Test: Namiot Fjord Nansen Lima II

Fjord Nansen Lima II
Fjord Nansen Lima II

Namiot Fjord Nansen Lima II jest jednym z najbardziej popularnych namiotów w Polsce. Sprzedawany w przyzwoitej cenie, wszechstronny i dość lekki. To częsty wybór turystów, o czym można się przekonać na polach namiotowych i campingach. Postaram się sprawdzić, jakie zalety i mankamenty posiada Fjord Nansen Lima II. Namiot oceniam po ponad 5 latach użytkowania.

Przed kontynuowaniem lektury, bardzo zachęcam do zapoznania się z wpisem „Jaki namiot kupić?”. Wpis zawiera kompendium wiedzy o namiotach, ich najważniejsze charakterystyki i wskazówki, którymi warto się kierować wybierając namiot.

Namioty Fjord Nansen

Firma Fjord Nansen to polskie przedsiębiorstwo powstałe w 1996 r. Jak czytamy na stronie, ich produkty są inspirowane dokonaniami  polarnymi podróżnika Fridtjofa Nansena. Firma utrzymuje się na rynku już 20 lat, co stanowi pierwszą wskazówkę w kontekście jakości oferowanych produktów.

Osobiście jestem zwolennikiem kupowania w sprawdzonych, długo działających sklepach, od uznanych producentów. Takie firmy stać na przeprowadzenie badań, R&D, udoskonalanie swoich wyrobów. Firma Fjord Nansen wypuściła na rynek 4 serie namiotów:

  • Ultralight
  • Profi
  • Outdoor
  • Family

Namiot Fjord Nansen Lima II należy do grupy Outdoor, co sugeruje że nie jest ani najlżejszy, ani najbardziej zaawansowany technicznie w ofercie. Sprawdźmy, czy ten „średniak” posiada wystarczające charakterystyki, by zabrać go ze sobą w dłuższą podróż.

Fjord Nansen Lima II
Namiot Fjord Nansen Lima II po rozłożeniu.

Rozkładanie namiotu

Namiot Lima II jest namiotem 2-osobowym, przeznaczonym do turystyki pieszej, rowerowej i wodnej. Sprzedawany jest w kolorze ciemnozielonym (oliwkowym). Sypialnia namiotu ma kolor pomarańczowy. Linki odciągające są także intensywnie pomarańczowe – przydatna cecha zwłaszcza o zmroku, kiedy łatwo potknąć się o rozpięte wokół namiotu odciągi. Kolor namiotu nie razi, dość harmonijnie wtapia się w otoczenie. Osobiście preferuję namioty o kolorach stonowanych, które można rozbić wszędzie i które nie przyciągają niepotrzebnej uwagi przechodniów.

Tropik Fjord Nansen
W teorii tropik i sypialnię można rozkładać niezależnie od siebie. W praktyce sypialnia pozostaje podczepiona do tropiku.

Fjord Nansen Lima II jest namiotem typu igloo, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Podstawową zaletą jest łatwość rozkładania. Stelaż namiotu składa się z dwóch masztów połączonych elastycznymi linkami, które rozkładamy po przekątnych namiotu. Skrzyżowane, tworzą konstrukcję w formie igloo lub też piramidy. Końce masztów wkładamy do oczek w dolnej warstwie tropiku i naciągamy materiał. Później regulujemy naciąg tropiku za pomocą klipsów. Na koniec podczepiamy sypialnię (o ile nie jest na stałe przyczepiona do tropiku) i wbijamy szpilki.

Maszty Fjord Nansen Lima II
Fjord Nansen Lima II przed postawieniem. Zwracam uwagę na skrzyżowane maszty po zewnętrznej stronie tropiku. Sypialnia schowana pod spodem zabezpieczona jest przed deszczem.

Pewnym mankamentem jest wytrzymałość elastycznych linek w masztach – przy dłuższym użytkowaniu wycierają się one, mi jedna z linek po 5 latach przerwała się. Mimo przerwanej linki namiot można postawić (a więc nie jest to usterka krytyczna w podróży). Po powrocie do domu maszt można naprawić samemu, przeciągając nową linkę przez otwory w maszcie.

Maszty
Dwa składane maszty namiotu. Połączenie elastycznymi linkami przyspiesza rozkładanie. Niestety, linki z czasem wycierają się i urywają.

