Test: Palnik Primus Techno Trail Piezo

Primus Techno Trail
Primus Techno Trail

Primus od lat jest cenionym producentem palników i paliwa turystycznego. Kuchenki produkuje w 3 grupach docelowych: camping (większe, wielopalnikowe kuchenki dla kilku osób), trekking (lekkie, wydajne palniki na gaz) oraz ekspedycyjne (palniki wielopaliwowe, ekstremalnie wytrzymałe). Palnik Primus Techno Trail Piezo zaprojektowany został z przeznaczeniem na trekking. Charakteryzuje go prosta budowa, lekkość i efektywność.

Primus Techno Trail Piezo: dane techniczne

 • Wysokość po rozłożeniu (mm): 85
 • Wysokość po złożeniu (mm) 70
 • Średnica po rozłożeniu (mm): 130
 • Czas palenia: 70 min, kartusz 230 g
 • Średnica samego palnika (dekla) (mm): 50
 • Moc: 2800 W
 • Czas gotowania 1 litra wody: 3 min
 • Zapalnik: Piezo
 • Waga: 161 g

Konstrukcja

Palnik Techno Trail został zaprojektowany tak, aby maksymalnie uprościć jego konstrukcję. Model, który ja posiadam (wersja z 2012 roku), wysyłany był w komplecie z małym, bardzo wytrzymałym pokrowcem. Obecnie producent pakuje palniki do pudełek. W mojej ocenie pokrowce lepiej spełniają swoje zadanie, ułatwiają pakowanie i przenoszenie palnika – zajmuje on dużo mniej miejsca niż w pudełku. Tak spakowany jest wprawdzie nieco bardziej podatny na uszkodzenia, jednak na dłuższe trasy palnik w pokrowcu można włożyć do menażki lub kubka i w ten sposób zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Primus Techno Trail
Palnik Primus Techno Trail dostarczany był w komplecie z pokrowcem.

Po złożeniu, palnik zajmuje bardzo mało miejsca, mieści się w dłoni. Jego wymiary po złożeniu to zaledwie 7x6x5 cm. Samo rozłożenie i złożenie palnika jest bardzo proste: 4-ramienny ruszt, który w pozycji początkowej jest przytwierdzony nieruchomo do trzonu palnika, przy rozkładaniu zaczepia się o specjalną szynę. Odpowiednie nacięcia i bolce w szynie, oraz jeden odbojnik, uniemożliwiają rozłożenie rusztu inaczej niż pod kątem 90° do trzonu. Każde z ramion rusztu także krzyżuje się ze sobą pod kątem prostym. W palniku zastosowano mechanizm samoblokujący ramion po pełnym rozłożeniu.

Primus Techno Trail
Po złożeniu, Primus Techno Trail mieści się w dłoni. Po prawej stronie złożony 4 częściowy ruszt. Na pierwszym planie pokrętło palnika.

 

Primus Techno Trail
Primus Techno Trail po złożeniu. Widoczna metalowa osłonka zapalnika piezo. Powyżej szyna z nacięciem, o które zaczepia się jedno z ramion rusztu.

Po rozłożeniu z kolei palnik osiąga średnicę 13 centymetrów. Ramiona rusztu mają karbowane brzegi, które utrudniają ześlizgiwanie się naczynia z palnika. Cała konstrukcja po nakręceniu na kartusz jest bardzo stabilna, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby naczynie spadło z palnika podczas gotowania, nawet przy silnym wietrze i na nierównej powierzchni. Średnica rusztu jest nieco większa niż średnica kartusza i średnica standardowego garnka AluPot 1litr.

Primus Techno Trail
Primus Techno Trail po rozłożeniu.

 

Primus Techno Trail
Średnica Primus Techno Trail jest nieco większa niż średnica kartusza Primus.

Palnik jest nierdzewny i wykonany z dbałością o detale. Gwint do nakręcania na kartusz jest dość masywny, mimo kilku lat użytkowania nie wyrobił się w najmniejszym stopniu. Samo nakręcania palnika na kartusz jest proste, łatwo wyczuć kiedy panik został już wystarczająco wkręcony. Mocowanie rusztu osadzone jest na śrubach, pozwala to na regulację luzów, dopasowanie lekkości rozkładania i składania ramion, a także na ich ewentualne odkręcenie w celu umycia czy konserwacji.

Primus Techno Trail
Podczas rozkładania ramion palnika.

 

Primus Techno Trail
Ząbkowane końce ramion zapewniają stabilność konstrukcji.

