Peru: informacje praktyczne

tanie loty do Peru
Znalezienie taniego połączenia pomiędzy Europą a Peru to niełatwe zadanie. Cierpliwość i spryt na pewno przydadzą się w poszukiwaniach.

Peru jest trzecim, po Brazylii i Argentynie, najchętniej odwiedzanym przez turystów krajem Ameryki Południowej. Pomimo tego, ilość informacji o Peru w polskim internecie ciągle jest niewielka. W tym wpisie postaram się zebrać informacje praktyczne o Peru. Opiszę, jak dostać się do kraju Inków, co warto zwiedzić, jak poruszać się na miejscu. Zapraszam!

Jak najtaniej dolecieć do Peru

Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Peru. Chcąc dostać się do Limy albo Cuzco, trzeba wykorzystać jeden z największych w Europie hubów lotniczych. W przypadku Peru, najwięcej linii lotniczych odlatuje z Madrytu. Bezpośrednie połączenia z Madrytu z Limą oferują LATAM, Iberia, KLM, Air France i Air Europa. Jeśli z Madrytu w wybranym przez nas okresie jest drogo, warto spojrzeć też na Amsterdam i Paryż.

Jak szukamy biletu? Tutaj sprawa nie jest wcale tak oczywista – trzeba użyć sprytu. Wiemy, że najwięcej połączeń lotniczych łączy Madryt z Limą. Nie oznacza to wcale, że takie połączenie będzie najtańsze! Linie lotnicze mają zawarte sojusze i w określonych terminach promują pewne trasy i połączenia. Może się okazać, że połączenie Bruksela -> Madryt -> Lima jest kilkaset złotych tańsze, niż sam odcinek Madryt -> Lima tego samego dnia i u tego samego przewoźnika!

tanie loty do Peru
Znalezienie taniego połączenia pomiędzy Europą a Peru to niełatwe zadanie. Cierpliwość i spryt na pewno przydadzą się w poszukiwaniach.

Najlepiej do odnalezienia najbardziej korzystnej oferty użyć wyszukiwarki skyscanner. I po kolei:

  1. nie szukamy połączeń Warszawa – Lima! Takie zestawienie zawsze będzie ekstremalnie drogie, ze względu na konieczność przesiadki i brak promowania trasy Warszawa – Madryt przez wiodących przewoźników lotniczych
  2. wyszukujemy najbardziej oczywiste połączenie: Madryt – Lima. Zapisujemy cenę.
  3. wyszukujemy połączenia z innych europejskich hubów: najlepszym wyborem będzie Bruksela – Lima, Amsterdam – Lima, Londyn – Lima oraz Monachium – Lima. Porównujemy ceny.
  4. odrębnie wyszukujemy najtańsze połączenie Warszawa – lotnisko wylotu.
  5. sumujemy cenę właściwego lotu i cenę dolotówki z Warszawy. Ostatecznie wybieramy opcję

Przykład:

Scyscanner pokazuje mi ceny:

  • Warszawa – Lima 4200 PLN
  • Madryt – Lima 2600 PLN
  • Bruksela – Madryt – Lima 2400 PLN
  • Amsterdam – Lima 2500 PLN
  • Londyn – Lima 2350 PLN
Jak dolecieć do Peru
Porównanie cen lotu Warszawa – Lima i Madryt – Lima. Różnica olbrzymia.

Mające te ceny, sprawdzam połączenia Warszawa – Bruksela, Warszawa – Madryt, Warszawa – Amsterdam i Warszawa – Londyn. Wychodzi mi, że z Warszawy najtaniej dolecę do Brukseli (200 PLN z bagażem) i Londynu (300 PLN z bagażem). Po Londynie łatwiej i taniej poruszać się niż po Brukseli, więc ostatecznie kupuję lot Warszawa – Londyn u taniego przewoźnika (Ryanair) i lot Londyn – Lima liniami KLM.

Biletów do Peru najlepiej szukać z dużym wyprzedzeniem (minimum 2 miesięcznym). Oczywiście bilety są tańsze poza sezonem (peruwiańską zimą). Kupując bilet łączony, koniecznie doliczmy odpowiednio dużo czasu na przesiadkę!