Postawienie namiotu zajmuje mniej niż 5 minut i spokojnie poradzi sobie z tym mało doświadczona osoba. Szybkość rozkładania namiotu ma podstawowe znaczenie podczas nagłego załamania pogody.

Maszty Fjord Nansen Lima II
Maszty wkładamy do tuneli stelażowych po zewnętrznej stronie tropiku.

Zintegrowana sypialnia

W teorii, namiot można rozkładać część po części: najpierw tropik, potem sypialnię. W praktyce sypialnia pozostaje na stałe podczepiona do tropiku od wewnątrz za pomocą zaczepów, a cały namiot rozkładamy jako jedną część (rozkładając tropik rozkładamy tym samym sypialnię). To kolejna ważna zaleta namiotu Lima II: zintegrowanie tropiku z sypialnią za pomocą zaczepów pozwala bezpiecznie rozbić namiot podczas deszczu. Gdy zacznie padać a my rozstawiamy namiot, sypialnia pozostaje cały czas schowana pod wodoodpornym tropikiem. Maszty przeciągamy po zewnętrznej stronie tropiku więc nie ma potrzeby wyjmowania sypialni na deszcz. Wielki plus.

Sypialnia i tropik Lima II
Sposób połączenia sypialni z tropikiem.

Po skrzyżowaniu masztów i włożeniu ich w oczka tropików, namiot Fjord Nansen Lima II stoi samodzielnie. Oznacza to, że konstrukcja namiotu jest konstrukcją samonośną – nie potrzeba dodatkowych linek odciągających, ani nawet wbijania śledzi, aby namiot utrzymał się w pionie. Dla wszystkich chcących ograniczyć wagę bagażu jest to ważna informacja – liczbę szpilek zabranych do namiotu można znacząco zredukować – ja gdy jest pogodnie używam najczęściej 5 (4 na każdy róg namiotu i 1 na wejście).

Fjord Nansen Lima II
„Oklapnięty” namiot po rozłożeniu, a przed wbiciem szpilek i odciągów.

Szpilki

Oczywiście pamiętajmy, że dopiero odpowiednie naprężenie tropika namiotu gwarantuje jego wodoodporność. Podczas opadów deszczu konieczne jest użycie kompletu szpilek i prawidłowe rozpięcie tropiku.

Ściągacz do tropiku
Ściągacz do tropiku umożliwia rozpięcie namiotu.

Same szpilki są raczej słabą stroną namiotu – wykonane ze stali, dość ciężkie i mało trwałe, szybko wyginają się w twardej ziemi. Producent mógłby także pomyśleć o pomalowaniu śledzi na odblaskowy kolor, na wzór linek odciągających. Pozwoliłoby to uniknąć niejednego bolesnego potknięcia i ułatwiałoby odnalezienie szpilek w gęstej trawie.

Szpilki Lima II Fjord Nansen
Szpilki namiotu są zbyt podatne na odkształcenia.

Konstrukcja Fjord Nansen Lima II

Jak już wspomniałem, namiot ten ma konstrukcję typu igloo. Jej zalety to szybkość rozkładania, odporność na wiatr, stabilność, samonośna konstrukcja. A wady? Główną wadą konstrukcji igloo jest wykorzystanie powierzchni życiowej namiotu. Namioty o kształcie piramidy są wprawdzie dość wysokie, ale ściany namiotu są ścięte pod dużym kątem i szybko opadają ku podłodze. Sprawia to, że turysta przebywa w środkowej części namiotu – tam gdzie może swobodnie usiąść przy wyprostowanych plecach. Brzegi i rogi namiotu są praktycznie bezużyteczne, najczęściej po bokach upychamy zbędny bagaż i śpiwory.

Fjord Nansen Lima II ma i tak ściany stosunkowo pionowe, co nieco redukuje to niekorzystne zjawisko.

Fjord Nansen Lima II
Fjord Nansen Lima II.

