Ranking małych plecaków w góry. Jaki wybrać?

jaki plecak w góry
Wybór plecaka wpływa na naszą satysfakcję z wycieczki.

Pewnie tak samo jak ja, nieraz zastanawialiście się jak spakować plecak na wycieczkę w góry na jeden dzień (ewentualnie na weekend). Po spakowaniu dużego plecaka zostaje sporo miejsca i całość wisi na mnie jak worek, aż kusi żeby coś więcej dopakować. Jak dopakuję za dużo, to niepotrzebnie dźwigam ciężary i nici z przyjemnej wycieczki. Z kolei mały plecak „miejski” ma niewygodne ramiona, nie ma pasa biodrowego i jest strasznie niewygodny. Jaki plecak w góry na jednodniowe i weekendowe wycieczki będzie wobec tego optymalny?

Kryteria wyboru

Na moje zadowolenie z noszonego plecaka wpływać będzie na pewno jego pojemność. Do zbyt małego plecaka nie spakuję wszystkiego, a za duży plecak będzie ciężki i niepraktyczny. Ważna jest też funkcjonalność plecaka: idąc w góry muszę spakować się tak, żeby potem nie szukać wszystkiego w jednym przepastnym worku. Szukam plecaka z licznymi kieszeniami bocznymi, przegrodami, możliwościami troczenia. Kiedy plecak jest już wypakowany, czyli w domyśle ciężki, zaczynam doceniać zastosowany system nośny. Chcę, żeby system nośny odciążył plecy, przeniósł ciężar na biodra, żeby plecy nie były mokre od potu.

Podsumujmy kryteria wyboru plecaka:

  • pojemność
  • funkcjonalność
  • system nośny
  • waga
  • cena
Jaki plecak na jeden dzień
Plecak miejski w górach nie znajdzie zastosowania.

Jaka pojemność plecaka na weekend w górach?

Zastanówmy się na początku, co spakuję na weekend w górach? Idąc na krótką, przyjemna wycieczkę zakładam nocleg w schronisku. Nie potrzebuję namiotu, wystarczy mi mały i lekki śpiwór. Ewentualną karimatę przytroczę do plecaka na zewnątrz. Na tak krótki wypad wystarczy mi zapasowy komplet bielizny, mały ręcznik szybkoschnący, mała kosmetyczka, komplet ubrań na zmianę do spania. Do tego dorzucam kubek, sztućce, 1,5 litra wody oraz jedzenie. W zależności od potrzeb, dopakuję jeszcze latarkę, nóż, palnik, mały kartusz z gazem, kurtkę przeciwdeszczową, rękawiczki…

Dobór akcesoriów i ubrań zapasowych zależy od pory roku i charakteru wycieczki. Jedno wiem na pewno: całość ważyć będzie mniej niż 10 kilo i zajmie objętość 20-30 litrów.

Przy takich założeniach, szukam plecaka z kategorii „plecaki małe”, o objętości między 20 a 30 litrów. Jaki plecak w góry będzie już za mały? To zależy jak dobrze radzę sobie w górach z minimalną ilością sprzętu, jak bardzo lubię komfort. Są tacy, którym wystarczy i 10 litrów pojemności plecaka, ja proponuję nie schodzić poniżej modeli 24 litrowych.

Funkcjonalność

Plecak powinien być mały, co nie oznacza niepraktyczny. Wręcz przeciwnie – nawet mały plecak powinien być pakowny, powinno się do niego zmieścić więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje. To, co nie zmieści się głównej komory, zapakuję do licznych kieszonek lub przytroczę na zewnątrz linkami i zatrzaskami. Po spakowaniu się chciałbym mieć łatwy dostęp do wszystkich rzeczy, nie musieć przekopywać się przez cały plecak, wyrzucać całej jego zawartości żeby wyjąć pojedynczy przedmiot. Pomogą w tym na pewno wspomniane kieszonki, przegrody i troki.

plecak jaka marka
Im więcej przegródek, tym łatwiej zorganizować bagaż. Zdjęcie ze strony producenta.

