Ciekawe miejsca w Polsce: ranking 2019

Gdy wiemy już więcej na temat Bojków, warto ruszyć w teren i osobiście poszukać śladów dawnej obecności Bojków w Bieszczadach. Od razu uprzedzam – nie jest to łatwe. Bojkowie po brutalnej akcji przesiedleńczej z 1947 roku całkowicie zniknęli z naszego kraju. To, co po nich pozostało, z czasem popadło w ruinę lub zostało zwyczajnie rozkradzione. Dziś spacerując po pozornie opustoszałych i dzikich dolinach możemy się natknąć na ‚cerkwiska’, czyli miejsca po dawnych cerkwiach, zdziczałe drzewa owocowe, cmentarze ulokowane pozornie w środku lasu, fragmenty dawnych zabudowań. Dolina Tyskowej i Dolina Łopienki połączona przełęczą Hyrcza to idealne miejsce na samotną włóczęgę śladami dawnego osadnictwa.

Cerkiew Tyskowa
Cerkwisko w Tyskowej. Łatwo rozpoznać bryłę danej cerkwi – widać wejście, babiniec, nawę i prezbiterium. W miejscu świętym postawiono krzyż.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o zachowanych perłach kultury bojkowskiej, czyli charakterystycznych drewnianych cerkwiach budowanych w niepowtarzalnym stylu. Cerkwie typu bojkowskiego ostały się w Polsce tylko trzy, najpiękniejsza z nich stoi nieopodal wsi Smolnik, na niewielkim wzniesieniu. Datowana na 1791 rok świątynia urzeka harmonią kształtów, nienarzucającym się pięknem.

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku.

O Bojkach koniecznie musicie poczytać więcej! Na moim blogu o Bojkach poczytać możecie między innymi tutaj.

4.Drewniane kościoły Ziemi Kłodzkiej

Kamieńczyk, Zalesie, Nowa Bystrzyca, Międzygórze. Cztery miejscowości położone raczej poza głównymi szlakami turystycznymi. Zwiedzających w Kotlinie Kłodzkiej nie brakuje, jednak niepozorne piękno drewnianych kościołów jakoś im ucieka. Tym to dziwniejsze, że kościoły mają długą, burzliwą nieraz historię, a ich stan zachowania pozwala czasem wątpić, czy przetrwają bieżące stulecie. Ja Waszej uwadze polecam przede wszystkim dwa miejsca: Zalesie i Nową Bystrzycę.

Zalesie kościół
Kościół św. Anny w Zalesiu.

Zalesie to niewielka wieś łańcuchowa położona w długiej, wąskiej i stromej dolinie. Trudne warunki bytowe praktycznie uniemożliwiające prace rolne, a także brak infrastruktury turystycznej doprowadziły do wyludnienia wsi po II wojnie światowej. Do dziś w dolinie pozostało kilka przepięknych drewnianych chat z końcówki XIX wieku i zabytkowy barokowy kościół św. Anny wzniesiony jeszcze w 1718 roku. We wnętrzu świątyni podziwiać można bezcenny zespół polichromii. Kościół sąsiaduje z utrzymanym w dobrym stanie cmentarzem, na którym odnaleźć można wiele niebanalnych nagrobków…

Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Nowa Bystrzyca
Nowa Bystrzyca. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kościół w Nowej Bystrzycy znajduje się pod opieką lokalnego gospodarza, który za niewielką opłatą chętnie wpuści do środka i opowie historię parafii. To przepiękna jednonawowa świątynia z wydzielonym prezbiterium i kruchtami, wyposażona raczej surowo. Podobnie jak kościół w Zalesiu, także i ten zbudowano w latach 20 XVIII wieku. Z tego okresu pochodzi najcenniejszy zabytek – barokowy ołtarz główny. Przy kościele odnaleźć można resztki cmentarza założonego tu jeszcze w 1631 roku. Niestety, część płyt nagrobnych posłużyła do wzmocnienia kościelnego muru, część po prostu stoi o ten mur oparta. Trudno oprzeć się wrażeniu, że miejsce to ciągle czeka na lepsze czasy.

Kościół Nowa Bystrzyca
Płyty nagrobne użyte do wzmocnienia przykościelnego muru.

5.Park Narodowy Ujście Warty

Zestawienie zamyka najmłodszy park narodowy w Polsce, utworzony w 2001 roku. Cóż, na pierwszy, a nawet na drugi rzut oka nie ma tu absolutnie nic ciekawego – jak okiem sięgnąć bagna, rozlewiska, mokradła, wszystko poprzecinane siecią kanałów i spowite w gęstej mgle. Może to i dobrze, że pozornie nie ma tu zbyt wiele atrakcji? Dzięki temu park pozostaje cichy i niemal bezludny praktycznie przez cały rok.

