Peru: informacje praktyczne

Waluta Peru

Oficjalną walutą w Peru jest nuevo sol. 1 sol = 1,15 PLN. Przelicznik jest dość łatwy. Jeśli coś kosztuje 10 sol, to jest warte mniej więcej 11,50 PLN. Dla uproszczenia można przyjąć przelicznik 1 : 1. Polskiemu turyście najbardziej opłaci się najpierw wymiana złotówek na dolary w Polsce, a potem wymiana dolarów na sole w kantorze w Peru.

Fałszerstwo pieniędzy

Wymiana waluty w Peru (zwłaszcza w Limie) jest bezproblemowa. Pieniądze wymieniamy raczej w kantorach, a nie w bankach (lepszy kurs). Pamiętajcie jednak koniecznie o dwóch kwestiach!

  1. W Peru niektóre serie dolarów nie są akceptowane w kantorach. Dotyczy to przede wszystkim serii rozpoczynającej się na CB. Przed wyjazdem do Peru musicie sprawdzić, czy dolary wydane w polskim kantorze (i będące legalnym, oficjalnym środkiem płatniczym) nie posiadają serii CB. Takich dolarów w Peru nie wymienicie. Z czego to wynika? Peru jest obecnie największym na świecie fałszerzem dolarów, wyprzedziło nawet Rosję. Szczególnie dużo przypadków fałszerstwa dotyczyło dolarów serii CB, więc kantory i banki prewencyjnie odmawiają przyjmowania jakichkolwiek banknotów tej serii, bez wnikania czy są fałszywe, czy nie.
  2. W Peru dużym problemem jest podrabianie pieniędzy. Dotyczy to nie tylko dolarów, ale też soli. W obiegu funkcjonuje olbrzymia ilość podrabianych monet i banknotów. Niestety, turysta dopiero po kilku dniach „opatrzy” się z lokalnymi pieniędzmi. Szczególną czujność trzeba zachować przy odbieraniu monet. Peruwiańczycy przyjmując zapłatę i wydając resztę dokładnie oglądają każdą monetę. Po kilku dniach i Wy zaczniecie to robić! Jak rozpoznać fałszywą monetę? Nie zapłacicie nią w automacie za bilet, a kasjer podczas próby zapłaty w najlepszym razie mocno się zdenerwuje, w najgorszym wezwie ochronę lub policję.
fałszywe monety Peru
Jedna z nich to fałszywka. Która?

Poziom cen

Poziom cen w dużych miastach może niemile zaskoczyć. Ceny są… europejskie, czyli dość wysokie. Powiedziałbym, że w dużych miastach jedzenie jest trochę droższe niż w dużych miastach Polski. Przykładowo, butelka wody kosztuje 1 sol, paczka chipsów 2 sole, obiad w restauracji (ćwiartka kurczaka z chipsami) to koszt 25 sol.

Taniej jest oczywiście na prowincji i w lokalnych jadłodajniach. Zestaw „Menu’, czyli zupa i drugie danie dnia (czasem kompot) dostaniemy już za 5 sol (czyli 6 PLN!).

Niedrogie są też pamiątki. Para rękawiczek to wydatek około 10 sol, czapka 15 sol, sweter z alpaki 60 sol. Pamiętajcie, że na straganach można i trzeba się targować.

Peru informacje o transporcie

O transporcie napisałem osobny artykuł, bo nie jest to łatwy temat 🙂 Koniecznie zapoznaj się z artykułem przed wyjazdem do Peru – transport w Peru sprawia problemy tak turystom, jak mieszkańcom. Zachęcam do lektury TUTAJ.

Co zwiedzać w Peru

co warto zobaczyć w Peru
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Peru. Zdecydowanie prowadzi Machu Picchu.

Koniecznie zobacz

Spójrzcie na wykres powyżej. Pokazuje on, jakie atrakcje turystyczne są najchętniej odwiedzane przez turystów w Peru. Zdecydowanym liderem (41,6%) jest oczywiście ikona Peru : Machu Picchu. Ciężko wyobrazić sobie wycieczkę do Peru bez zwiedzania świątyni Inków. Peruwiańczycy doskonale o tym wiedzą i potrafią na tym dobrze zarobić. Zwiedzanie Machu Picchu jest drogie, turysta jest petentem zmuszonym do godzenia się na zawyżanie cen i niską jakość usług. Co zamiast Machu Picchu? Proponuję odwiedzić przepiękne ruiny Pisac na obrzeżach Cuzco.

Colca Valley, czyli Kanion Colca jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi. Pierwszymi eksploratorami tego miejsca byli Polacy, którzy w 1981 roku przepłynęli go kajakami. Trekking w kanionie dostarcza niesamowitych wrażeń, najbardziej popularne są wycieczki dwudniowe połączone z noclegiem na dnie kanionu. Kanion Colca zlokalizowany jest około 100 kilometrów od Arequipy.

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.