Lima II to model dwuosobowy. Nominalna powierzchnia podłogi to 130x  215 cm, wysokość to 100 cm. Dużo czy mało? Porównajmy powierzchnię podłogi Fjord Nansen Lima II z innymi namiotami:

ModelSzerokość (cm)Długość (cm)Powierzchnia (mkw)
MSR Hubba Hubba HP1302102,73
Fjord Nansen Lima II1302152,80
Salewa Micra 21202102,52
Hannah Fest 21502103,15
TNF Stormbreak 21272212,81
Hannah Falcon 21352202,97
Coleman Crestline 2L1502103,15

 

Powierzchnia Fjord Nansen Lima II mieści się w średniej dla namiotów dwuosobowych. Namiot nie jest ani przesadnie przestronny, ani ciasny. Ja oceniam go jako odpowiedni dla dwóch osób podróżujących z niewielkim bagażem. Gdy mamy ze sobą duże plecaki może nam być w środku za ciasno. Mocno ścięte ścianki namiotu oznaczają, że podczas snu obie osoby będą miały twarze bardzo blisko ściany namiotu. Może to powodować lekko klaustrofobiczne wrażenie.

Przedsionek i wejścia

Sporym mankamentem Fjord Nansen Lima II jest tylko jeden przedsionek i jedno wejście. Przedsionek ma wymiary 215 x 65 cm i powinien wystarczyć do schowania średniego plecaka. Niestety, nie ma możliwości wyboru z której strony otworzymy przedsionek – otwiera się on tylko naprzeciw wejścia po prawej stronie namiotu. Takie rozwiązanie stwarza kilka problemów.

Po pierwsze, przy silnie zacinającym deszczu i silnym wietrze nie możemy użyć przedsionka jako osłony przed wiatrem, otwierając go po stronie zawietrznej – chyba że pomyślimy o tym już rozkładając namiot. Chcąc coś ugotować w przedsionku, gdy silnie wieje i pada, będziemy cali mokrzy. Po drugie, zastosowanie tylko jednego wejścia i jednego przedsionka ogranicza jego funkcjonalność. Przedsionek służy jako wejście/wyjście, więc rzeczy schować możemy tylko w bocznej części przedsionka.

Przedsionek namiotu
Przedsionek namiotu jest trochę zbyt mały.

Zastosowanie jednego przedsionka i jednego wejścia w namiocie dwuosobowym jest dość kontrowersyjne. Obie osoby muszą korzystać z tego samego wejścia i z tego samego przedsionka. Powoduje to spory bałagan w przechowywanych w przedsionku rzeczach. Dodatkowo w nocy, chcąc wejść/wyjść z namiotu musimy przechodzić nad naszym śpiącym towarzyszem, za każdym razem go budząc. Standardem w namiotach dwuosobowych powinny być 2 przedsionki i 2 wejścia zapewniające wymagany poziom swobody i niezależności turystom.

Rozmiar przedsionka oceniam jako dostateczny – schowamy w nim średni plecak, ale niewiele poza tym. Moim zdaniem przestrzeń jest za mała, aby rozpakować się w niej mogły 2 osoby. Rodzi to konieczność przechowywania przynajmniej 1 plecaka w środku namiotu – a to przy niewielkiej powierzchni życiowej jest bardzo niekomfortowe (w namiocie jest po prostu za ciasno).

Podsumowując, niewielki przedsionek i tylko jedno wejście ograniczają zastosowanie Fjord Nansen Lima II. Nie weźmiemy go na długą wyprawę z dużymi plecakami, bo będzie nam zwyczajnie za ciasno. Namiot jest odpowiedni dla dwóch osób niosących co najwyżej średnie plecaki i mających pokojowy charakter (ciasnota może powodować kłótnie, zwłaszcza podczas dłuższych opadów kiedy trzeba „kiblować” w namiocie).

Wejście Fjord Nansen Lima II
Wejście namiotu zaprojektowano po prawej stronie. Nie ma możliwości wyboru strony .

Na ciąg dalszy zapraszam na kolejną stronę. W międzyczasie, dobierz matę do namiotu:

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Test: Namiot Fjord Nansen Lima II"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Maciej
Gość
Bardzo fajny namiot dla 1 osoby. Ja używam od 4 lat podróżując motocyklem. Mieszczę w nim wszystkie torby i ciuchy motocyklowe łącznie z kaskiem. 2 osoby + bagaże w środku to już brak komfortu. Wtedy lepszy Lima III, albo jeszcze lepiej Sierra III , bo 2 przedsionki. U mnie pękają przęsła stelaża w włókna. Łatwo ogarnąć taśmą izolacyjną. Dobra recenzja.… Czytaj więcej »
wpDiscuz