Park Narodowy Ujście Warty
Pozornie nic tu się nie dzieje…

Prawdziwe walory park ujawnia dopiero przy bliższym poznaniu, najlepiej turyście uzbrojonemu w silną lornetkę lub lunetę. Podczas pierzowiska, w trakcie migracji i oczywiście w okresie lęgowym Ujście Warty odwiedzają setki tysięcy ptaków około 280 gatunków. Rybitwy, mewy, derkacze, łabędzie, czaple, ale też mało znane ohary czy cyraneczki – niektórych gatunków nie jesteśmy w stanie zaobserwować nigdzie indziej w Polsce. Istny raj dla zapalonych ornitologów ale też wszystkich dopiero rozpoczynających przygodę z poznawaniem i oznaczaniem ptaków. Obserwacje ułatwiają platformy widokowe i poprowadzone groblami ścieżki.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...
Park Narodowy Ujście Warty ptaki
By znaleźć to, co najcenniejsze w parku narodowym Ujście Warty potrzeba trochę zachodu.

Poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi, park ma także ciekawą historię związaną z dawnym osadnictwem ludzi na tych obszarach. Pod koniec XVIII wieku tereny zalewowe Warty zaczęto regulować i grodzić wałami przeciwpowodziowymi. Dla ochrony wałów przeciwpowodziowych sprowadzano na te tereny osadników zwanych Olendrami. Domy stawiano po wewnętrznej stronie wałów, na ich rozszerzeniach. W ten sposób na terenie obecnego parku narodowego powstały osady o tak egzotycznych nazwach jak Charlestown,  Urlika czy… New York! Dziś po osadach nie pozostał praktycznie żaden ślad, ale tablice informacyjne prezentują niewiarygodne historyczne zdjęcia regularnej zabudowy, gościńca, karczmy, a nawet parostatku kursującego po Warcie.

mokradła
Tu kiedyś mieszkali ludzie?

Zwiedzanie parku ułatwiają dobrze oznakowane i ciekawie poprowadzone ścieżki rowerowe i piesze oraz liczne, naprawdę ciekawe tablice informacyjne.

Ciekawe miejsca w Polsce

Na zakończenie przypomnę, że w poprzednich latach przygotowałem podobne zestawienia.

  • Ranking najciekawszych zakątków w Polsce na rok 2017 przeczytać możecie TUTAJ. Skupiłem się wówczas na perełkach położonych na terenach przygranicznych.
  • Najciekawsze miejsca w Polsce na 2018 rok poznacie TUTAJ. Tym razem patrzymy na to, co schowane w szeroko rozumianej Polsce Centralnej.

Oba zestawienia są naprawdę ciekawe, zachęcam do przejrzenia!

Ciekawe miejsca w Polsce – przewodniki

Ciekawe miejsca w Polsce znaleźć można także na pograniczu, z przewodnikiem „Polska Egzotyczna” Grzegorza Rąkowskiego (wschód) oraz przewodnikiem „Zachodnie Kresy Rzeczpospolitej” Bogusława Różyckiego wydawnictwa Rewasz.

  • „Polska Egzotyczna” kosztuje już 29,90 PLN i możecie ją kupić TUTAJ, warto!
  • „Zachodnie Kresy Rzeczpospolitej” jest nawet tańszy, 23,90 PLN i dostępny TUTAJ.
  • A TUTAJ zapoznać się możecie z całą ofertą Rewasza. Zachęcam do lektury tego moim zdaniem najlepszego wydawnictwa na polskim rynku.

Na koniec jeszcze raz mapka dla utrwalenia: Ciekawe miejsca w Polsce na 2019 rok.

Ciekawe miejsca w Polsce na 2019 rok
Ciekawe miejsca w Polsce na 2019 rok – mapka poglądowa.


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MiszaLittlehome55MichałDawidMarcin BWZ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Littlehome55
Gość

Znakomity ranking i ciesze się że w rankingu znalazło się miejsce na polskie wybrzeże.

Michał
Gość

Fajnie, że jest akcent nadmorski. Więcej takich, bo widać zdecydowaną, niesprawiedliwą moim subiektywnym zdaniem, dominację gór!

Dawid
Gość
Dawid

Gdy zauważyłem piątkę, sądziłem, że chodzi o miasteczko Kostrzyn nad Odrą. Praktycznie jedyny taki przypadek starówki na terenie kraju, którą zniszczono w 1945 i nigdy nie odbudowano, choć artefaktów trochę pozostało – więc klasyk sam w sobie. Do Kostrzyna zajechałem ale do parku już nie, wpis na blogu może zachęcić do jego penetracji.
Przy okazji zapraszam na swoją stronę, dość świeżą:
http://xn--fotowojae-icc.pl/

Marcin BWZ
Gość

Zdecydowanie brakuje mi tutaj Wielkopolski. Mam nadzieję, że nie wynika to z mojego lokalnego patriotyzmu.

Adrian
Gość

Kurcze, tak trochę boli mnie, że okolic lubuskiego i Zielonej Góry w ogóle nie uwzględniasz przy swoich tekstach, przyjedź, zobacz u nas też są ciekawe perełki, które można zobaczyć, zwiedzić i zapamiętać.

Edyta Tkacz
Gość

Lubię Twoje teksty o Polsce. Zawsze wynajdziesz jakieś ciekawe miejsce, o istnieniu którego nie miałam pojęcia.