Monastyr Santa Catalina to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po Peru związany z miastem Arequipa. Olbrzymi kompleks świątynny otoczony wysokim murem dostarcza wrażeń na minimum kilka godzin zwiedzania. Będąc w Arequipa, warto poświęcić więcej czasu na zwiedzanie tego przepięknego miasta. Okolice Bazyliki Katedralnej w Arequipa to ulubiony punkt spotkań turystów i miejscowych. Spokojna, zrelaksowana atmosfera i półprofesjonalni fotografowie jakby wyjęci z minionej epoki tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Peru Arequipa katedra
Bazylika katedralna w mieście Arequipa, Peru.

Trekking w jednym z parków narodowych. Peru to kraj górzysty, wulkaniczny, zróżnicowany. Wycieczka w góry, do jednego z licznych parków narodowych może dostarczyć wrażeń podobnych do wycieczki na Księżyc. Górski krajobraz, przytłaczająca wysokość, liczne słone jeziora, skąpa roślinność i silne wiatry tworzą środowisko surowe, wręcz nieprzyjazne dla człowieka, ale też urzekająco piękne.

A przecież są też parki narodowe położone na nizinach, w dżungli!

Raczej warto

Jezioro Titicaca to miejsce, które silnie kojarzy się z Peru i kulturą inkaską. Chyba każdy słyszał też o jeziorze Titicaca na lekcjach geografii. Najwyżej położone żeglowne jezioro świata, kolebka kultury inkaskiej, słodkowodne morze… Wyobrażenia i nadzieje przed wizytą w regionie są duże. Zderzenie z rzeczywistością tym boleśniejsze – jezioro Titicaca, pomimo niezaprzeczalnych walorów historycznych i kulturowych, obecnie przeżywa regres. Zanieczyszczone, mocno turystyczne, wietrzne i zimne może rozczarować sporą część odwiedzających. Temat podjąłem w osobnym wpisie o jeziorze Titicaca.

jezioro titicaca puno
Titicaca. Zimne wody jeziora nie zachęcają do kąpieli.

Lima. Stolica Peru rzadko wymieniana jest w przewodnikach wśród największych atrakcji Peru. W mojej ocenie, wizyta w Limie daje doskonały obraz współczesnego Peru, ze wszystkimi sukcesami i bolączkami. Nie do końca bezpieczne stare miasto, obrzydliwie bogata dzielnica Miraflores, uliczne jedzenie, zaskakujące parki… Lima da się lubić. Więcej o Limie TUTAJ, lektura obowiązkowa przez wizytą!

Nie warto

Zwiedzanie Peru z okien prywatnego samolotu jest możliwe w okolicach miasta Nazca. Tajemniczy system linii, będący dziełem Indian kultury Nazca, widziany z wysokości układa się w przedziwne rysunki i wzory. Zwierzęta, rośliny, figury geometryczne…  Znaczenie rysunków z Nazca do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione. Geoglify najłatwiej podziwiać z dużej wysokości. Pomimo niezaprzeczalnych walorów kulturowych i estetycznych, cena za przyjemność wzbicia się w powietrze ponad geoglifami wydaje się być mocno przesadzona.

Na ostatniej stronie poczytacie o bezpieczeństwie w Peru, wokół którego narosło sporo mitów, przeczytacie też informacje o pamiątkach, które warto przywieźć z kraju Inków.

Przewodnik i mapa Peru

Przed wyjazdem warto zdobyć przewodnik po Peru wydawnictwa Lonely Planet, dostępny na przykład TUTAJ. Moim zdaniem przewodnik ten bije na głowę wszystkie inne dostępne na rynku wydawnictwa o Peru. Ci, którzy chcą wyposażyć się w mapę Peru, powinni rozważyć zakup mapy niemieckiego wydawcy Reise Reise, dostępną TUTAJ za mniej niż 30 PLN. Wodoodporne, wytrzymałe na przetarcia mapy Reise towarzyszą mi na każdej wyprawie i jestem z nich bardzo zadowolony.

Na ostatniej stronie przeczytacie co warto przywieźć z Peru i jak to jest naprawdę z bezpieczeństwem w kraju Inków. Warto!

 



Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MiszaBeataAgnieszkaKlaudia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Hi… A ja chce …..może pojadę pierwszy raz… wiedzę posiadam tylko z książek.. okazało się że nic nie wiem.. no! Może troszkę. Jestem zaskoczona miło ogromem pomocy i informacji! Poczytam… nauczę sie …. fajnie że Cię znalazłam

Agnieszka
Gość
Agnieszka

WOW!! Najlepsze kompendium wiedzy o wyjeździe do Peru jakie znalazłam w sieci! A szukałam nie tylko w języku Polskim 🙂 Dziękuję i szykuję się do wyjazdu.

Klaudia
Gość
Klaudia

Super blog, bardzo ciekawe informacje – tego szukałam. Wybieram się do Peru w listopadzie tego roku. To będzie mój piąty kraj w Ameryce Płd. Dzięki bardzo i pozdrawiam!