Alpy Szwajcarskie – jak to zrobić i nie zbankrutować?

Nocleg w schronisku Alpy Szwajcaria
Nocleg w schronisku w Alpach Pennińskich.

Szwajcaria jest trzecim najdroższym krajem w Europie biorąc pod uwagę ceny hoteli i restauracji. Średnio zapłacimy tu ponad dwa razy tyle, co w Polsce (źródło), w praktyce w kurortach alpejskich jest jeszcze drożej. Pojawia się pytanie, czy budżetowy turysta ma szanse na wyjazd do Szwajcarii? Czy to rozrywka tylko dla bogatych? Jak tanio podróżować po Szwajcarii? Gdzie tanio zjeść? Jak szukać zniżek? Czy Alpy Szwajcarskie są rzeczywiście jeszcze droższe? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Szwajcaria poziom cen

Zacznijmy od najważniejszego, czyli średniego poziomu cen w Szwajcarii, a dokładnie w Szwajcarskich Alpach. Jak wiadomo poszczególne szwajcarskie kantony (regiony) różnią się dość znacznie między sobą, więc uogólnianie spostrzeżeń na całą Szwajcarię mogłoby być błędem. Ja skupię się na poziomie cen w alpejskich resortach Zermatt i Saas Fee oraz w położonych powyżej schroniskach alpejskich.

Zasadą, która dość dobrze sprawdzała się w alpejskich kurortach była:

jeśli coś kosztuje 1 PLN w Polsce, to będzie kosztować 1 CHF w Szwajcarii

Przypomnijmy, że średni kurs franka szwajcarskiego (CHF) to około 1 CHF = 3,80 PLN (stan na lipiec 2019).  Spójrzmy na poniższe zestawienie szwajcarskich cen:

ceny szwajcaria
Przykładowe ceny w szwajcarskich kurortach.

Większość produktów rzeczywiście jest około 3-4 razy droższa niż w Polsce. Na szczęście jest kilka podstawowych produktów, które można kupić dużo taniej w dyskontach (sok, woda). Niedroga jest też produkowana w Szwajcarii Nutella 😉 Cała reszta (zwłaszcza noclegi i transport) jest wręcz ekstremalnie droga i trzeba się nieźle napocić, żeby nie zbankrutować już pierwszego dnia…

Jak dojechać w Alpy?

Zakładam, że do Szwajcarii przylatujemy samolotem (Zurich, Bazylea lub Genewa) i stamtąd dalej lokalnym transportem jedziemy w Alpy. Jeśli wybraliście dojazd własnym samochodem, tą część możecie pominąć.

Tutaj pierwsza zła wiadomość: w rejon Alp Pennińskich dostać się można w zasadzie tylko koleją, ewentualnie koleją + lokalnym autobusem. Szwajcarskie koleje są co prawda świetnie zorganizowane, punktualne i komfortowe, ale też bardzo drogie. Niestety, rejonu Alp Pennińskich nie obsługuje Flixbus ani żadna inna autobusowa linia typu low-cost. Najbliżej Flixbusem dostaniemy się do Sion, stąd i tak musimy przesiąść się na kosztowne szwajcarskie pociągi. Nawet krótkie odcinki pokonywane szwajcarską koleją wychodzą bardzo drogo, więc przejazd ‚kombinowany’ Flixbus + pociąg najczęściej po prostu się nie opłaca.

Autobus Szwajcaria
Siatka połączeń szwajcarskiego odpowiednika Flixbusa, zdjęcie ze strony https://www.thelocal.ch/20180605/switzerlands-new-long-distance-buses-to-launch-on-sunday

Sprawę utrudnia dodatkowo specyficzny charakter alpejskich kurortów. Wiele z nich to miasteczka, w których ruch samochodowy jest zakazany, więc nawet turyści zmotoryzowani będą zmuszeni pozostawić samochód bądź to na obrzeżach miasta (Saas Fee), bądź 8 kilometrów (!) przed miastem (Zermatt) i dalej pojechać pociągiem.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Szwajcarskie pociągi (SBB)

Wygląda na to, że jesteśmy skazani na podróż z narodowym przewoźnikiem Szwajcarii. Wpisujemy więc trasę Zurich – Zermatt, klikamy cenę i…129 CHF. 500 złotych za 3-godzinną podróż w jedną stronę! Czy da się tą cenę jakoś obniżyć? Na szczęście da się.

