Odszkodowanie za opóźniony lot – nowe zasady

odwołany lot odszkodowanie
Odwołany lot? Powalcz o odszkodowanie...

W komentarzach do mojego poprzedniego artykułu na temat odszkodowania za opóźniony lot wskazujecie, że zmieniły się nieco zasady, na podstawie których sądy przyznają odszkodowanie za lot. Wskazujecie, że zła pogoda niekoniecznie musi uzasadniać odmowę wypłaty odszkodowania. Faktycznie – orzecznictwo sądów krajowych i europejskich ewoluowało ostatnio na korzyść podróżnych. Poruszyłem temat z firmą, z którą współpracuję:  AirCashBack. W tym artykule postaram się zebrać i omówić najnowsze zmiany.

Odszkodowanie za lot – nadzwyczajne okoliczności

Zacznijmy od tego, co zazwyczaj podnoszą linie lotnicze, gdy składamy wnioski o wypłatę odszkodowania za odwołany lot. Przewoźnicy wskazują, że przyczyny opóźnienia pozostawały poza ich wpływem, nie można było ich uniknąć pomimo podjęcia racjonalnych środków, czyli stanowiły tzw. okoliczności nadzwyczajne. Wystąpienie okoliczności nadzwyczajnej może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania.

Okolicznościami nadzwyczajnymi mogą (ale jak się zaraz przekonamy, nie muszą) być:

  • Destabilizacja polityczna
  • Zagrożenia bezpieczeństwa
  • Strajk
  • Warunki meteorologiczne

Chyba najczęściej przywoływanym powodem opóźnienia są niekorzystne warunki meteorologiczne. Co to dokładnie oznacza i czy zawsze stawia podróżnego na przegranej pozycji?

Odszkodowanie za lot a warunki meteorologiczne

Przewodnik lotniczy nie może zadowolić się zwykłym stwierdzeniem, że niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły punktualny wylot. Na nasze wezwanie musi wykazać związek przyczynowo skutkowy pomiędzy pogorszeniem aury a opóźnieniem lotu. Najprościej może to zrobić, udostępniając kopię dziennika pokładowego, w którym odnotowane są czynniki mające wpływ na czas odlotu.

Odszkodowanie za lot
Mgła może powodować spore opóźnienie odlotu samolotu.

W przypadku braku adnotacji o niekorzystnych warunkach meteorologicznych w dzienniku pokładowym, rzeczywista przyczyna odwołania bądź opóźnienia lotu mogą być inna niż po prostu pogorszenie pogody. W takim przypadku warunki meteo niekoniecznie musiały mieć wpływ na możliwość startu samolotu.

Jeśli przewoźnik odmawia udostępnienia kopii dziennika pokładowego, lub gdy po lekturze dziennika widać, że warunki pogodowe nie zostały tam wspomniane jako przyczyna opóźnienia startu samolotu, pozostaje odrzucenie argumentacji linii lotniczej i w przypadku dalszego oporu przy wypłacie odszkodowania, skierowanie sprawy do sądu.

Zderzenie z ptakiem – należy się odszkodowanie?

Zderzenie z ptakiem również można rozpatrywać w kategorii okoliczności nadzwyczajnych. Po zderzeniu z ptakiem, samolot jest uziemiony, musi przejść przegląd techniczny. W konsekwencji jeden lub kilka lotów może zostać opóźnionych, a nawet odwołanych. Zderzenie z ptakiem zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawa C-315/15) może stanowić okoliczność nadzwyczajną. Po zderzeniu z ptakiem samolot musi przejść przegląd techniczny. Także w tym przypadku wypadek musi być odnotowany i udokumentowany przez przewoźnika. Z drugiej strony mamy niedawne orzeczenie sądu wskazujące, że zderzenie z ptakiem nie musi zawsze stanowić okoliczności nadzwyczajnej, wyłączającej odpowiedzialność odszkodowawczą przewoźnika. Należy jednak pamiętać, że polski system prawny nie ma charakteru precedensowego – ocena tego typu zdarzeń zależy każdorazowo od indywidualnej oceny orzekającego w sprawie sędziego.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Jeśli zdecydowaliście się na drogę sądową, ze swojej strony polecam firmę AirCashBack, którzy poza standardową kwotą odszkodowania zwracają 75% odsetek za zwłokę, które linia lotnicza musi zapłacić, gdy przegra sprawę o odszkodowanie w sądzie.