Mile widzianym elementem plecaka będzie camel bag i wyjście na rurkę. Podczas wycieczki w góry to irytuje mnie chyba najbardziej – chcąc wypić łyka wody muszę zatrzymać się, zdjąć plecak, wyjąć wodę (która rzadko jest na samym wierzchu), wziąć łyka, spakować wodę ponownie, zapiąć plecak…. Do tego czasu moje spocone plecy są dawno zimne i ubierając plecak ponownie mam uczucie nakładania zimnego kompresu na plecy. Brr! Camel bag i rurka z wodą pozwala na picie małymi łykami bez zatrzymywania się i zdejmowania plecaka.

System nośny

Kolejną sprawą, niestety dość często lekceważoną przy wyborze plecaka, jest system nośny. Konstrukcja pleców plecaka, jego ramion i pasa biodrowego wpływa na subiektywne odczucie ciężaru przez turystę. Dobrze zaprojektowany system nośny odciąża plecy i przenosi ciężar na pas biodrowy (tak, tak – trzeba go zapinać!), a w konsekwencji na nogi. Odpowiednie wyprofilowanie pleców, zastosowanie siateczki zapewnia wentylację przestrzeni między plecami a plecakiem.

Plecak nie powinien ściśle przylegać do całej powierzchni pleców. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie „poduszek” w okolicy łopatek i lędźwi, na których oparty jest cały ciężar. Takie rozwiązanie pozwala na cyrkulację powietrza pod plecakiem, zmniejsza pocenie, ułatwia parowanie. Słowem – zwiększa komfort użytkowania.

Nie oszukujmy się – na cenę plecaka, poza materiałami, wpływa przede wszystkim zastosowany system nośny. Plecak z dobrym systemem nośnym po prostu musi być droższy od zwykłego plecaka miejskiego. Każdy z renomowanych producentów ma opracowany własny system nośny, którego konstrukcję uważa za doskonałą. Wśród turytów trwa dyskusja na temat najwygodniejszego systemu nośnego i trwać pewnie będzie do końca świata.

system nośny plecaka
System nośny to najważniejszy komponent całego plecaka. Zdjęcie ze strony producenta.

O ile ciężko wskazać najlepszego producenta plecaków, o tyle można wymienić liderów – firmy które gwarantują dobre działanie systemu nośnego. Wybór spośród nich będzie już indywidualny dla każdego turysty, zależny od jego budowy ciała, sylwetki, sposobu chodzenia. Kupując plecak zdecydowanie warto przymierzyć kilka modeli w sklepie i ocenić, w którym czujemy się najlepiej. Plecak przymierzamy po spakowaniu! To które firmy warto rozważyć przy wyborze plecaka?

1 liga – najlepsze firmy, dość drogie plecaki

  • Osprey
  • Deuter
  • Gregory

2 liga – ciągle dobra jakość, czasem niższa cena

  • Vaude
  • Mountain Hardwear
  • Berghaus


Waga

Wybór plecaka zawsze jest kompromisem pomiędzy wagą a jakością systemu nośnego. Dobry system nośny swoje waży. Nie spodziewajmy się, że ultralekki plecak będzie nam idealnie leżał na plecach. Im więcej do plecaka wpakujemy, tym lepszy (masywniejszy) plecak będzie nam potrzebny. Paradoksalnie czasem cięższy (z lepszym systemem nośnym) plecak będzie niosło się lżej niż ten ultralekki!

Jeśli do plecaka chcemy zapakować więcej niż 5 kilo bagażu i nosić go cały dzień, wybieramy plecak z dobrym systemem nośnym zamiast ultralekkiego. Porządny plecak będzie ważył około 1-1,2 kg. Dobry plecak będzie miał także podane maksymalne sugerowane obciążenie plecaka – czyli ile wytrzyma system nośny bez nadmiernego obciążania ramion.

O zmniejszaniu wagi plecaka piszę osobno w artykule Jak obniżyć wagę plecaka?

pas biodrowy plecak blog podróżniczy
Pas biodrowy i solidne ramiona pomagają rozłożyć ciężar bagażu. Zdjęcie ze strony producenta.

Cena

Na koniec najmniej przyjemne – cena. Ile warto dać za dobry plecak w góry? Jaki plecak w góry kupić? Pierwsza myśl: skoro ma to być plecak na 1 dzień, to nie warto przepłacać. Długo tak myślałem, męcząc się na każdym wypadzie w góry z tandetnym plecaczkiem. W końcu 1 dzień można się przemęczyć… Potem podsumowałem: na jednodniowych (ewentualnie weekendowych) wycieczkach spędzam w sumie więcej czasu, niż na dalekich wyprawach. Częściej jadę za miasto na 1 dzień niż na tydzień za granicę.