jak podróżować tanio po Szwajcarii
Możliwa niższa cena biletu przy zakupie z dużym wyprzedzeniem. Zniżka wynosić będzie 77 CHF. Ostateczna cena wyniesie tylko 52 CHF.
  1. Kupujemy bilety z maksymalnie dużym wyprzedzeniem. Wówczas możemy skorzystać z bardzo dobrej promocji szwajcarskich kolei, biletu Saver Day Pass. Wówczas za bilet całodzienny (a dokładnie całodobowy) uprawniający do dowolnej linii przejazdów pociągami i autobusami zapłacimy 52 CHF (około 200 PLN). Im bliżej data podróży, tym cena będzie wyższa.
    Saver Day Pass
    Cena biletu w opcji Saver Day Pass.
  2. Jeśli zamierzamy bardzo dużo podróżować po Szwajcarii, możemy zakupić Half Fare Travelcard. Ta karta uprawnia do 50% zniżki na wszystkie przejazdy koleją i kosztuje rocznie 185 CHF. Wychodzi na to, że trzeba naprawdę dużo jeździć po Szwajcarii żeby karta się zwróciła (albo kupować drogie bilety w ostatniej chwili – wtedy karta zwróci się bardzo szybko…). Jeśli jednak kupujemy bilety z dużym wyprzedzeniem, to zysk z posiadania karty będzie iluzoryczny:
    Half Fare travelcard
    To samo połączenie dla posiadaczy Half Fare travelcard. Niewiele taniej.

Szwajcarskie autobusy (Post Bus)

Szwajcarski przewoźnik Post Bus stanowi uzupełnienie sieci kolejowej. Autobus dotrze wszędzie tam, gdzie nie dojeżdża kolej. Autobusy obsługują krótsze, lokalne trasy. Bilet typu Saver Day Pass działa też na autobus. Autobus Post Bus traktować można jako przedłużenie pociągu. Też jest drogo, też warto kupować z wyprzedzeniem.

Autostop

Otóż wbrew obiegowej opinii, autostop działa w Szwajcarii bardzo dobrze. Osobiście nie miałem najmniejszego problemu ze złapaniem stopa, kierowcy zatrzymywali się chętnie, czasem nawet podwozili pod dworzec/parking żeby ułatwić dalszą podróż. Raz zostałem zabrany przez parę Szwajcarów, która sama aktywnie korzystała z autostopu gdy uciekł im autobus. Pomaga oczywiście kartka z wypisaną nazwą miejscowości, samo machanie ręką może się wydać mało przekonujące i konkretne dla poukładanych Szwajcarów.

Największym problemem autostopowicza jest… niewielki ruch drogowy w alpejskich dolinach. Nawet lokalni mieszkańcy chętnie korzystają z regularnych i częstych połączeń autobusowych i kolejowych, przez co ilość aut na drogach jest zaskakująco niska. Za to powietrze wolne od spalin i hałasu!

Autostop Szwajcaria
I jak tu złapać stopa?

Dolina Saas (Saastal) – korzyści z Citizen Pass

No dobrze, płacąc dużo pieniędzy udało nam się dojechać w rejon Alp Pennińskich. Co dalej? Skoro pociągi i autobusy są tak drogie, to jak zorganizować transport lokalny, a zwłaszcza przejazdy kolejkami górskimi? Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest chodzenie piechotą, jednak nie wszędzie można dostać się pieszo. Początkowe punkty najciekawszych szlaków położone są najczęściej kilka kilometrów dalej i około 1000 metrów powyżej doliny, w której nocujemy. Dotarcie pieszo na początek szlaku to 2-3 godzinna męcząca i żmudna wyprawa. Da się, ale czasu i sił na właściwy trekking już nie zostanie za wiele. Nie wspominając o tym, że w najwyższe góry trzeba wyruszyć wczesnym rankiem.

Na szczęście jest w Szwajcarii dolina, której mieszkańcy (wliczając turystów w hotelach) jeżdżą autobusami i kolejkami górskimi całkowicie za darmo! Jak to działa? Nocując w dolinie Saas i opłacając lokalny podatek klimatyczny (latem 7 CHF/dobę) otrzymujemy kartę mieszkańca (Citizen Pass) uprawniającą do nielimitowanych przejazdów autobusowych (Post Bus) i kolejkami górskimi w obrębie całej doliny. Silna konkurencja ze strony innych kurortów skłoniła władze miasteczek w dolinie (Saas Fee, Saas Grund, Saas Almagel i Saas-Balen) do połączenia sił i stworzenia tej wyjątkowej oferty.

Alpy Szwajcarskie jak tanio podróżować
Nocując w dolinie Saas, wszystkie kolejki górskie są darmowe.

Haczyk? Naprawdę nie ma*! Citizen Pass jest bez problemu respektowany przez kierowców autobusów i obsługę kolejek. Biorąc pod uwagę, że cena pojedynczego przejazdu kolejką górską to wydatek około 25 CHF, posiadanie Saastal Citizen Pass bardzo się opłaca. Karta działa też na przejazdy autobusami między miasteczkami, od Saas-Balen, przez Saas Grund, Saas Fee, Saas Almagel aż po Mattmark.

Ciekawostka: o tej promocji nie wiedzą nawet Szwajcarzy mieszkający poza doliną. Więcej na stronie internetowej Saas Fee.

*darmowy przejazd nie obowiązuje na kolejkę Mittelallalin

 

A o noclegach i wyżywieniu w Szwajcarii porozmawiamy sobie na drugiej stronie, zapraszam!


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o