Jak płacić za granicą – w jakiej walucie i jaką kartą? A może gotówką?

Jak najlepiej płacić kartą za granicą?

Rozwiązanie chyba już kiełkuje w Waszej głowie. Najlepiej znaleźć kartę, która pozwala płacić rachunki od razu w walucie docelowej bez jakichkolwiek przewalutowań i bez prowizji bankowych. Taka karta jest rozwiązaniem bezpiecznym, nie musimy nosić ze sobą dużej ilości gotówki, możemy w każdej chwili albo zapłacić nią w sklepie, albo wypłacić pieniądze z bankomatu. Na tą chwilę na polskim rynku istnieją dwa konkurencyjne rozwiązania, które są podobnie opłacalne dla polskich podróżnych: konto walutowe w kantorze walutowym Alior Bank oraz wielowalutowa karta i konto w Revolut.

Konta walutowe w Alior Bank (Kantor Walutowy)

Zaczynamy od tradycyjnego banku, w którym środki chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Alior Bank oferuje bardzo ciekawą usługę Kantoru Walutowego. W ramach Kantoru Walutowego możemy otworzyć całkowicie bezpłatne rachunki walutowe. Do każdego rachunku możemy wnioskować o wydanie również całkowicie bezpłatnej karty – pod warunkiem wykonania tą kartą jednej dowolnej transakcji w ciągu 6 miesięcy od jej wydania. Banalne.

Przelewy w PLN na i z rachunku Kantoru Walutowego są bezpłatne. Wypłaty z bankomatów w Polsce są bezpłatne. Wypłaty za granicą: pierwsza w danym miesiącu kalendarzowym jest bezpłatna, każda kolejna to 9 PLN. To chyba jedyny minus Kantoru Walutowego. Chcąc uniknąć opłaty najlepiej całą potrzebną nam sumę wypłacić z góry, na początku wycieczki. Tyle że wtedy musimy chodzić z dużą sumą w portfelu – pisałem o tym wcześniej omawiając bezpieczeństwo…

Jak doładować sobie takie konto? Mechanizm działa tak:

 1. Przelewam środki z mojego banku na rachunek w PLN otwierany domyślnie w Kantorze Walutowym (bezpłatne, działa jak zwykły rachunek bankowy w Alior Bank). Przelewy z Alior Bank dochodzą od razu, przelewy z innych banków w przeciągu 1 dnia roboczego, jak między bankami.
 2. Wymieniam walutę on-line w Kantorze Walutowym. Kursy w ramach Kantoru Walutowego są konkurencyjne, a najczęściej bardziej korzystne od kursów w kantorach stacjonarnych. Podgląd na trend kursu mam na bieżąco.
 3. Moje środki w PLN maleją, pojawiają się za to środki w wybranej walucie obcej.
 4. Od tego momentu mogę płacić kartą walutową, tak w kraju jak i za granicą. Mogę też wypłacać pieniądze z bankomatu w kraju i za granicą.
 5. Jeśli nie wykorzystam podczas podróży środków, z powrotem zamieniam je na PLN i zlecam przelew do mojego banku. W ten sposób odzyskuję pieniądze co do „centa”, podczas gdy kantory najczęściej nie wymieniają bilonu i zostajemy z drobniakami po każdej podróży.
kantor walutowy alior bank
Wymiana waluty w Kantorze Walutowym (internetowy serwis Alior Banku).

Kantor Walutowy w praktyce

W praktyce ja działam tak – otwieram rachunek walutowy w interesującej mnie walucie i wnioskuję o kartę. Od razu po otrzymaniu karty do rachunku idę do sklepu (jeszcze w Polsce) i dokonuję zakupu za jakąś drobną kwotę. Warunek bezpłatności karty spełniony, kartę chowam do portfela i zapominam o kosztach.

Kantor Walutowy oferuje rachunki i karty w następujących walutach:

AUDGBP
CADHUF
CHFJPY
CZKNOK
DKKRUB
EURSEK
USD

Dla USD, EUR i GBP mamy możliwość wyrobienia bezpłatnej karty płatniczej.

Jak widzicie, dostępne są najpopularniejsze euro, dolar, funt i frank szwajcarski, ale też rubel, forint czy czeska korona. Co dalej? Jeśli jadę do kraju, w którym zapłacę w EUR, USD lub GBP, otwieram odpowiednie konto i wnioskuję o kartę płatniczą do niego. Wymieniam środki sumę w Kantorze Walutowym i płacę kartą walutową. Unikam jakichkolwiek opłat za przewalutowanie (bo płacę w walucie lokalnej), unikam też prowizji banku i niekorzystnych kursów wewnętrznych banku. Płacąc kartą walutową w lokalnej walucie nie ponoszę żadnych dodatkowych opłat.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

OK, a co w przypadku, gdy jadę do egzotycznego kraju, którego waluty nie ma na liście? Co w przypadku, gdy waluta jest na liście, ale bank nie wydaje do niego karty? W takim przypadku otwieram rachunek walutowy w USD i zabieram ze sobą kartę walutową w USD. Posiadacze karty denominowanej w USD nie płacą za przewalutowanie transakcji, które odbywa się po korzystnym kursie MasterCard a nie kursie banku.

