Jak płacić za granicą – w jakiej walucie i jaką kartą? A może gotówką?

Jak najlepiej płacić kartą za granicą?

Rozwiązanie chyba już kiełkuje w Waszej głowie. Najlepiej znaleźć kartę, która pozwala płacić rachunki od razu w walucie docelowej bez jakichkolwiek przewalutowań i bez prowizji bankowych. Taka karta jest rozwiązaniem bezpiecznym, nie musimy nosić ze sobą dużej ilości gotówki, możemy w każdej chwili albo zapłacić nią w sklepie, albo wypłacić pieniądze z bankomatu. Na tą chwilę na polskim rynku istnieją dwa konkurencyjne rozwiązania, które są podobnie opłacalne dla polskich podróżnych: konto walutowe w kantorze walutowym Alior Bank oraz wielowalutowa karta i konto w Revolut.

Konta walutowe w Alior Bank (Kantor Walutowy)

Zaczynamy od tradycyjnego banku, w którym środki chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Alior Bank oferuje bardzo ciekawą usługę Kantoru Walutowego. W ramach Kantoru Walutowego możemy otworzyć całkowicie bezpłatne rachunki walutowe. Do każdego rachunku możemy wnioskować o wydanie również całkowicie bezpłatnej karty – pod warunkiem wykonania tą kartą jednej dowolnej transakcji w ciągu 6 miesięcy od jej wydania. Banalne.

Przelewy w PLN na i z rachunku Kantoru Walutowego są bezpłatne. Wypłaty z bankomatów w Polsce są bezpłatne. Wypłaty za granicą: pierwsza w danym miesiącu kalendarzowym jest bezpłatna, każda kolejna to 9 PLN. To chyba jedyny minus Kantoru Walutowego. Chcąc uniknąć opłaty najlepiej całą potrzebną nam sumę wypłacić z góry, na początku wycieczki. Tyle że wtedy musimy chodzić z dużą sumą w portfelu – pisałem o tym wcześniej omawiając bezpieczeństwo…

Jak doładować sobie takie konto? Mechanizm działa tak:

 1. Przelewam środki z mojego banku na rachunek w PLN otwierany domyślnie w Kantorze Walutowym (bezpłatne, działa jak zwykły rachunek bankowy w Alior Bank). Przelewy z Alior Bank dochodzą od razu, przelewy z innych banków w przeciągu 1 dnia roboczego, jak między bankami.
 2. Wymieniam walutę on-line w Kantorze Walutowym. Kursy w ramach Kantoru Walutowego są konkurencyjne, a najczęściej bardziej korzystne od kursów w kantorach stacjonarnych. Podgląd na trend kursu mam na bieżąco.
 3. Moje środki w PLN maleją, pojawiają się za to środki w wybranej walucie obcej.
 4. Od tego momentu mogę płacić kartą walutową, tak w kraju jak i za granicą. Mogę też wypłacać pieniądze z bankomatu w kraju i za granicą.
 5. Jeśli nie wykorzystam podczas podróży środków, z powrotem zamieniam je na PLN i zlecam przelew do mojego banku. W ten sposób odzyskuję pieniądze co do „centa”, podczas gdy kantory najczęściej nie wymieniają bilonu i zostajemy z drobniakami po każdej podróży.
kantor walutowy alior bank
Wymiana waluty w Kantorze Walutowym (internetowy serwis Alior Banku).

Kantor Walutowy w praktyce

W praktyce ja działam tak – otwieram rachunek walutowy w interesującej mnie walucie i wnioskuję o kartę. Od razu po otrzymaniu karty do rachunku idę do sklepu (jeszcze w Polsce) i dokonuję zakupu za jakąś drobną kwotę. Warunek bezpłatności karty spełniony, kartę chowam do portfela i zapominam o kosztach.

Kantor Walutowy oferuje rachunki i karty w następujących walutach:

AUDGBP
CADHUF
CHFJPY
CZKNOK
DKKRUB
EURSEK
USD

Dla USD, EUR i GBP mamy możliwość wyrobienia bezpłatnej karty płatniczej.

Jak widzicie, dostępne są najpopularniejsze euro, dolar, funt i frank szwajcarski, ale też rubel, forint czy czeska korona. Co dalej? Jeśli jadę do kraju, w którym zapłacę w EUR, USD lub GBP, otwieram odpowiednie konto i wnioskuję o kartę płatniczą do niego. Wymieniam środki sumę w Kantorze Walutowym i płacę kartą walutową. Unikam jakichkolwiek opłat za przewalutowanie (bo płacę w walucie lokalnej), unikam też prowizji banku i niekorzystnych kursów wewnętrznych banku. Płacąc kartą walutową w lokalnej walucie nie ponoszę żadnych dodatkowych opłat.

