Programy lojalnościowe linii lotniczych – który najbardziej się opłaca?

Programy lojalnościowe
Jak wybrać lotniczy program lojalnościowy?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy większy przedsiębiorca oferuje swoim klientom premię za lojalność – program partnerski, w którym można zbierać punkty wymieniane za nagrody. Nie inaczej jest z liniami lotniczymi. Zdecydowana większość przewoźników zachęca podróżnych do zbierania punktów, za które kiedyś będzie można polecieć za darmo w wybrane miejsce. Jak wygląda to w praktyce? Czy faktycznie warto być wiernym jednej linii lotniczej? Gdzie zbieranie punktów najbardziej się opłaca? Jak działają lotnicze programy lojalnościowe?

Sojusze lotnicze

Zacznijmy od podstaw. Niemal każda licząca się linia lotnicza należy do sojuszu lotniczego. Sojusz lotniczy to porozumienie, w którym poszczególne linie lotnicze umożliwiają kupowanie biletów linii partnerskich na swoich stronach internetowych (na przykład szukając biletu na stronach linii lotniczych LOT, otrzymamy propozycję kupna biletu Lufthansy). W ten sposób podróżny może wyszukać dogodne połączenie, w którym poszczególne odcinki (segmenty) lotu obsługiwać będą różne linie należące do tego samego sojuszu.

Zalety? Podróżny nie szuka połączeń na wielu stronach, nie ucieknie do konkurencji, zostanie przy ofercie jednej z linii tego samego sojuszu. Poza optymalizacją połączeń dla pasażera, dodatkową zaletą jest redukcja kosztów po stronie przewoźników.

sojusz lotniczy
Na stronie linii lotniczych LOT kupimy też bilet Lufthansy, należącej do tego samego sojuszu lotniczego.

Co jest tutaj najważniejsze z punktu widzenia pasażera? Bez względu na wybraną linię lotniczą, podróżny zbiera punkty lojalnościowe do tej samej puli. Po uzbieraniu punktów, punkty można wymienić na lot każdej linii w ramach sojuszu (np. po przeleceniu 20 lotów LOT-em nazbieramy punkty, które wymienimy na bezpłatny lot Lufthansa).

Obecnie na świecie funkcjonują 3 olbrzymie sojusze lotnicze:

  • Star Alliance (26 członków)
  • oneworld (16 członków)
  • SkyTeam (20 członków)

Star Alliance

To największy sojusz lotniczy świata. Założony w 1997 roku, obecnie obejmuje aż 26 linii lotniczych. Główną linią lotniczą jest tutaj niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należy też m.in. polski przewoźnik: Polskie Linie Lotnicze LOT, a także Turkish Airlines, SAS, Brussels Airlines, Aegean Airlines, Austrian Airlines, Air China i wiele innych. Pełną listę sprawdzić można tutaj. Program ten jest chyba najbardziej znany i popularny wśród Polaków, którzy często podróżują LOT-em czy Lufthansą, zwłaszcza w celach służbowych.

oneworld

Sojusz z siedzibą w Nowym Jorku założony został 2 lata po Star Alliance i zrzesza 16 linii lotniczych. Do najbardziej znanych członków należą American Airlines, British Airways, Iberia, Air Berlin, Qantas, Cathay Pacific czy Finnair. Tutaj sprawdzicie kompletny skład sojuszu.

SkyTeam

Ostatnim wielkim sojuszem jest założony w 2000 roku SkyTeam. Pomimo młodego wieku, już przegonił oneworld liczbą członków, obecnie zrzesza 20 linii lotniczych. Z usług SkyTeam skorzystamy najprawdopodobniej lecąc w kierunku Karaibów lub Ameryki Południowej, a także Afryki. W skład sojuszu wchodzą bowiem linie AirFrance, KLM, AirEuropa, Alitalia, Aeroflot, China Airlines, Kenya Airways…. Pełna lista tutaj.

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...
sojusze lotnicze
Sojusz lotniczy oferuje możliwość zbierania punktów u wielu przewoźników na jedno konto.

Sojusz lotniczy – możliwość zbierania punktów na jedno konto

Podsumujmy: w ramach jednego sojuszu lotniczego zrzeszonych jest wiele linii lotniczych. Każda z tych linii może mieć własne programy lojalnościowe. Zaletą dla pasażera jest fakt, że w ramach sojuszu punkty pomiędzy programami przenoszą się, jest zatem możliwość zbierania punktów u wielu przewoźników do jednej puli. Wystarczy tylko wiedzieć, jaka linia wschodzi w skład interesującego nas sojuszu.

Programy lojalnościowe

Wydaje się proste? To zapnijcie pasy… Jak już wspomniałem ramach jednego sojuszu lotniczego mogą obowiązywać różne programy lojalnościowe. Zapisać się można tylko do jednego programu na sojusz. Wybór optymalnego programu w każdym sojuszu to nie lada zadanie…


Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o