Haczyki 🙂

Haczyk 1 – brak prowizji za przewalutowanie obowiązuje tylko dla karty w USD. Karty w EUR i GBP mają opłaty za przewalutowanie. Płacisz w egzotycznej walucie – płać tylko kartą w USD.

Haczyk 2 – płacąc kartą w USD za produkt wyceniony w EUR albo GBP (czyli 2 pozostałe waluty podstawowe Kantoru Walutowego) opłata za przewalutowanie jest naliczana.

Podsumowując: w strefie euro płacimy kartą w EUR. W Wielkiej Brytanii płacimy kartą w GBP. W każdym innym kraju płacimy kartą w USD. Wypłacamy pieniądze z bankomatu tylko raz w miesiącu kalendarzowym. W ten sposób unikamy jakichkolwiek opłat za przewalutowanie, prowizji i niekorzystnych kursów bankowych.

Ta opcja jest moją ulubioną w przypadku płatności zagranicznych. Jest dla mnie zerokosztowa, a środki są trzymane tak naprawdę w polskim banku (Kantor Walutowy to program Alior Bank), więc są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym a ewentualne reklamacje załatwiam tu, na miejscu, jeśli chcę to nawet w oddziale.

Konto w Kantorze Walutowym otworzycie korzystając z tego linka .

Konto wielowalutowe w Revolut

Revolut nie jest bankiem a aplikacją na smartfona, co dla mnie stanowi największy minus tego rozwiązania. Bezpieczeństwo środków nie jest gwarantowane podobnie jak dla pieniędzy znajdujących się w polskich bankach. Niedawno pojawiła się informacja, że Revolut zdobył unijną licencję na prowadzenie usług bankowych, a depozyty gwarantować ma Litwa… Czytajcie więcej TUTAJ. Z drugiej strony, posiadanie środków poza polskim systemem bankowym może dla części z Was stanowić zaletę, a nie wadę…

Konto w Revolut jest całkowicie bezpłatne i funkcjonuje niejako jednocześnie we wszystkich najpopularniejszych walutach świata. Środki na koncie prezentowane są w PLN. Jeśli jesteśmy za granicą, aplikacja sama wykrywa walutę płatności, dokonuje przeliczenia po korzystnym kursie międzybankowym i pobiera odpowiednią kwotę z konta. Nie musimy się o nic martwić. Poza rosyjskim rublem, ukraińską hrywną i tajlandzkim batem nie są pobierane opłaty za przewalutowanie, a kurs wymiany jest naprawdę korzystny (zbliżony do hurtowego).

Wydanie karty kosztuje 10 PLN, potem karta jest już bezpłatna. Wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą traktowane są tak samo – są bezpłatne do kwoty 200 EUR, potem naliczana jest prowizja w wysokości 2% wypłacanej sumy.

ekran Revolut
Przykładowy ekran aplikacji Revolut. Źródło: Revolut.com

Revolut w praktyce

Aplikację ściągamy na smartfona, po czym przechodzimy proces weryfikacji. Skanujemy telefonem dokument ze zdjęciem, podajemy swoje dane osobowe i na koniec… robimy sobie selfie żeby system mógł zweryfikować czy to naprawdę my. Po 10 minutach, bez wychodzenia z domu możemy zacząć używać konta i zamówić kartę płatniczą.

Pieniądze na Revolut przelewamy na takich zasadach jak przelew na zwykłe polskie konto bankowe. O całą resztę (wybór odpowiedniej waluty) dba mechanizm aplikacji.

Kantor Walutowy czy Revolut – use case

Na koniec przykład – porównanie cen w Kantorze Walutowym, w Revolut oraz w pewnym polskim banku stosującym prowizję za przewalutowanie.

Scenariusz:

Jadę do Turcji (przykładowy kraj z „egzotyczną” walutą). Turecka lira na dzień 17 stycznia 2019 ma kurs 1 TRY = 0.7041 PLN. W Turcji trochę mnie poniosło:

 • płacę kartą płatniczą na łączną kwotę 2000 TRY (około 1400 PLN)
 • wypłacam 3 razy pieniądze z bankomatu po 1000 TRY, łącznie 3000 TRY (około 2100 PLN)
jak placic za granica
Najkorzystniej wypada oferta Kantoru Walutowego. Revolut jest droższy o 20 PLN, polski bank o 195 PLN!

