Test: namiot MSR Hubba Hubba HP

MSR Hubba Hubba HP
MSR Hubba Hubba HP

Namiot MSR Hubba Hubba HP zdążył już zyskać miano namiotu kultowego. Reklamowany jest jako uniwersalny, 3, a nawet 4-sezonowy ultralekki namiot trekingowy.  Wyjątkowo niska waga i solidne wykonanie mają uzasadniać wysoką cenę namiotu. W tym wpisie postaram się sprawdzić, czy Hubba Hubba HP faktycznie nie ma wad i czy istotnie jest wart swojej ceny.

Przed kontynuowaniem lektury, bardzo zachęcam do zapoznania się z wpisem „Jaki namiot kupić?”. Wpis zawiera kompendium wiedzy o namiotach, ich najważniejsze charakterystyki i wskazówki którymi warto się kierować wybierając namiot.

Namioty MSR

Seria Hubba to wolnostojące namioty turystyczne charakteryzujące się niewiarygodnie niską wagą. Model Hubba HP jest następcą zwykłego Hubba, tylko jeszcze lżejszym. I tak w serii Hubba znajdziemy obecnie

  • Hubba HP – namiot 1 osobowy
  • Hubba Hubba HP – namiot 2 osobowy
  • Mutha Hubba HP – namiot 3 osobowy

W tej recenzji opisuję zatem wolnostojący, wyprawowy, ultralekki namiot z serii Hubba przeznaczony dla 2 osób.

MSR Hubba Hubba HP
MSR Hubba Hubba HP

Konstrukcja MSR Hubba Hubba HP

To, co najciekawsze, najbardziej nietypowe i godne uwagi w namiocie MSR Hubba Hubba HP, to jego konstrukcja. Kto spał w namiocie ten wie, że namiot budową przypomina piramidę. Najwyższy w centralnym punkcie (tam możemy kucnąć/usiąść), bardzo szybko obniża wysokość po bokach, tak że boczne fragmenty namiotu rzadko są wykorzystywane jako przestrzeń życiowa. Najczęstszą praktyką jest upychanie bagażu po bokach i przebywanie w centralnej części namiotu. W przypadku namiotów dwuosobowych, obie śpiące osoby są niemal przytulone do bocznej ścianki namiotu.

Stelaż MSR Hubba Hubba HP
Jednoczęściowy stelaż namiotu przypomina wyglądem pająka.

Namiot MSR Hubba Hubba HP zbudowany jest zupełnie inaczej. Posiada jeden, a nie dwa maszty, na których rozpinany jest tropik. Standardowym rozwiązaniem w większości namiotów są dwa krzyżujące się maszty prostowane po przekątnej podłogi. Tutaj mamy jeden zestaw tyczek wyglądem przypominający pająka. Nadaje to MSR Hubba Hubba HP kształt bardziej kostki niż piramidy i zwiększa przestrzeń użytkową.

 

MSR Hubba Hubba HP
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej w MSR Hubba Hubba HP dzięki niemal pionowym ścianom bocznym.

Namiot sprzedawany jest jako dwuosobowy. W praktyce dwie osoby zmieszczą się w środku tylko pod warunkiem, że będą spały niemal przytulone do siebie, a plecaki zostaną wstawione do przedsionków. Powierzchnia namiotu została policzona naprawdę minimalistycznie, w porównaniu z innymi „dwójkami” MSR Hubba Hubba HP jest namiotem dość małym. A może inaczej: wysokim, ale o małej powierzchni. Przeszkadzać może zwłaszcza długość, „w nogach” nie upchniemy za dużo bagażu. Szerokość z kolei mieści się w standardzie.

MSR Hubba Hubba HP
Powierzchnia MSR Hubba Hubba HP.

Porównajmy powierzchnię podłogi MSR Hubba Hubba HP z innymi namiotami:

Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot.
ModelSzerokość (cm)Długość (cm)Powierzchnia (mkw)
MSR Hubba Hubba HP1302102,73
Fjord Nansen Lima II1302152,80
Salewa Micra 21202102,52
Hannah Fest 21502103,15
TNF Stormbreak 21272212,81
Hannah Falcon 21352202,97
Coleman Crestline 2L1502103,15

Tu jeszcze raz zaznaczę, że konstrukcja namiotu i jego zwiększona wysokość nie pozwalają na proste porównanie namiotów po powierzchni podłogi.

Rozkładanie namiotu

Namiot rozkłada się dość szybko i intuicyjnie, maszt jest osadzony na elastycznych linkach i dosłownie „sam się rozkłada”. W podłodze namiotu znajdziemy oczka, stelaż idealnie pasuje do oczek. Pierwszym etapem jest zaczepienie masztu o 4 rogi podłogi, potem klipsami doczepiamy sypialnię. Następnym krokiem jest narzucenie na całość wodoodpornego tropiku i naciągnięcie go bardzo sprytnymi ściągaczami.

Rozkłądanie MSR Hubba Hubba HP
Rozkładanie MSR Hubba Hubba HP zaczynamy od sypialni. W deszczu takie rozwiązanie nie sprawdza się.