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.

OK, a co w przypadku, gdy jadę do egzotycznego kraju, którego waluty nie ma na liście? Co w przypadku, gdy waluta jest na liście, ale bank nie wydaje do niego karty? W takim przypadku otwieram rachunek walutowy w USD i zabieram ze sobą kartę walutową w USD. Posiadacze karty denominowanej w USD nie płacą za przewalutowanie transakcji, które odbywa się po korzystnym kursie MasterCard a nie kursie banku.

Haczyki 🙂

Haczyk 1 – brak prowizji za przewalutowanie obowiązuje tylko dla karty w USD. Karty w EUR i GBP mają opłaty za przewalutowanie. Płacisz w egzotycznej walucie – płać tylko kartą w USD.

Haczyk 2 – płacąc kartą w USD za produkt wyceniony w EUR albo GBP (czyli 2 pozostałe waluty podstawowe Kantoru Walutowego) opłata za przewalutowanie jest naliczana.

Podsumowując: w strefie euro płacimy kartą w EUR. W Wielkiej Brytanii płacimy kartą w GBP. W każdym innym kraju płacimy kartą w USD. Wypłacamy pieniądze z bankomatu tylko raz w miesiącu kalendarzowym. W ten sposób unikamy jakichkolwiek opłat za przewalutowanie, prowizji i niekorzystnych kursów bankowych.

Ta opcja jest moją ulubioną w przypadku płatności zagranicznych. Jest dla mnie zerokosztowa, a środki są trzymane tak naprawdę w polskim banku (Kantor Walutowy to program Alior Bank), więc są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym a ewentualne reklamacje załatwiam tu, na miejscu, jeśli chcę to nawet w oddziale.

Konto w Kantorze Walutowym otworzycie korzystając z tego linka .

Konto wielowalutowe w Revolut

Revolut nie jest bankiem a aplikacją na smartfona, co dla mnie stanowi największy minus tego rozwiązania. Bezpieczeństwo środków nie jest gwarantowane podobnie jak dla pieniędzy znajdujących się w polskich bankach. Niedawno pojawiła się informacja, że Revolut zdobył unijną licencję na prowadzenie usług bankowych, a depozyty gwarantować ma Litwa… Czytajcie więcej TUTAJ. Z drugiej strony, posiadanie środków poza polskim systemem bankowym może dla części z Was stanowić zaletę, a nie wadę…

Konto w Revolut jest całkowicie bezpłatne i funkcjonuje niejako jednocześnie we wszystkich najpopularniejszych walutach świata. Środki na koncie prezentowane są w PLN. Jeśli jesteśmy za granicą, aplikacja sama wykrywa walutę płatności, dokonuje przeliczenia po korzystnym kursie międzybankowym i pobiera odpowiednią kwotę z konta. Nie musimy się o nic martwić. Poza rosyjskim rublem, ukraińską hrywną i tajlandzkim batem nie są pobierane opłaty za przewalutowanie, a kurs wymiany jest naprawdę korzystny (zbliżony do hurtowego).

Wydanie karty kosztuje 10 PLN, potem karta jest już bezpłatna. Wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą traktowane są tak samo – są bezpłatne do kwoty 200 EUR, potem naliczana jest prowizja w wysokości 2% wypłacanej sumy.

ekran Revolut
Przykładowy ekran aplikacji Revolut. Źródło: Revolut.com

Revolut w praktyce

Aplikację ściągamy na smartfona, po czym przechodzimy proces weryfikacji. Skanujemy telefonem dokument ze zdjęciem, podajemy swoje dane osobowe i na koniec… robimy sobie selfie żeby system mógł zweryfikować czy to naprawdę my. Po 10 minutach, bez wychodzenia z domu możemy zacząć używać konta i zamówić kartę płatniczą.

Pieniądze na Revolut przelewamy na takich zasadach jak przelew na zwykłe polskie konto bankowe. O całą resztę (wybór odpowiedniej waluty) dba mechanizm aplikacji.

Kantor Walutowy czy Revolut – use case

Na koniec przykład – porównanie cen w Kantorze Walutowym, w Revolut oraz w pewnym polskim banku stosującym prowizję za przewalutowanie.