Jak widzicie w powyższym zestawieniu, wybór metody płatności za granicą ma spore znaczenia na całkowity koszt naszej podróży. Dla wydatków w Turcji odpowiadających około 3500 PLN różnica między ofertą Kantoru a Revolut to około 20 PLN, natomiast polski bank jest droższy o blisko 200 PLN! Za te pieniądze możemy pojechać na dobrą całodzienną wycieczkę z przewodnikiem lub kupić ciekawą pamiątkę…

W moim scenariuszu zwycięża nieznacznie Kantor Walutowy Alior przed Revolut. Jednak w zależności od waluty, kwoty i częstości wypłat z bankomatu, ta różnica może się równie dobrze przechylić na stronę Revolut. Oba rozwiązania są godne polecenia. Na korzyść Kantoru Walutowego przemawia moim zdaniem bezpieczeństwo środków.

Konto w Kantorze Walutowym otworzycie korzystając z tego linka .

Kiedy wymieniać walutę?

Na koniec ogólna uwaga dotycząca kantorów stacjonarnych i internetowych. Nigdy NIE wymieniajcie waluty w weekend! W kantorach stacjonarnych unikajcie wymieniania waluty poza regularnymi godzinami pracy. Dlaczego? Otóż przez weekend nie działa rynek forex, kursy odniesienia nie są publikowane. Kantor nie wie, jaką cenę zobaczy w poniedziałek rano i chcąc się zabezpieczyć podnosi spread. Kursy w weekend są niekorzystne dla każdej waluty w porównaniu z dniem powszednim. Zobaczcie sami:

kurs walutowy blog podróżniczy
W weekend spread wyraźnie powiększa się a cena waluty rośnie. Unikajcie wymiany walut w weekendy.

Jak płacić za granicą?

Udało Ci się dotrzeć do końca tego długiego wpisu – gratuluję! Podsumujmy zatem, jak płacić za granicą żeby nie stracić na różnicach kursowych ani na przewalutowaniach.

Możecie albo:

 • dla walut podstawowych brać ze sobą walutę wymienioną w kantorze w Polsce (USD, EUR, GBP) – uwaga na bezpieczeństwo
 • dla walut egzotycznych brać ze sobą dolary i wymieniać w kraju docelowym – uwaga na bezpieczeństwo
 • założyć konto w jednym z nielicznych polskich banków nie stosujących prowizji i wygórowanych kursów przeliczeniowych (Pekao, Bank Pocztowy, Envelobank)
 • założyć konto walutowe w Kantorze Walutowym Alior Banku
 • założyć konto wielowalutowe w Revolut

Udanych (i możliwie tanich) wyjazdów!

 

PS. Wpis „Jak płacić za granicą?” zawiera linki afiliacyjne, natomiast nikt nie zapłacił mi za napisanie tego wpisu – wybór sposobu płatności starałem się opisać maksymalnie obiektywnie ze swojej strony. Sam wielokrotnie przeklinałem ukryte opłaty bankowe za granicą i osobiście używam opisanych wyżej rozwiązań.

Photos on Foter.com ,  Foter.com  Foter.com,  Foter.com,  Foter.comFoter.com


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tags from the story
, ,

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ragusSheTravelsMiszaAsgieMałgorzata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ragus
Gość

Trzymam kciuki, aby więcej blogerów pisało takie przydatne posty. Bez niepotrzebnej reklamy (która nie raz musi być, ale tutaj nie).

SheTravels
Gość

Osobiście tak, jak mój poprzednik polecam kartę Revolut. Korzystam z niej od początku tego roku i jestem bardzo zadowolona. Można nią płacić wszędzie, gdzie jest możliwa płatność kartą. Także z płatnością za samochód nie powinno być problemów. Jedynym wymogiem jest to, aby pinpad obsługiwał transakcje międzywalutowe (mi tylko raz zdarzyło się tak, że nie obsługiwał). Jeżeli potrzebujemy gotówki zawsze możemy… Czytaj więcej »

Asgie
Gość
Asgie

A ja gorąco polecam Revolut. Praktycznie wszędzie można już płacić kartą, od kilku wyjazdów nie zabieram ze sobą więcej niż 100 eur. Pieniądze są bezpieczne, bo to karta prepaid, nie płacę za spread, doładowuję o każdej porze, w razie potrzeby mam też rozsądne limity wypłat z bankomatu. Do tego dochodzi jeszcze wirtualna karta w telefonie (najlepiej używać tam, gdzie są… Czytaj więcej »

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Witam ,mam pytanie moja córka ma kartę w PKO ,konto pierwsze ,ponoć nie ma tam prowizji za przewalutowanie ,czy to znaczy ,że korzystnie może płacić np w Hiszpanii? akurat jedzie i nie bardzo wiem czy dać gotówkę czy lepiej karta ? Małgorzata to dla mnie jakaś abstrakcja te przewalutowania itp proszę mi tylko wyjaśnić czy dużo straci ?

Daria
Gość
Daria

Ja trafiłam na ‚konto otwarte na świat” w bgż – czy jest to dobra opcja?

Nelka
Gość
Nelka

Najlepszym rozwiązaniem to chyba posiadanie gotówki, przecież prowizję są kosmiczne …