Opóźniony wcześniejszy lot a odszkodowanie

Druga popularna przyczyna, która powoduje opóźnienie naszego lotu, to problemy na jednym z poprzednich segmentów, które obsługiwała ta sama maszyna. Na lotnisku często usłyszymy, że nasz wylot jest opóźniony z powodu późnego przylotu samolotu z poprzedniego segmentu. Czy jednak problemy z terminowym odlotem i przylotem na poprzedniej trasie mogą stanowić okoliczności nadzwyczajne i są powodem odmowy wypłaty odszkodowania za opóźniony lot?

Wszystkie linie lotnicze układają siatki połączeń w sposób rotacyjny. Oznacza to próbę maksymalnego wykorzystania samolotów i zminimalizowania czasu, kiedy samolot czeka na płycie lotniska na kolejny wylot. Im gęściej ułożona siatka połączeń, im mniejszy bufor czasowy między kolejnymi wylotami, tym większe prawdopodobieństwo, że pojedyncze opóźnienie wywoła efekt domina i wszystkie loty danego dnia będą już mniej lub bardziej opóźnione.

odszkodowanie za lot
Po zderzeniu z ptakiem samolot jest czasowo wyłączony z użytkowania.

Jeśli na kolejnym odcinku znów zdarzy się problem, to opóźnienie może zacząć się akumulować. Skutkować to będzie coraz dłuższym czasem oczekiwania na wylot samolotu mimo pięknej pogody, braku strajku, braku przeciwskazań do punktualnego startu. Sam miałem taki właśnie przypadek, w którym linia lotnicza tłumaczyła się opóźnionym startem z Frankfurtu do Krakowa, z powodu… złej pogody w Londynie, która spowodowała opóźnienie poprzedniego lotu mojego samolotu. Odszkodowanie za lot otrzymałem, ale po walce.

Możemy sobie wyobrazić, jak duży wpływ na gęstą siatkę połączeń będzie miało zderzenie z ptakiem, które „wyłącza” samolot na kilka dni, aż do przejścia badania technicznego.

Efekt domina?

W przypadku takiego „efektu domina”, gdy cierpimy z powodu problemów na jakimś wcześniejszym odcinku, nie jesteśmy bez szans w walce o wypłatę odszkodowania. Przewoźnik musi wykazać, jakie działania podjął w celu minimalizacji negatywnego wpływu opóźnienia na początkowym odcinku. Samo stwierdzenie, że gęsta siatka połączeń i nieprzewidziane okoliczności na pierwszym odcinku rozregulowały harmonogram wylotów na cały dzień, nie będzie wystarczające.

Zdajmy sobie sprawę, że linie lotnicze kalkulują ryzyko układając mniej lub bardziej ciasną siatkę połączeń. Eksponowanie się na duże ryzyko jest świadomą decyzję ekonomiczną przewoźnika. To ryzyko nie może być przenoszone na podróżnych na kolejnych odcinkach lotu.

Podsumujmy: brak należytego bufora pomiędzy wylotami, brak planu awaryjnego na wypadek opóźnienia na jednym z pierwszych odcinków może wykluczyć zaistnienie tzw. nadzwyczajnej okoliczności. Linia lotnicza miała wszak możliwość przeciwdziałania temu zdarzeniu podejmując racjonalne środki.

Jeśli linia lotnicza wzbrania się przed wypłatą odszkodowania za opóźniony lot wskazując na problemy na jednym z poprzednich odcinków, nie odpuszczajmy – walczmy o odszkodowanie do samego końca.

odszkodowanie za odwołany lot
Opóźniony wylot może być powodem frustracji.

Strajk a odszkodowanie za odwołany lot

Ostatnią dyskusyjną przyczyną, która wywołuje opóźnienie lotu, jest strajk. Do niedawna wszelkie strajki lotnicze niejako z automatu uznawano za okoliczności nadzwyczajne i zwalniano linie z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot. Tymczasem w 2018 roku wspomniany wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nielegalny i nieprzewidziany strajk pracowników linii lotniczej nie będzie stanowić zdarzenia nadzwyczajnego!

Spontaniczna nieobecność pracowników została przez Trybunał uznana za wpisującą się w normalne ramy prowadzenia działalności przewoźnika lotniczego, na które przewoźnik musi być przygotowany. Strajk nie będzie zatem przesłanką do odmowy wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie za opóźniony lot po prostu się nam należy. Pozostałe zaplanowane akcje strajkowe, jak również strajki kontrolerów ruchu stanowią okoliczność nadzwyczajną.

Co ciekawe, decyzja ta dotyczy również wydarzeń sprzed wydania wyroku, o ile sprawa jeszcze się nie przedawniła.

Photo on Foter.com

Photo on Foter.com

Photo on Foter.com


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
adam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adam
Gość

Teraz na pewno bardzo dużo osób stara się o odszkodowanie.Dla mnie to jest bardzo normalne.