Transport w Peru – chaos czy logika?

Autobusy i micro

Autobusy i micro (minibusy) w Limie jeżdżą zgodnie z podobną logiką. Nie istnieje oficjalny rozkład jazdy autobusów ani micro. Trasa przejazdu wypisana jest na boku micro, z zaznaczeniem najważniejszych dzielnic, przez jakie przejeżdża kierowca. Jeśli nie mamy pewności, czy micro jedzie interesującą nas ulicą, posłuchajmy krzykacza – osobę współpracującą z kierowcą, która donośnym głosem ogłasza odjazd micro i wykrzykuje kolejne przystanki na trasie.

Micro i autobusy są przeważnie dość zatłoczone i nieprzystosowane do przewozu podróżnych z dużymi bagażami.

Autobus Lima
Limański autobus z wypisanymi na boku najważniejszymi przystankami. Wiek floty autobusowej w Limie pozostawia sporo do życzenia.

Taxi

Oficjalne taksówki w Limie mają kolor żółty z biało-czerwonymi znaczkami po bokach samochodu. Taksówki w Limie (poza tymi jadącymi na lotnisko) są stosunkowo tanie. Wielu mieszkańców stolicy uważa taksówki za najwygodniejszy sposób przemieszczania się po mieście. Pamiętajcie, że taksówki nie mogą poruszać się po pasach wydzielonych dla Metropolitano – w godzinach szczytu taksówki grzęzną w gigantycznych korkach.

Taksówki nie mają taksometrów. Cenę przejazdu ustala się przed rozpoczęciem kursu.

Po Limie jeżdżą także taksówki „nieoficjalne”, nie mające certyfikatu Servicio de Taxi Metropolitano. Takie taksówki są wprawdzie tańsze, ale przejazd nimi wiąże się z ryzykiem. Część kierowców próbuje podszywać się pod taksówkarzy, by wywieźć podróżnego na peryferia i obrabować. Uważajcie – transport w Peru bywa niebezpieczny.

Mototaxi

Najbardziej prymitywny środek transportu miejskiego w Peru. W stolicy spotykany tylko na przedmieściach, w innych miastach ciągle dość popularny. Mototaxi kursują na krótszych trasach i działają na identycznej zasadzie, jak zwykłe taksówki. Przejazd mototaxi może być atrakcją samą w sobie, dlatego zachęcam do przejechania choć jednego kursu tym środkiem transportu.

Mototaxi Peru
Mototaxi to środek transportu szczególnie popularny na prowincji.

Metro

Metro łączy centrum Limy z położonymi na jej obrzeżach osiedlami. Z punktu widzenia turysty jest niestety niemal zupełnie nieprzydatne…

Transport z lotniska Lima-Jorge Chávez do centrum miasta i Miraflores

Najwięcej pytań na forach dotyczy transportu z lotniska Lima-Jorge Chávez do centrum miasta. Lotnisko międzynarodowe położone jest poza Limą, w największym porcie Peru – Callao. Callao to miasto o kiepskiej reputacji, zagrożenie przestępczością jest tu duże.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Budżetowego turystę zmartwi pewnie fakt, że właściwie nie ma możliwości pieszego dostania się z lotniska do centrum Limy. Po pierwsze, nie istnieje żadna cywilizowana droga, którą można by pieszo przejść w kierunku centrum. Po drugie, odległość lotniska od popularnej dzielnicy Miraflores to aż 15 kilometrów. Taki dystans po całonocnym locie wykończy nawet najbardziej zdeterminowanego turystę. Po trzecie, pieszy spacer z dużym plecakiem po Callao i po Limie jest zwyczajnie bardzo niebezpieczny. Jest duża szansa, że podczas takiego spaceru staniemy się ofiarą napadu rabunkowego.

Lotnisko Lima-Jorge Chávez
Lotnisko Lima-Jorge Chávez położone jest w niebezpiecznej okolicy.

Jeśli nie pieszo, to jak?

  1. Oficjalna korporacja taksówkarska. Jeszcze w hali przylotów istnieje możliwość zarezerwowania kursu taksówką z lotniska do centrum Limy bądź do dzielnicy Miraflores. Oficjalni przewoźnicy to jedyna 100% bezpieczna opcja dostania się do hotelu w Limie. Niestety, za bezpieczeństwo trzeba sporo zapłacić. Nawet po negocjacjach kurs Lima – Miraflores to wydatek około 70 sol. Oficjalne korporacje taksówkarskie to Taxi Green, Taxi Direct i Taxi 365.
  2. Nieoficjalna taksówka wynajęta po wyjściu z hali lotniska. Negocjując przewóz z prywatnym kierowcą, musimy dobrze ocenić sytuację. Niestety, zdarzają się ponoć nieprzyjemne incydenty, gdzie prywatny kierowca wywozi turystę na odludzie i żąda wyższej stawki lub zwyczajnie kradnie co wartościowe i ucieka. Ja osobiście korzystałem z prywatnej taksówki i nie czułem się nigdy zagrożony, ale niebezpieczeństwo istnieje. Premią za ryzyko jest zdecydowanie niższa cena kursu, oscylująca w granicach 40-50 sol w zależności od długości trasy.
  3. Jeśli podróżujecie do Miraflores, najlepszą opcją wydaje się Airport Express Lima, czyli luksusowy i bezpieczny autobus przeznaczony dla turystów. Autobus kursuje co pół godziny, spełnia europejskie standardy komfortu i bezpieczeństwa, i jest stosunkowo niedrogi: bilet kosztuje 8 USD (15 USD w dwie strony).
  4. Z Miraflores jeżdżą też mikrobusy. Dla turysty, który po raz pierwszy przyleciał do Limy, transport „publiczny” może być zupełnie niezrozumiały i chaotyczny. Dla upartych zostawiam wskazówki:
Przystanek lotnisko Lima
Przystanek, z którego złapiemy autobus do Miraflores.
  • Z lotniska wychodzimy głównym wejściem i kierujemy się na wprost i na prawo. Mijamy parking, taksówkarskich naganiaczy i wychodzimy na główną ulicę: Via Espressa Elmer Faucett. Po prawej stronie, za przejściem nadziemnym, znajduje się zatoczka i przystanek autobusowy.
  • Tu czekamy na autobus. Wsiadamy do autobusu dużego (nie do mikrobusa), który na jednym z boków będzie miał wypisane MIRAFLORES.
  • Wysiadamy w okolicach ronda Av Jose Pardo, gdzie przystanek ma większość autobusów jadących z/ na lotnisko.
  • Płacimy około 2 sol. Transport nie jest przystosowany dla turystów z dużymi plecakami. W godzinach szczytu ryzykujemy, że albo nie wejdziemy do autobusu, albo będziemy łatwym celem dla kieszonkowców. Poza godzinami szczytu to tani, bezpieczny i całkiem wygodny środek transportu.


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MiszaPrzewodnikZPeruMarcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Witam
Nieźle rozpisany transport.
W limie lądujemy w nocy, tak że najlepszą opcją będzie chyba oficjalna taxi.
Jak polecał by Pan dostanie się do Machu Picchu drogą lądową?
Chodzi mi o optymalne stopy, tak żeby w miarę znosna podróż była