Peru informacje wizowe

Obywatele polski jadący do Peru w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego. Polacy mogą przebywać na terytorium Peru w sumie do 183 dni w ciągu 365 dni. Standardowa podróż do Peru trwa 2-3 tygodnie, więc do zwiedzania Peru wystarczy paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie trzeba deklarować żadnej sumy pieniędzy na pobyt w Peru.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Peru: czas

Która godzina jest w Limie? Otóż Peru znajduje się w strefie czasowej UTC-5. W Peru nie następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Czasu UTC-5 obowiązuje cały rok. Polska znajduje się w strefie czasowej UTC+1 (zimą) i UTC+2 (latem). Różnica czasu między Warszawą a Limą to -6 godzin (zimą) albo -7 godzin (latem).

Jeśli w Warszawie zimą jest 22:00, to w Limie jest dopiero 16:00. Jeśli w Warszawie latem jest 8:00 rano, to w Limie jest 1:00 w nocy.

Jakie ma to konsekwencje? Oczywiście w Peru zaobserwujemy u siebie tzw. jetlag, czyli zmęczenie spowodowane zmianą wielu stref czasowych na raz. Po przyjeździe do Limy, szybko zachce nam się spać – już koło 17:00 będziemy senni (w końcu w Polsce jest wtedy już 23:00). Co gorsza, pierwsze dni w Peru mogą oznaczać bezsenność – będziemy się budzić koło 2:00, 3:00 w nocy (w Polsce jest wtedy już 9:00, 10:00 rano!) i nie będziemy mogli zasnąć…

jetlag peru
Jetlag – zmora podróżników… W nocy bezsenność, w dzień przemożne zmęczenie. Jak tu zwiedzać?

Recepta? Niestety, na jetlag nie ma lekarstwa. Organizm trzeba przystosować do zmiany strefy czasowej. Każdy ma swoją taktykę, która zależy od tego czy podróżujemy na wschód czy na zachód. Przy podróżach na wschód, ja po prostu codziennie staram się pójść spać o godzinę później. Spać zachce mi się koło 17:00, to przetrzymam jeszcze godzinkę i faktycznie się położę. Przy różnicy czasu 6 godzin, po 6 dniach jestem nieźle przestawiony na nowy czas.

Turyści w Peru

Jak wspomniałem na początku artykułu, Peru jest trzecim najbardziej popularnym turystycznie krajem w Ameryce Południowej. Rocznie Peru odwiedza 3,5 miliona turystów.

peru ruch turystyczny
Udział poszczególnych krajów w ruchu turystycznym Peru. Najwięcej gości do Peru przybywa z innych krajów Ameryki Południowej (zwłaszcza Chile) oraz z USA. Wśród krajów europejskich na 1 miejscu jest Hiszpania.

Ponad 50% ogółu zwiedzających przybywa do Peru z innych krajów Ameryki Południowej, zwłaszcza z Chile. Ma to swoje konsekwencje. W Peru najłatwiej porozumieć się oczywiście po hiszpańsku. Czasem bez znajomości hiszpańskiego stanowić będziemy łatwy cel przedsiębiorczych oszustów, którzy wykorzystując zagubienie anglojęzycznych gości naciągają ich na zawyżone ceny usług.

Uważajmy w Peru na wszelkie nieoficjalne „Tourist information”. W miarę możliwości, pytajmy w „Información turística”.

Jeśli chodzi o turystów spoza Ameryki Południowej, zdecydowanie przeważają Amerykanie. Oni też w pewien sposób „psują” rynek. To dla nich w Peru wystawiane są liczne kramy z pamiątkami, to dla nich zawyżane są ceny. W końcu to dla nich przebierańcy stroją się za Indian spłycając odbiór tego niesamowitego kraju. Masowa turystyka zdecydowanie wkracza do Peru, zmieniając ten kraj chyba na gorsze.

Europejczycy? Przeważają Hiszpanie (czują się tutaj niemal jak u siebie, choć nie są przesadnie lubiani!), Francuzi (nieco zagubieni nie mogąc porozumieć się po francusku) i Włosi (ci z kolei mówiąc po włosku dobrze się z miejscowymi rozumieją). Polaków niewiele.

Kiedy jechać? Pogoda i klimat w Peru.

Kiedy jechać do Peru? Odpowiedź jest tylko jedna: to zależy 🙂 Peru podzielić można na 3 główne strefy geograficzne (i klimatyczne), różniące się między sobą pogodą. Peru w całości położone jest na półkuli południowej co oznacza, że pory roku są odwrócone w stosunku do tego, co obserwujemy w Polsce (lato w Peru przypada na okres grudzień – luty).