 

tropik hubba hp
Tropik narzucamy na sypialnię na samym końcu.

 

Ściągacze namiotu
Całość naciągamy sprytnymi ściągaczami.

Być może zauważyliście, że domyślnie rozkładanie namiotu zaczynamy od sypialni, dopiero potem narzucamy tropik. Jest to fatalne rozwiązanie w czasie burzy, zanim narzucimy tropik cała sypialnia dawno jest mokra od deszczu. W teorii możliwe jest rozpoczęcie rozkładania namiotu od tropiku, praktycznie jest to bardzo trudne manualnie a i tak nie pozwala od razu schować sypialni. Duży minus. Moim zdaniem standardowym rozwiązaniem wprowadzanym przez producentów namiotów powinna być sypiania podczepiana pod tropik.

Stelaż MSR Hubba Hubba HP
Metoda zaczepu sypialni o stelaż: plastikowe klipsy.

 

MAszt MSR Hubba Hubba HP
Mocowanie poprzecznej belki masztu.

Szpilki namiotu są w kolorze czerwonym, bardzo lekkie i wytrzymałe. Nie gną się, nie łamią się, a dzięki kontrastowemu kolorowi nie zginą nam w ziemi czy w trawie. W teorii MSR Hubba Hubba HP jest wolnostojący – czyli nie ma konieczności stosowania szpilek i linek odciągających. W praktyce bez wbicia przynajmniej 4 szpilek naciągających podłogę, namiot jest „oklapnięty”, podłoga zawija się i przykleja do turysty. Szpilki są na tyle lekkie, że warto wziąć choć 6: 4 na podłogę i 2 na przedsionki.

Szpilki i odciągi
Szpilki i odciągi w zbliżeniu.
Szpilka MSR Hubba Hubba HP
Szpilka MSR Hubba Hubba HP.

Na trudniejszy teren producent radzi zastąpienie szpilek śledziami.

Funkcjonalność

Mocną stroną Hubba Hubba HP są dwa odrębne wejścia do namiotu i dwa szerokie przedsionki. Pozwalają one wejść i wyjść z namiotu nie budząc drugiej osoby, pozwalają też każdej osobie rozpakować plecak po swojej stronie w przedsionku. W przedsionku spokojnie zmieści się 60 litrowy plecak, buty i jeszcze jakieś jedzenie. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia korzystanie z namiotu i trochę rekompensuje jego niewielką powierzchnię.

Wejścia MSR Hubba Hubba HP
Dwa wejścia MSR Hubba Hubba HP ułatwiają korzystanie z namiotu.

W namiocie znajdziemy 2 kieszenie boczne, zaprojektowane na krótszych bokach namiotu. Pomieszczą one portfel, czołówkę albo telefon. Siateczka kieszeni bocznych jest moim zdaniem zbyt słabo napięta – gdy włożymy do kieszeni kilka cięższych przedmiotów to przeważą one siateczkę i wylecą na podłogę. Dodatkowo pod sufitem mamy możliwość przyczepienia jeszcze jednej kieszonki. Przedsionki i kieszenie pozwalają w miarę komfortowo się rozpakować i nie pogubić rzeczy nawet nocą, gdy musimy sobie przyświecać latarką.

Kieszenie boczne
Kieszenie boczne.

 

MSR Hubba Hubba HP
Siateczka pod sufitem.

Wewnątrz sypialni znajdziemy też zaczepy pozwalające na rozpięcie dodatkowej linki np. do suszenia bielizny. Minimalizm wyposażenia MSR Hubba Hubba HP nie wpływa negatywnie na jego funkcjonalność.

Na następnej stronie dalszy ciąg recenzji. W międzyczasie, dobierz matę do namiotu:



Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
OlaMiszaUzytkownikTomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ola
Gość

Fajny, dokładny artykuł. Ale może zaciekawi cię dużo tańsza alternatywa. Ja mam chińską podróbkę tego namiotu, która w praktyce okazała się wcale nie gorsza. Naturehike Star River 2. Kupiony na Aliexpress za 150 USD, da się trafić w promocji za 100 USD, mata pod podłogę (super użyteczna!) w zestawie. Parametry które podaje producent praktycznie te same. Podróżuję z nim od… Czytaj więcej »

Uzytkownik
Gość
Uzytkownik

Namiot jest rzeczywiście świetny, mam do już kilka sezonów i na razie nie mam powodów do narzekania. Do Twojego opisu dodam tylko, że jeśli zakupimy dodatkową podłogę do niego (ewentualnie pokusimy się o zrobienie własnej) to zyskamy możliwość łatwego rozstawienia namiotu nawet w dużym deszczu. Sekret polega na tym, że najpierw rozkładamy podłogę, potem mocujemy do niej maszt w czterech… Czytaj więcej »

Tomek
Gość
Tomek

Hej! Powiedz mi jak wygląda u Ciebie taśma podklejająca szwy? Mój namiot ma zaledwie miesiąc nocowałem w nim 4 razy dzisiaj wróciłem z gór i jak zwykle postanowiłem go rozwiesić żeby go dosuszyć, patrzę na tropik a w jednym miejscu taśma podklejająca szew prawie cała się odkleiła.