Scenariusz:

Jadę do Turcji (przykładowy kraj z „egzotyczną” walutą). Turecka lira na dzień 17 stycznia 2019 ma kurs 1 TRY = 0.7041 PLN. W Turcji trochę mnie poniosło:

 • płacę kartą płatniczą na łączną kwotę 2000 TRY (około 1400 PLN)
 • wypłacam 3 razy pieniądze z bankomatu po 1000 TRY, łącznie 3000 TRY (około 2100 PLN)
jak placic za granica
Najkorzystniej wypada oferta Kantoru Walutowego. Revolut jest droższy o 20 PLN, polski bank o 195 PLN!

Jak widzicie w powyższym zestawieniu, wybór metody płatności za granicą ma spore znaczenia na całkowity koszt naszej podróży. Dla wydatków w Turcji odpowiadających około 3500 PLN różnica między ofertą Kantoru a Revolut to około 20 PLN, natomiast polski bank jest droższy o blisko 200 PLN! Za te pieniądze możemy pojechać na dobrą całodzienną wycieczkę z przewodnikiem lub kupić ciekawą pamiątkę…

W moim scenariuszu zwycięża nieznacznie Kantor Walutowy Alior przed Revolut. Jednak w zależności od waluty, kwoty i częstości wypłat z bankomatu, ta różnica może się równie dobrze przechylić na stronę Revolut. Oba rozwiązania są godne polecenia. Na korzyść Kantoru Walutowego przemawia moim zdaniem bezpieczeństwo środków.

Konto w Kantorze Walutowym otworzycie korzystając z tego linka .

Kiedy wymieniać walutę?

Na koniec ogólna uwaga dotycząca kantorów stacjonarnych i internetowych. Nigdy NIE wymieniajcie waluty w weekend! W kantorach stacjonarnych unikajcie wymieniania waluty poza regularnymi godzinami pracy. Dlaczego? Otóż przez weekend nie działa rynek forex, kursy odniesienia nie są publikowane. Kantor nie wie, jaką cenę zobaczy w poniedziałek rano i chcąc się zabezpieczyć podnosi spread. Kursy w weekend są niekorzystne dla każdej waluty w porównaniu z dniem powszednim. Zobaczcie sami:

kurs walutowy blog podróżniczy
W weekend spread wyraźnie powiększa się a cena waluty rośnie. Unikajcie wymiany walut w weekendy.

Jak płacić za granicą?

Udało Ci się dotrzeć do końca tego długiego wpisu – gratuluję! Podsumujmy zatem, jak płacić za granicą żeby nie stracić na różnicach kursowych ani na przewalutowaniach.

Możecie albo:

 • dla walut podstawowych brać ze sobą walutę wymienioną w kantorze w Polsce (USD, EUR, GBP) – uwaga na bezpieczeństwo
 • dla walut egzotycznych brać ze sobą dolary i wymieniać w kraju docelowym – uwaga na bezpieczeństwo
 • założyć konto w jednym z nielicznych polskich banków nie stosujących prowizji i wygórowanych kursów przeliczeniowych (Pekao, Bank Pocztowy, Envelobank)
 • założyć konto walutowe w Kantorze Walutowym Alior Banku
 • założyć konto wielowalutowe w Revolut

Udanych (i możliwie tanich) wyjazdów!

 

PS. Wpis „Jak płacić za granicą?” zawiera linki afiliacyjne, natomiast nikt nie zapłacił mi za napisanie tego wpisu – wybór sposobu płatności starałem się opisać maksymalnie obiektywnie ze swojej strony. Sam wielokrotnie przeklinałem ukryte opłaty bankowe za granicą i osobiście używam opisanych wyżej rozwiązań.

Photos on Foter.com ,  Foter.com  Foter.com,  Foter.com,  Foter.comFoter.comPomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tagi - słowa kluczowe
, ,

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MałgorzataADIKMiszaDariaNelka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata
Gość
Małgorzata

Witam ,mam pytanie moja córka ma kartę w PKO ,konto pierwsze ,ponoć nie ma tam prowizji za przewalutowanie ,czy to znaczy ,że korzystnie może płacić np w Hiszpanii? akurat jedzie i nie bardzo wiem czy dać gotówkę czy lepiej karta ? Małgorzata to dla mnie jakaś abstrakcja te przewalutowania itp proszę mi tylko wyjaśnić czy dużo straci ?

Daria
Gość
Daria

Ja trafiłam na ‚konto otwarte na świat” w bgż – czy jest to dobra opcja?

Nelka
Gość
Nelka

Najlepszym rozwiązaniem to chyba posiadanie gotówki, przecież prowizję są kosmiczne …