Costa (wybrzeże) – Lima, park Paracas, Arequipa

Zaczynam od części Peru zamieszkałej przez największą ilość mieszkańców – od wybrzeża. Ten wąski skrawek lądu wciśnięty między Andy a Ocean Spokojny może najbardziej zaskoczyć. Pomimo nizinnego położenia, bliskości oceanu i wielu rzek przepływających przez Costa, klimat tej części Peru oceniany jest jako zwrotnikowy suchy, miejscami pustynny. Na wybrzeżu prawie w ogóle nie pada, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Temperatury są w miarę stabilne, choć chłodne: 15-17°C zimą i niewiele więcej latem.

W tej części Peru nie spodziewajmy się upałów! Nawet latem temperatura rzadko przekracza 20°C. Ocean jest przez cały rok zimny, więc ci z Was liczący na kąpiel w tropikach mogą się srogo rozczarować. Ciekawym zjawiskiem jest poranna mgła zwana garua, która niemal codziennie unosi się nad Limą. Więcej o klimacie miasta poczytać możecie w osobnym wpisie o Limie, TUTAJ.

Na koniec ostrzeżenie. Latem, pomimo niewysokich temperatur i częściowego zachmurzenia, słońce w Peru operuje bardzo mocno. Pogoda jest zwodnicza, o udar słoneczny i poparzenia skóry jest łatwo. Koniecznie weźcie ze sobą bloker słoneczny.

Peru Ocean Spokojny
Wybrzeże Peru często wygląda właśnie tak.

Sierra (góry) – Cuzco, Puno, jezioro Titicaca

W górach pory roku są już bardziej zróżnicowane. Latem w górach jest stosunkowo ciepło, 19-23°C, natomiast sporo pada. Zimą temperatury spadają do zaledwie 5°C, wieje też bardzo silny wiatr. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza planując trekking. Najlepszy okres na zwiedzanie rejonu Cuzco i jeziora Titicaca to peruwiańska wiosna (wrzesień – listopad) – robi się wówczas cieplej, ilość opadów jest niewielka, a liczba turystów delikatnie spada.

Selva (dżungla) – Iquitos

Klimat gorący, równikowy. Temperatura i opady wysokie przez cały rok. Wilgotno, upalnie, duszno. Bez niespodzianek.

Wysokość

Na koniec słów klika o wysokości. Przylatując do Peru lądujemy najczęściej na nizinach, w położonej nad brzegiem Oceanu Spokojnego Limie. Chcąc zwiedzić Cuzco albo okolice jeziora Titicaca, wjeżdżamy w wysokie góry. Cuzco położone jest na wysokości powyżej 3300 m.n.p.m a Puno na wysokości ponad 3800 m.n.p.m Taka wysokość nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Większość turystów doświadcza w Peru objawów choroby wysokogórskiej. Przyspieszony oddech, zawroty i ból głowy, wymioty, ogólne osłabienie to niektóre symptomy choroby.

Jak złagodzić negatywny wpływ wysokości na organizm? Nie zapominajmy o aklimatyzacji. Wysokość zdobywać należy stopniowo! Bezpośredni lot z Limy do Cuzco niemal na pewno odchorujemy, tracąc dzień lub dwa na leżenie w łóżku z bólem głowy. Dużo lepszym, choć męczącym, pomysłem jest podróż lądem. W przypadku zwiedzania jeziora Titicaca najlepiej pojechać nocnym autobusem do Arequipa, tam pozostać dzień lub dwa i wyruszyć w dalszą drogę do Puno.

Parku narodowy Salinas - Aguada Blancas
Park narodowy Salinas – Aguada Blancas, droga Arequipa – Puno.

Na następnej stronie przeczytacie o cenach w Peru, opcjach noclegowych, transporcie i najważniejszych zabytkach. Zapraszam!

 Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MiszaBeataAgnieszkaKlaudia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Hi… A ja chce …..może pojadę pierwszy raz… wiedzę posiadam tylko z książek.. okazało się że nic nie wiem.. no! Może troszkę. Jestem zaskoczona miło ogromem pomocy i informacji! Poczytam… nauczę sie …. fajnie że Cię znalazłam

Agnieszka
Gość
Agnieszka

WOW!! Najlepsze kompendium wiedzy o wyjeździe do Peru jakie znalazłam w sieci! A szukałam nie tylko w języku Polskim 🙂 Dziękuję i szykuję się do wyjazdu.

Klaudia
Gość
Klaudia

Super blog, bardzo ciekawe informacje – tego szukałam. Wybieram się do Peru w listopadzie tego roku. To będzie mój piąty kraj w Ameryce Płd. Dzięki bardzo i pozdrawiam!