Bydgoszcz alternatywnie : szlakiem street art

5. Mural przy ul. Obrońców Bydgoszczy 11

Mural, na który naprawdę można się zapatrzyć. Niby motyw dobrze znany, a wciąga. Na ścianie widzimy zapętlające się schody, po których krążą postaci – a może jedna i ta sama postać – na różnych etapach i szczeblach życia społecznego. Widzimy grubego bogacza rzucającego drobne żebrakowi. Po kilku krokach postać jest już wyraźnie chudsza i pozbawiona marynarki, by jeszcze dalej zacząć podpierać się laską i przeistoczyć w żebraka.

Obrońców Bydgoszczy mural Bydgoszcz
Od żebraka do bogacza. I na odwrót.

Mural powstał z inicjatywy Miejskiego Centrum Kultury. Cieszy, że również ta instytucja docenia potencjał tkwiący w sile przekazu murali. Szkoda jedynie, że mural zarasta drzewami i niszczeje. To jednak naturalna i nieodłączna cecha sztuki ulicznej. Tymczasowość i nietrwałość są wpisane w charakter i historię dzieł powstających na ścianach budynków.

Mural Bydgoszcz zarasta
Mural zarasta i niszczeje. Spieszmy się, póki da się jeszcze go obejrzeć!

6.”Ptasiek”, ul 3 Maja

Kto czytał znakomitą swoją drogą powieść Williama Whartona o tym samym tytule, może pokusić się o nawiązanie w interpretacji do tamtej historii. Losy młodego chłopaka obsesyjnie zakochanego w ptakach, popadającego w szaleństwo, próbującego uciec od przygnębiającej rzeczywistości w świat wolności i piękna, w świat ptaków zapadają w pamięć.

Tu również widzimy człowieka zapatrzonego w jakiś ideał, w złotego ptaka krążącego nad szarą rzeczywistością. Ciekawe, że na muralu także ptaki mają maski, udając ludzi. Gdzie szukać zatem ideałów? Czy warto opuszczać znajome gniazdo?

Ptasiek mural
Ptasiek

Murale – graffiti

Ostatnią część wpisu poświęcam niewielkim muralom, które momentami bardziej przypominają graffiti niż pełnoprawne dzieła malarskie. W krótki sposób komentują rzeczywistość, zostawiając odbiorcę z nieoczywistą puentą. Tutaj komentarz wydaje się zbędny, więc skoncentruję się przede wszystkim na samych obrazach:

7.”Piaskownica”, Plac T. Kościuszki

Pierwszy z murali nawiązuje trochę do filozofii odkrywanej na kartach powieści „Piotruś Pan”. I gdyby się tak zastanowić…

Piaskownica mural Bocianowo
A kto z nas nie tęskni za piaskownicą?

8.”Make art not war”, ul. Parkowa 2

Dekoracja zdobiąca wejście do popularnego klubu „Mózg”. Zastanawiałem się, czy zamieszczać mural pomimo ewidentnie komercyjnego charakteru. Mural jest jednak nienachalny, przyjemny w odbiorze i wprost nie reklamuje klubu. Warto zajrzeć.

Make art not war
Make art not war.

9. Graffiti, Aleja Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Na koniec perełka:

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.
graffiti bydgoszcz
Tyle w przysłowiowym temacie.

Bydgoskie murale

Mieszkańcy Bydgoszczy podkreślają, że ich murale są wyjątkowe. Nie powstawały po to, by upiększać przestrzeń. Początkowo tworzone były w ramach projektów edukacyjnych. Kolejnym etapem były projekty partycypacyjne, włączające grupę społeczną do prac nad muralem. Więźniowie, bezdomni, młodzież z Bocianowa, seniorzy współtworzyli kolejne dzieła powstające na ścianach bydgoskich kamienic. Może to dlatego bydgoskie murale są tak lubiane przez ludzi?

Ulotkę z zaznaczonymi najważniejszymi muralami miasta możecie pobrać z oficjalnej strony TUTAJ.

 

Źródła:

http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/nowy-mural-na-bydgoskim-bocianowie,3146585,art,t,id,tm.html

http://www.expressbydgoski.pl/region/a/bydgoski-mural-dostrzezony-za-granica-zdjecia,10966615

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,35590,15083914,Mamy_sie_czym_chwalic__Nasze_murale_robia_furore_na.htmlPomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tagi - słowa kluczowe
, , , ,

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MiszaZenonAnnaAdam PołomskiMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zenon
Gość

Nie jestem zwolennikiem wieżowców, ale patrząc na te z muralami, to pojawiają się jakiekolwiek argumenty za tym, aby się tam wprowadzić. Zwłaszcza do mieszkania, którego okno wypadło w narysowanym domku 😀

Anna
Gość

Fajny wpis, bakuje podobnych publikacji o rejonie Częstochowy i okolic

Adam Połomski
Gość

Bardzo ciekawy wpis! Mam nadzieję, że na blogu będzie się pojawiało więcej tego typu materiałów 🙂 Pozdrawiam!

Magda
Gość

Fajna opcja! I w ogóle na zwiedzanie wielu większych miast w Polsce!