Zapalnik piezo chroniony jest metalową gardą, która chroni przed uszkodzeniem i przytrzymuje go w miejscu. Podczas gotowania, końcówka zapalnika rozgrzewa się do czerwoności. Początkowo bałem się, że zapalnik stopi się od gorąca, jednak nic takiego nie miało miejsca i zapalnik służy mi do dziś. Jestem wielkim fanem zapalników piezo, dają one iskrę nawet, gdy są wilgotne, bez względu na temperaturę. Przewyższają zapałki pod każdym względem. Zimnymi, zgrabiałymi palcami dużo łatwiej nacisnąć przycisk niż używać pokrętła kieszonkowej zapalniczki lub bawić się z zapałkami. Niezawodność, prostota, wytrzymałość piezozapalników sprawiają, że nie wyobrażam sobie palników bez tego elementu.

Primus Techno Trail
Zapalnik piezo chroniony gardą.

 

Primus Techno Trail
Rozgrzana do czarwoności końcówka piezozapalnika.

Dekiel palnika Primus Techno Trail pod dziurkowaną powierzchnią ma zamontowaną metalową siateczkę. Dodatkowo wspomaga ona równomierne rozprowadzanie płomienia i zapobiega jego zgaszeniu. Nagrzana do czerwoności siateczka działa po prostu jak zapalnik przy silniejszych podmuchach wiatru. Takie rozwiązanie sprawia, że gotować na palniku możemy używając najmniejszego możliwego płomienia – dalej jest on rozprowadzany równomiernie po deklu i nie gaśnie na silnym wietrze. Palnik jest zatem funkcjonalny także przy gotowaniu wody w kubkach mających bardzo małą średnicę. Minimalna średnica naczynia odpowiadać będzie średnicy dekla – jest to 50 mm.

Primus Techno Trail
Dekiel palnika ma pod spodem siateczkę wyrównującą i utrzymującą płomień. Po prawej zapalnik piezo.

Moc Primus Techno Trail

Palnik Primus Techno Trail cechuje się mocą 2800 W. Przy tak małej wadze i wymiarach, jest to rewelacyjny wynik. Porównajcie go z mocą Waszego kuchennego czajnika – najprawdopodobniej będzie on miał moc 2200-2400W, a więc mniej niż palnik Primus Techno Trail! Jak przekłada się to na czas gotowania?

Odszkodowanie za opozniony lot.
Polecam tą firmę w walce o odszkodowanie. Mi realnie pomogli odzyskać pieniądze...

Na początek kilka faktów. Palnik jest najbardziej efektywny, gdy odkręcimy go na 3/4 mocy. Musimy pamiętać o osłonięciu go od wiatru. Czas gotowania będzie też zależny od rodzaju gotowanego jedzenia i temperatury na zewnątrz. Najlepszy możliwy do osiągnięcia czas, to wg producenta 3min/litr wody. Moje doświadczenia są nieco inne. Zagotowanie 0,5 litra wody o temperaturze około 0° zajmuje mniej więcej 4,5 minuty. Jeśli chcemy oszczędzić gaz, gotowanie zajmie nam oczywiście więcej czasu.

Primus Techno Trail
Primus Techno Trail.

Wykorzystanie gazu także jest niewielkie. Wydajność palnika to 70 minut gotowania na kartuszu 230 g. Zakładając, że palnik nastawiamy na 3/4 mocy celem optymalizacji jego działania, wydłuża to czas do 90 minut. Szybkie przeliczenia:

Zakładając czas gotowania 0,5 litra wody 5 minut -> na kartuszu zagotujemy wodę 18 razy. W zupełności wystarcza to na kilkudniowy wypad w 2-3 osoby.

Primus Techno Trail – podsumowanie:

Primus Techno Trail jest znakomitym wyborem dla turystów poszukujących lekkiego, niezawodnego palnika na kilkudniowe wyprawy.

Zalety:

  • duża moc
  • niska waga
  • solidna konstrukcja
  • ząbkowane brzegi ramion rusztu
  • siateczka pod deklem utrzymująca płomień
  • wydajność także przy gotowaniu na małym płomieniu
  • rozsądna cena (Zobacz ceny palników Primus)

Wady:

 • brak!Pomogłem? Zainteresowałem? Doceniasz to, co robię? Podziękuj mi osobiście dołączając do grona fanów na Facebooku - dla Ciebie to jedno kliknięcie, u mnie tyle radości :)

blog podróżniczy okiem miszy

A jeśli jesteś dopiero pierwszy raz na blogu, to najlepiej zacznij od TEJ STRONY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o