Skoro nie waham się, żeby na dalekie wycieczki kupić dobry plecak, to nie powinienem też za bardzo oszczędzać na krótkich wypadach. Moim zdaniem rozsądna cena, jaką można dać za plecak na jednodniowe wycieczki, to około 300 PLN. W tej cenie na wyprzedażach znaleźć można 3 plecaki, które chciałem Wam polecić (kolejność nieprzypadkowa 🙂 )

Dobry plecak na jednodniowe wycieczki

Gregory Salvo 28

Doskonały system nośny, siatka oddzielająca plecy od plecaka, solidny pas biodrowy i wentylowane szelki wpływają na komfort noszenia. Paski kompresyjne po bokach i od dołu, liczne kieszonki, kieszenie i zaczepy, zintegrowany z systemem hydro (camel bag).

Gregory Salvo 28
Gregory Salvo 28. Zdjęcie ze strony producenta.

Zobacz ile obecnie kosztuje Gregory Salvo 28.

Deuter Futura 28

Renomowany system nośny to największy atut tego modelu. Możliwości kompresyjne i liczba kieszonek nieco mniejsza niż w Gregory Salvo. Podobnie jak poprzednik, ma miejsce na camel bag oraz siateczkę oddzielającą plecy od plecaka. Dodatkowym plusem jest wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy.

Deuter Futura 28
Deuter Futura 28. Zdjęcie ze strony producenta.

Zobacz ile obecnie kosztuje Deuter Futura 28.

Osprey Kestrel 28

Najdroższy plecak z całego towarzystwa, należy do legendarnej grupy plecaków Kestrel. Tutaj kieszeń na bukłak znajduje się na zewnątrz plecaka. Osprey ma wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, dobre możliwości troczenia, chyba największą i dobrze zorganizowaną liczbę kieszonek, renomowany system nośny…

Osprey Kestrel 28
Osprey Kestrel 28. Zdjęcie ze strony producenta.

Zobacz ile obecnie kosztuje Osprey Kestrel 28.

Jaki plecak w góry? Podsumowanie.

W artykule starałem się opisać, jaki plecak w góry na weekend będzie optymalnym wyborem. Zwróciłem uwagę na najważniejsze cechy plecaka: pojemność, funkcjonalność, system nośny, wagę i cenę. Zasugerowałem trzy plecaki, które uważam za najlepszy wybór obecnie na rynku. Co jeśli budżet trochę nas trzyma? Można przemyśleć wizytę w Decathlonie, który też robi całkiem niezły sprzęt trekkingowy.

A na zakończenie zachęcam raz jeszcze do zapoznania się z artykułem Jak zmniejszyć wagę plecaka?



Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Tagi - słowa kluczowe
,

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
dynarMonikaMiszaPawełKacper_Tyks Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Polecam Berghaus, dobra cena, sprawdzone w różnych wypadach.

Kacper_Tyks
Gość
Kacper_Tyks

Ja ostatnio trafiłem ona ofertę plecaków Spokey. Cookies chyba zauważyło, że tylko szukam plecaków:D ale wracając, to trafiłem do nich i przyznam, że tak mi się spodobały, a i opinie miały dobre w sieci, że zdecydowałem się na kupno. No i kupiłem model Square 20 chyba tak się nazywa i jestem bardzo zadowolony. pierwsza wycieczka za mną i plecak spisał… Czytaj więcej »

Krystek
Gość
Krystek

Według mnie, warto wspomnieć tu o plecakach z Regatta.pl bo są tańsze, a jakość mają równie dobrą jak te, o których piszesz. Ja swój Blackfell 25 litrowy kupiłem za niecałe 200zł na wyprzedaży, a ma wszystko o czym mówisz – kieszonki, pas w biodrach, siatke przy plecach i można zamontować rurkę do picia. Byłem juz z nim w górach i… Czytaj więcej »

Esmeralda
Gość
Esmeralda

A jak prać taki plecak turystyczny? Czy można go wrzucić do pralki?