznym klimatem. Wśród nich prawdziwa perła, wybrane najpiękniejszym miastem we Włoszech Gangi.

Sycylia to kontynent, nie wyspa!

Sycylia okiem Miszy

Katania Palermo

Katania czy Palermo?

Katania i Palermo aspirują do miana najważniejszego miasta na Sycylii. W tym wpisie postaram się opisać największe atuty i wady każdego z nich. Co warto zobaczyć w każdym mieście? Gdzie poczujemy prawdziwie sycylijską atmosferę?

Gangi Sycylia

Gangi, serce Sycylii. I najpiękniejsze miasteczko we Włoszech.

Zastanawialiście się kiedyś, jakie jest najpiękniejsze miasteczko we Włoszech? Włosi też się zastanawiali. I podobnie jak my, nie mogli się zdecydować. Żeby rozstrzygnąć dylemat, telewizja RAI ogłosiła konkurs, w którym telewidzowie głosowali on-line na swoich kandydatów. Zwycięzcą okazało się sycylijskie miasteczko Gangi. Słyszeliście o nim? Znacie? Nie? No właśnie.

Etna krater centralny

Etna, najwyższy wulkan Europy

Kompendium wiedzy o najwyższym wulkanie Europy. Jak zdobyć Etnę? Jak ubrać się na wyprawę? Jak dojechać do wulkanu, i skąd? Ile kosztuje wejście na Etnę, i czy przewodnik jest obowiązkowy?